Jak prawidłowo dbać o automatyczne bramy wjazdowe?

19.02.2011

Automatyczne bramy wjazdowe to rozwiązanie niezwykle wygodne i komfortowe. Dzięki nim możemy wjechać na posesję bez konieczności wysiadania z samochodu. Właściwie eksploatowane i regularnie konserwowane będą spełniać swoją funkcję przez długie lata.

Bramy wjazdowe wyposażone w napęd posiadają rozwiązania umożliwiające ich bezpieczną eksploatacje. Najbardziej podstawową ochronę zapewnia system fotokomórek, którego nadajniki umieszcza się odpowiednio na linii bramy i za jej skrzydłami. Jest to zabezpieczenie strefy zamykania i otwierania skrzydła. Jeśli wiązka promieniowania wytworzona przez jeden z nadajników zostanie przerwana, centrala sterująca odbiera odpowiedni sygnał i ruch skrzydła zostaje odwrócony. Dzięki takiemu rozwiązaniu brama nie zrobi krzywdy osobie znajdującej się przypadkowo w świetle zamykającej się bramy i nie uszkodzi nadjeżdżającego auta.

Brama przesuwna

Brama przesuwna fot. Wiśniowski

Centrale sterujące często wyposaża się w dodatkowe zabezpieczenia przeciw zgnieceniom, dzięki którym w momencie, gdy napęd napotyka opór i jego siła wzrasta, siłownik natychmiast zmienia bieg automatyczne bramy wjazdowe. Podobny efekt zapewnia listwa optyczna, którą mocuje się do krawędzi skrzydła przy bramach przesuwnych. Jeżeli listwa otrze się o jakiś obiekt, ruch bramy zostaje automatycznie odwrócony. Niektóre bramy wyposażone są także w ostrzegawczy mechanizm sygnalizacji świetlnej, połączony nieraz z sygnałem dźwiękowym.

Mimo wielu usprawnień bramy wjazdowe z automatyką, powinno się je poddawać okresowym kontrolom. Należy czyścić wszystkie elementy elektroniczne, bowiem często do nich właśnie dostają się małe owady (np. mrówki), a nawet myszy. Pamiętajmy także o regulacji siły przesuwu bramy, bowiem z biegiem czasu często trzeba ją zwiększyć. Regulacji wymaga również napęd bram przesuwnych. Zaleca się robić przegląd systemów automatycznych 1-2 razy w ciągu roku. Warto pamiętać o regularnej konserwacji, bowiem koszt naprawy zaniedbanego napędu jest wysoki, a może się okazać, że po latach użytkowania, jest on na tyle zniszczony, że nadaje się już tylko do wymiany.

Pamiętajmy również, aby regularnie czyścić szynę bramy automatycznej, po której poruszają się rolki bramy. Często zalega w niej piasek, liście, śnieg i inne zanieczyszczenia, które mogą blokować działanie bramy. Jeśli mamy z kolei bramę przesuwną samonośną, to przed otwieraniem bramy, pamiętajmy o usunięciu przeszkód, które utrudniają jej prace, takich jak; liście czy zalegająca warstwa śniegu. Zanim zaś otworzymy bramę dwuskrzydłową, usuńmy sprzed wjazdu śnieg. W innym razie może dojść do urwania zawiasów czy do nadmiernego przeciążenia i zużycia napędu.

Więcej w kategorii: Bramy

Farby do metalu

Farby do metalu

Wybór farby do malowania ścian jest zazwyczaj wręcz oczywisty, ale w domu posiadamy również wiele…

więcej

Bramy na pilota

Brama wjazdowa

Właściciele domów coraz częściej decydują się na montaż bramy z automatycznym napędem. Są praktyczne i…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>