Wybieramy bramy wjazdowe

19.10.2011

Bramy wjazdowe stanowią zabezpieczenie domu i osób w nim mieszkających. Aby właściwie spełniały swoją funkcję muszą być odpowiednio zamontowane.

Nowoczesne bramy wjazdowe nie są już otwierane ręcznie, można je otworzyć oraz zamknąć zdalnie, nie wysiadając z samochodu. Bramy wjazdowe najczęściej wykonuje się ze stali. Są one zespawane z elementów kutych lub z profili walcowanych (płaskowników, kątowników, profili zamkniętych o przekroju prostokątnym albo kwadratowym). Ramy nośne wypełnia się sztachetami, np. z listew z tworzywa sztucznego, z drewna albo ze stali. Ci, którym zależy na podkreśleniu konkretnej stylistyki domu, mogą wybrać bramy drewniane; z drewna litego albo klejonego.

Brama przesuwna

Brama przesuwna fot. Wiśniowski

Do skrzydła bramy przy zawiasach montuje się siłownik. Musi on wprawić w ruch ciężkie skrzydło, dlatego potrzebuje odpowiedniej mocy. Siłownik w trakcie swojej pracy musi pokonać siłę parcia wiatru oraz inne siły, działające na konstrukcję bramy. W przypadku, gdy bramy wjazdowe są bardzo często używane, warto zamontować specjalnie wzmocnione elementy, do których zamocowane będą siłowniki.

Brama dwuskrzydłowa

Brama dwuskrzydłowa fot. Wiśniowski

Pamiętajmy, że aby nasza brama spełniała swoją funkcję, należy zadbać najpierw o prawidłowy jej montaż. W pierwszej kolejności musimy przyjrzeć się podłożu, na którym brama wjazdowa ma być zamontowana. Fundament powinien sięgać poniżej głębokości przemarzania gruntu. Nie zastosowanie się do tej zasady może prowadzić do tzw. wysadzania fundamentu, co w rezultacie uniemożliwi prawidłowe działanie bramy. Gdy już mamy fundament, trzeba się zająć wypoziomowaniem bramy. Krzywo zamontowane bramy mogą się nie domykać, a złe wypoziomowanie bramy przesuwnej, będzie prowadziło do szybkiego zużywania się łożysk prowadzących. Przy montażu zwróćmy także uwagę na sposób zamontowania zawiasów. Zainwestujmy w lepszej jakości materiały, bowiem słabe zawiasy szybko zardzewieją. Niewłaściwie zamontowane zawiasy powodują również, że brama może opadać, a to znacząco utrudnia jej użytkowanie.

Typy bram

Przesuwne na szynie – skrzydła przesuwają się na rolkach po szynie, która jest umieszczona w ziemi.

Przesuwne samonośne – od tradycyjnych bram przesuwnych po szynie różni je to, że ich skrzydło przedłużone jest o tzw. przeciwwagę i nie dotyka podłoża. Wymagają więcej miejsca i są droższe niż tradycyjne bramy przesuwne.

Zawieszone na zawiasach opartych o słupy ogrodzeniowe – skrzydła otwierają się do wewnątrz posesji.

Bramy wjazdowe – zdalnie sterowane

Automatyczne bramy wjazdowe umożliwiają komfort wjechania na podwórko bez konieczności wysiadania z samochodu. Ma to znacznie zwłaszcza wtedy, gdy za oknem pada śnieg czy wieje silny wiatr. Automatyczny napęd gwarantuje nie tylko komfort, ale także zmniejsza ryzyko, że podczas otwierania bramy, samochód z włączonym silnikiem i z kluczykami w stacyjce, stanie się obiektem kradzieży.

Mechanizm bramy z napędem umieszcza się w słupku bramy, uruchomienie następuje za

pomocą pilota albo karty magnetycznej. W napęd możemy wyposażyć w zasadzie każdy rodzaj bramy. Przy doborze właściwego napędu ważne będą; rodzaj bramy, jej rozmiar, ciężar każdego ze skrzydeł oraz częstotliwość, z jaką brama jest otwierana i zamykana.

Przed zainstalowaniem napędu, sprawdźmy wytrzymałość konstrukcji bramy. Następnie musimy zamontować siłowniki przy zawiasach i doprowadzić energię elektryczną do ich zasilenia. Przy bramach skrzydłowych siłowniki montujemy w poziomie zawiasów, a skrzydła odpowiednio w tych miejscach wzmacniamy. Siłowniki montuje się w zależności od zaleceń producenta, na skrzydłach bramy albo na słupku nośnym. Pamiętajmy również aby zabezpieczyć siłowniki przed kradzieżą. Najlepiej przyspawać do wsporników płyt montażowych niewielkie blokady do osłonięcia śrub, za pomocą których mocowany jest siłownik. Uniemożliwimy w ten sposób ich odkręcenie. Możemy również ukryć napęd w skrzynce umieszczonej pod powierzchnią terenu. Taki napęd będzie prawie niewidoczny. Jest to świetne rozwiązanie dla bram kutych lub bram o lekkiej ażurowej konstrukcji, w przypadku których widoczny siłownik zdecydowanie pomniejsza walory estetyczne.

Więcej w kategorii: Bramy

Farby do metalu

Farby do metalu

Wybór farby do malowania ścian jest zazwyczaj wręcz oczywisty, ale w domu posiadamy również wiele…

więcej

Bramy na pilota

Brama wjazdowa

Właściciele domów coraz częściej decydują się na montaż bramy z automatycznym napędem. Są praktyczne i…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>