Jak wybrać drzwi wewnętrzne

28.08.2011

Drzwi wewnętrzne to ważny element w każdym domu i mieszkaniu. Jest to o tyle ważne, że musimy się zastanowić nad tym, jakie wybrać, gdyż są one jednym z elementów wystroju naszego wnętrza.

Drzwi wewnętrzne muszą pasować do wystroju naszego pokoju komponując się z całością. Musimy pamiętać o tym, że drzwi powinny być funkcjonalne, a więc dobrane tak, aby nic nie przeszkadzało w otwieraniu ich i zamykaniu. Wygląd i rodzaj drzwi ma duże znaczenie. Musimy odpowiednio dobrać je kolorem do podłogi, kształtem do mebli jak i również musimy dokonać wyboru okuć i klamek. Ma to bardzo duży wpływ na wygląd całości naszego wnętrza.

drzwi balkonowe www.morguefile.com

drzwi balkonowe www.morguefile.com

Był taki czas, że nie było zbyt wielkiego wyboru na rynku. Najczęściej były to proste drzwi z gładkiej płyty, która była lakierowana. Jeśli chodzi o kolor tych drzwi to standardowym był kolor biały. Teraz na rynku mamy bardzo duży ich wybór. Zarówno drzwi jak i szeroki wybór wzorów i odcieni. W zależności od naszych funduszy możemy zakupić drzwi wewnętrzne zarówno ze sklejki czy drewna. Te z naturalnego drewna są zdecydowanie droższe. W zależności, jakie drzwi sobie wybierzemy, możemy je zamówić z przeszkleniami jak i bez szkła.

Przed zakupieniem takich drzwi musimy zastanowić się nad tym, jaki chcemy uzyskać efekt, w jakim stylu ma być nasze pomieszczenie. Najlepiej, gdy podłoga i drzwi wewnętrzne są z podobnych materiałów i pasują do siebie standardem wykończenia. I tak na przykład do salonu możemy wstawić drzwi o charakterze prostego skrzydła w tradycyjnej formie przeszklenia, co będzie go doskonale reprezentować. Do naszych pokoi codziennych czy sypialni możemy wybrać stonowane barwy i wzory, co powinno na nas zadziałać odprężająco i wyciszająco. Bardzo dobrym modelem drzwi do tego typu pomieszczeń są proste w formie skrzydła.

szklane drzwi wewnętrzne sxc.uh

szklane drzwi wewnętrzne sxc.uh

Drzwi wewnętrzne o prostej formie z kolorami stonowanymi pomogą nam nie zburzyć harmonii, a niewielka ilość szybek wpuści do pomieszczenia trochę światła. Z kolei drzwi harmonijkowe mają bardzo duże zastosowanie w pomieszczeniach małych. Niepolecane są one raczej do pokoju, sypialni czy salonu. Drzwi harmonijkowe pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, poprzez system składania w harmonijkę jego skrzydła. Drzwi harmonijkowe można zastosować w garderobach, schowkach czy spiżarniach. Za ich pomocą można oddzielić na przykład pracownię z pokoju gościnnego.

To, na jakie drzwi wewnętrzne się zdecydujemy będzie odgrywało dużą rolę na ostateczny wygląd wnętrza naszego mieszkania. Właściwy wybór konstrukcji, materiałów nie jest łatwy. Należy pamiętać o tym, że najlepsze są drzwi drewniane. Są one naturalne i nie do podrobienia. Wykańcza się poprzez polakierowanie lub bejcowanie. Mają one jednak jedną wadę. Są miękkie i nieodporne przez to na uszkodzenia różnego typu. Po kilku latach użytkowania widać na nich odkształcenia i wszelkie nierówności czy zadrapania.

Odporniejsze są za to drzwi z płyt pilśniowych. Pilśni powstaje z  włókien drzewnych i żywic, które się prasuje. Swoją twardość zawdzięczają większej gęstości niż drewno. Lepiej także izolują od dźwięków. Najtrwalsze są drzwi z płyty HDF. Skrzydła takich drzwi wykańczamy okleiną naturalną lub sztuczną. Okleina naturalna składa się z bardzo cienkich płatów drewna. Następnie pokrywa się ją lakierem. Okleina sztuczna to termoplastyczna folia, która odporna jest na uszkodzenia. Takie drzwi wewnętrzne polecane są głównie do kuchni i łazienek. Okleiny naturalne oraz sztuczne są gładkie oraz wyfrezowane. Te ostatnie przypominają strukturą oraz imitują drewno.

Wybierając drzwi wewnętrzne do mieszkania czy domu pamiętajmy, że nie tylko cena się liczy. Weźmy pod uwagę wszystkie aspekty, o których tutaj mówiliśmy. Ponieważ drzwi montujemy na lata. Nie wymieniamy ich co dwa – trzy lata. Zakup nasz niech będzie zatem dobrze przemyślany dlatego polecamy udać się do specjalistów np do salony firmy Mixwood w którym fachowy personel pomoże w wyborze odpowiednich drzwi.

Więcej w kategorii: Drzwi wewnętrzne

Jak wybrać drzwi

drzwi www.sxc.hu

Mimo, że coraz częściej i chętniej żyjemy na otwartej przestrzeni, rezygnując lub wręcz likwidując ściany,…

więcej

Drzwi wewnętrzne

Drzwi harmonijkowe

Oferta drzwi dostępnych na rynku jest szeroka i różnorodna.  Aby właściwie wybrać drzwi wewnętrzne do…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Drzwi wewnętrzne

  1. Rzeczywiście spośród wszystkich czynnosci jakich możemy dokonać w interesie odświeżenia drzwi i ja najbardziej polecam między innymi przemalowanie ich faktury na inny kolor. Swoje przemalowalam na kolor biały i dzięki temu wyglądają naprawde dobrze, aż trudno uwierzyć, że służą mi już tyle lat.