Jak odnowić stare drzwi?

28.09.2014

Sposób konserwacji i renowacji drzwi, zależy w głównej mierze od materiału, z którego zostały one wykonane. Jedne materiały dają nam duże pole do popisu, inne stanowią poważne ograniczenie. Dlatego świadomie i z dużą starannością i powinniśmy wybierać drzwi, które służyć będą nam długie lata.

Drzwi drewniane

Drewno to materiał trwały i ekologiczny, który poza dużymi walorami estetycznymi, stwarza nam wiele możliwości renowacji do wyboru. Cena drzwi drewnianych jest porównywalna z tymi wykonanymi z innych materiałów, czasem niewiele wyższa.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne

1. Codzienna pielęgnacja; Na co dzień drewniane drzwi powinniśmy czyścić środkami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna. W sklepach znajdziemy duży wybór mleczek i past do drewna. Nie powinny być myte wodą!

2. Zmiana koloru;  kolor, który znudził nam się możemy pomalować lakierem zwykłym lub renowacyjnym albo farbą do drewna. Pamiętajmy, że lepiej wyglądać będzie lakier w jaśniejszym odcieniu niż stary, ponieważ podkreśli on piękno rysunku drewna.

3. Renowacja; Jeśli drzwi drewniane są bardzo zniszczone, nadal możemy je uratować. W tym celu konieczne będzie jednak zeszlifowanie farby. Mniej pracochłonnym wyjściem jest zdjęcie farby przy pomocy temperatury. Na rynku są dostępne też środki chemiczne, przy pomocy których łatwo można ją usunąć farbę. Tak przygotowane i oczyszczone drzwi drewniane można pomalować lakierem bezbarwnym lub koloryzującym czy farbą. Drzwi będą wyglądały jak nowe. Jednak nie zapominajmy, że jest to żmudna i trudna praca. Drzwi drewniane odnawiania się, co 4 do 8 lat.

zabytkowe drzwi drewniane www.morguefile.com

zabytkowe drzwi drewniane www.morguefile.com

Drzwi z PCV

PCV to materiał trwały i wręcz niezniszczalny, jednak raz zniszczone nie nadają się do naprawy. Jeśli do ich produkcji, użyto jednak tańszych komponentów, białe drzwi wykonane z PCV mogą żółknąć w trakcie użytkowania. Drzwi z PCV są lekkie, co ułatwia montaż i tanie.
Codzienna pielęgnacja; Ten materiał łatwiej utrzymać w czystości, dobrze znosi mycie wodą z dodatkiem powszechnie dostępnych środków czystości. Jednak środki zawierające alkohol, octany oraz rozpuszczalniki, mogą zniszczyć powłokę laminującą drzwi.
Zmiana koloru; drzwi z PCV nie można malować a co za tym idzie zmienić ich koloru. Próby pokrycia ich nowym laminatem przynoszą mierne skutki.
Renowacja; Zniszczonych drzwi z PVC nie da się odnowić. Niewielkie uszkodzenia, można usuwać stosując specjalne pasty do naprawy drzwi z PVC. Na rynku dostępne są też specjalne pisaki korekcyjne w kolorach drzwi, służące do zamalowywania drobnych zarysowań.

Drzwi aluminiowe i z włókna szklanego

1. Codzienna pielęgnacja; Drzwi wykonane z tych materiałów, właściwie nie wymagają konserwacji. Zabrudzenia powstałe w trakcie użytkowania, łatwo usunąć wodą z łagodnym detergentem.

Zmiana Kolorów; Prawdziwym wyzwaniem może stać się zmiana koloru drzwi aluminiowych, ale w przeciwieństwie do drzwi z PCV, jest możliwa przy użyciu technologii proszkowej. Lepiej jednak zlecić taką usługę fachowcom.

Renowacja; Drzwi z tych materiałów nie można odnawiać. Są one jednak, prawie niezniszczalne.

Więcej w kategorii: Drzwi wewnętrzne

Jak wybrać drzwi

drzwi www.sxc.hu

Mimo, że coraz częściej i chętniej żyjemy na otwartej przestrzeni, rezygnując lub wręcz likwidując ściany,…

więcej

Drzwi wewnętrzne

Drzwi harmonijkowe

Oferta drzwi dostępnych na rynku jest szeroka i różnorodna.  Aby właściwie wybrać drzwi wewnętrzne do…

więcej

Dodaj komentarz

One thought on “Drzwi wewnętrzne

  1. Rzeczywiście spośród wszystkich czynnosci jakich możemy dokonać w interesie odświeżenia drzwi i ja najbardziej polecam między innymi przemalowanie ich faktury na inny kolor. Swoje przemalowalam na kolor biały i dzięki temu wyglądają naprawde dobrze, aż trudno uwierzyć, że służą mi już tyle lat.