Wybieramy bramy garażowe

08.04.2011

Garaż to stały element niemal każdego domu jednorodzinnego. Aby móc w pełni z niego korzystać, należy zwrócić uwagę na wybór dobrej i funkcjonalnej bramy garażowe. Powinna ona być nieskomplikowana w codziennej obsłudze, efektywnie izolować termicznie oraz skutecznie zabezpieczać garaż przed kradzieżą.

Aby bramy garażowe spełniały wszystkie swoje funkcje, najlepiej gdy zamówimy  i zlecimy ich montaż w jednej firmie. Zyskamy wtedy pewność  prawidłowego funkcjonowania bramy oraz możemy  liczyć na ewentualny serwis. Na rynku dostępne są różne rozwiązania. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów bram garażowych, zyskując nie tylko funkcjonalność, ale także walory estetyczne. Nie można zapominać również, że brama garażowa stanowi element fasady budynku, dlatego dobrze jeśli jej wygląd i stylistyka pasują do całego domu.

Brama garażowa uchylna

Brama garażowa uchylna fot. Wiśniowski

Bramy garażowe rodzaje

Najbardziej tradycyjne są bramy garażowe dwuskrzydłowe.  Ich skrzydła montuje się na zawiasach. Mechanizm otwierania i zamykania bram rozwieralnych podobny jest do tego, który mają drzwi dwuskrzydłowe. Niestety bramy dwuskrzydłowe rozwieralne posiadają pewne wady. Nie posiadają one napędu elektronicznego, a wiatr może z łatwością spowodować zamknięcie skrzydeł. Ponadto są znacznie bardziej narażone na włamania, bowiem łatwiej można je sforsować.

Z kolei najpopularniejszym rozwiązaniem są bramy uchylne z jednym skrzydłem, inaczej zwane płytowymi. Mechanizm otwierania i zamykania oparty jest o system sprężyn i prowadnic, dzięki którym skrzydło bramy przesuwa się szynami na rolkach ku górze i zatrzymuje pod stropem garażu. Decydując się na bramy uchylne, warto zwrócić uwagę na jakość rolek, w które są one wyposażone. Rolki wykończone trudno ścieralnym tworzywem sztucznym gwarantują cichą i niekłopotliwą pracę bramy. Hałas powstający przy otwieraniu redukują również specjalne zderzaki, zamontowane na końcach prowadnic. Lekką obsługę bramy zapewni także odpowiedni dobór sprężyn oraz prawidłowe wyważenie bramy. Aby móc bez problemu otworzyć bramę uchylną z pewnością będziemy potrzebować miejsca przed garażem. Dolna część bramy bowiem wysuwać się będzie na zewnątrz garażu. Jeśli więc podjazd do naszego garażu jest zbyt krótki, zrezygnujmy z bramy uchylnej. Lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie brama segmentowa.

Bramy garażowe segmentowe, zwane inaczej sekcyjnymi pozwalają zaoszczędzić przestrzeń zarówno przed garażem, jak i wewnątrz niego. Są one także szczelniejsze od bram uchylnych, dlatego warto zdecydować się na nie, gdy mamy ogrzewany garaż. Bramy segmentowe zbudowane są z kilku poziomych sekcji, które połączone są ze sobą przegubowo. Mechanizm otwierania polega na tym, że kolejne segmenty bramy podnoszą się do góry na profilach sufitowych. Bramy segmentowe wyposażone są w dobrej jakości rolki bieżne i zawiasowe wsporniki, dzięki czemu ich praca jest cicha i niekłopotliwa. Ponadto posiadają one zabezpieczenia, które zapobiegają przytrzaśnięciu dłoni między segmentami oraz specjalne mechanizmy hamujące bramę przed gwałtownym zamknięciem.

Oprócz górnych bram segmentowych, dostępne są także bramy garażowe boczne. Przesuwają się one na boczną ścianę garażu dzięki rolkom  z łożyskami kulkowymi, umieszczonym w specjalnych prowadnicach. Zaletą bram segmentowych przesuwnych jest to, że nadają się do różnych otworów wjazdowych oraz fakt, że można je otwierać tylko na tyle, ile uważa się za konieczne.

Brama garażowa rolowana

Brama garażowa rolowana fot. Wiśniowski

Innym rozwiązaniem są bramy garażowe  żaluzjowe, rolowane. Wykonane są one z wąskich elementów poziomych – profili aluminiowych lub stalowych, wypełnione ocieplającym materiałem  (pianka poliuretanowa). Mechanizm otwierania polega na nawijaniu poszczególnych elementów na wał, który umieszczony jest w kasecie pod sufitem garażu. Bramy rolowane sterowane są elektrycznie, koniecznie jednak należy dodatkowo zamontować w nich ręczny napęd awaryjny, aby móc uniezależnić się od ewentualnych przerw w dopływie prądu. Bramy żaluzjowe nie spełnią swojej funkcji jeśli nasz garaż jest ogrzewany, bowiem cechuje je dość słaba izolacyjność termiczna.

Niezależnie od tego, na jaką bramę garażową się zdecydujemy, warto zainwestować w napęd elektryczny. Jest to bowiem niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala wjechać i wyjechać z garażu bez konieczności wysiadania z samochodu. Dzięki nadajnikowi na fale radiowe z łatwością otworzymy bramę garażową nawet ze znacznej odległości. Pamiętajmy tylko, że brama z napędem elektrycznym będzie potrzebowała większej przestrzeni wokół otworu wjazdowego oraz odpowiednio wysokiego nadproża garażu.

Więcej w kategorii: Bramy

Farby do metalu

Farby do metalu

Wybór farby do malowania ścian jest zazwyczaj wręcz oczywisty, ale w domu posiadamy również wiele…

więcej

Bramy na pilota

Brama wjazdowa

Właściciele domów coraz częściej decydują się na montaż bramy z automatycznym napędem. Są praktyczne i…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>