Drzwi wewnętrzne

11.09.2011

Oferta drzwi dostępnych na rynku jest szeroka i różnorodna.  Aby właściwie wybrać drzwi wewnętrzne do domu, warto wstępnie przemyśleć koncepcję aranżacji naszego wnętrza.

Zanim kupimy drzwi do naszego domu należy ustalić nie tylko najwygodniejszy sposób otwierania drzwi (czy będą otwierane na lewą czy na prawą stronę), ale wybrać także właściwy rodzaj skrzydeł (przesuwne, składane, uchylne etc.). Zanim wybierzemy odpowiednie drzwi wewnętrzne, warto również przemyśleć funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń w domu.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne fot. Interno

I tak np. wybierając drzwi do łazienki, pamiętajmy, że powinny one charakteryzować się zwiększoną odpornością na działanie wilgoci, a pokój dziecka, które codziennie ćwiczy grę na instrumencie muzycznym, dobrze jest oddzielić drzwiami doskonale izolującymi dźwięki. Jeśli cenimy sobie intymność warto zrezygnować z przeszkleń na korzyść drzwi pełnych. Natomiast chcąc osiągnąć wrażenie jasnego, przestrzennego domu, możemy zastosować drzwi wypełnione dużymi szybami, swobodnie przepuszczającymi światło. Pamiętajmy, że oprócz dobrych parametrów technicznych, drzwi wewnętrzne powinny również pasować do naszego domu pod względem stylistycznym i kolorystycznym. Ze względu na duże możliwości wyboru materiałów, kolorów i wzorów, drzwi wewnętrzne w pewnym sensie również meblują nasze wnętrze.

Drzwi wewnętrzne, podział ze względu na typ skrzydła

1. Drzwi uchylne

Drzwi uchylne, inaczej zwane rozwieranymi, najbardziej popularne, oferowane są w największym wyborze. Najlepiej stosować je tam, gdzie jest odpowiednio dużo miejsca na ruch skrzydła – minimum 70 cm, maksimum 100 cm. Skrzydła drzwi uchylnych występują również w opcji 80 i 90 cm szerokości. Pamiętajmy, że drzwi rozwierane, składające się z dwóch skrzydeł będą potrzebować dwukrotnie więcej przestrzeni. Standardowa wysokość tego typu drzwi wynosi 203 cm, ale możemy również zamówić drzwi wyższe lub niższe o kilka centymetrów. Przy aranżacji wnętrza zwróćmy uwagę, na którą stronę otwierają się nasze drzwi i wtedy zaplanujmy odpowiednio dużo wolnego miejsca po prawej, albo po lewej stronie. Jeśli wybierzemy drzwi dwuskrzydłowe, wolną przestrzeń musimy uwzględnić po obu stronach skrzydeł.

Dobrym zamiennikiem drzwi otwieranych tradycyjnie są drzwi przesuwane, łamane czy składane. Nadają się do większości pomieszczeń. Oszczędzają przestrzeń, ułatwiają komunikację w wąskim korytarzu, a po otwarciu nie zastawiają mebli ustawionych blisko otworu drzwiowego.

2. Drzwi przesuwne

Tego rodzaju drzwi wewnętrzne, sprawdzają się szczególnie tam, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie drzwi otwieranych tradycyjnie. Skrzydła drzwi podwiesza się na wózkach do prowadnicy, która zamontowana jest na górze otworu drzwiowego. Mogą mieć jedno albo dwa skrzydła, o szerokości od 80 do 100 cm każde. Możemy wybrać czy skrzydła po otwarciu będą zachodziły na ścianę, czy rozsuwały się w dwie przeciwne do siebie strony albo teleskopowo- tylko w jedną. Pamiętajmy jednak, że wybierając opcję przesuwania skrzydła na ścianę, zasłonimy jej sporą część i w ten sposób nie będziemy mogli zagospodarować tego miejsca żadnym meblem czy obrazem powieszonym na ścianie. Dużo bardziej wygodne są drzwi ze skrzydłami chowanymi w ścianie. Po otwarciu są niewidoczne, a ściana może być zagospodarowana w dowolny sposób. W tym przypadku jednak najlepiej zaplanować zamontowanie metalowej kasety w ścianie już na etapie budowy domu, później jest to znacznie bardziej kłopotliwe, trzeba zbudować osłonową ściankę z profili stalowych i płyt gipsowo-kartonowych. Umieszczenie kasety w ścianie zwiększy także grubość ściany o jakieś 15 cm. Drzwi dwuskrzydłowe przesuwne są idealnym rozwiązaniem do stosowania między pomieszczeniami, które chcemy połączyć w jedną strefę, np. kuchnia i jadalnia, sypialnia i garderoba, hol i salon.

Drzwi harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe fot. Marley

3. Drzwi wewnętrzne składane: harmonijkowe i łamane

Drzwi składane stosowane są głównie ze względów dekoracyjnych lub jako element dzielący poszczególne strefy. Nie posiadają dobrych parametrów technicznych, dlatego nie będą dobrym rozwiązaniem w pokoju audiofila czy w pokoju kąpielowym, który posiada duże wymagania co do właściwości termicznych.

Drzwi składane poruszają się po szynie, która przymocowana jest do górnej części otworu drzwiowego. W zależności od ilości elementów składowych, występują w wersji harmonijkowej albo łamanej.

Drzwi harmonijkowe składają się z paneli o szerokości 5-10 cm, które łączy się pasami materiału elastycznego, natomiast drzwi łamane, przeważnie złożone są z dwóch skrzydeł, połączonych ze sobą za pomocą zawiasów i składają się w pół, mogą też występować w opcji czteroelementowej – składają się wtedy z dwóch składanych paneli. Drzwi łamane dają dużo możliwości zagospodarowania miejsca wokół otworu drzwiowego, natomiast drzwi harmonijkowe stosuje się przeważnie tam, gdzie chcemy odseparować od siebie poszczególne strefy, np. salon od kuchni, czy część sypialną od gabinetu.

Zobacz przykładowe rozwiązania drzwi wewnętrznych firmy Mixwood http://mixwood.pl/

Więcej w kategorii: Drzwi wewnętrzne

Jak wybrać drzwi

drzwi www.sxc.hu

Mimo, że coraz częściej i chętniej żyjemy na otwartej przestrzeni, rezygnując lub wręcz likwidując ściany,…

więcej

Drzwi wewnętrzne

Drzwi harmonijkowe

Oferta drzwi dostępnych na rynku jest szeroka i różnorodna.  Aby właściwie wybrać drzwi wewnętrzne do…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Drzwi wewnętrzne

  1. Rzeczywiście spośród wszystkich czynnosci jakich możemy dokonać w interesie odświeżenia drzwi i ja najbardziej polecam między innymi przemalowanie ich faktury na inny kolor. Swoje przemalowalam na kolor biały i dzięki temu wyglądają naprawde dobrze, aż trudno uwierzyć, że służą mi już tyle lat.