Jak wybrać drzwi

18.03.2012

Mimo, że coraz częściej i chętniej żyjemy na otwartej przestrzeni, rezygnując lub wręcz likwidując ściany, drzwi i inne bariery architektoniczne, nie wyobrażam sobie jednak domu bez drzwi, które wydzielają prywatną, tę najbardziej intymną strefę każdego domu.

Drzwi dawno już przestały pełnić tylko funkcję bariery. Dziś, coraz częściej zwracamy uwagę na ich inną rolę. Mogą one przecież w sposób zasadniczy zmienić estetykę każdego pomieszczenia. To dzięki nim, wnętrze nabiera nowoczesnego, klasycznego czy wręcz futurystycznego charakteru. Nie jest to zasługa jedynie koloru, kształtu czy faktury materiału, wpływ na ostateczny wygląd mieszkania maja przecież dodatki, eleganckie zdobienia czy niestandardowe rozwiązania konstrukcyjne.

drzwi www.sxc.hu

drzwi www.sxc.hu

Na naszym rynku można bez trudu znaleźć szeroki wybór drzwi wewnętrznych, w bogatej różnorodności kolorów, wzorów i materiałów. Ich standard wykonania i wykończenia, jak i ceny, są bardzo zróżnicowane. Bez trudu można, więc znaleźć produkt, do każdego prawie wnętrza o ciekawym i nietypowym wyglądzie, w każdym przedziale cenowym i o odpowiednim przeznaczeniu. W czym więc tkwi problem…

Po pierwsze strona

Zacznijmy od tego, że skrzydła drzwi otwierają się na prawą lub lewą stronę. Musimy, więc wiedzieć czy szukamy lewych czy prawych drzwi. Nie we wszystkich pomieszczeniach, sprawą decydującą o stronie otwarcia skrzydła drzwi, będzie nasze poczucie estetyki czy widzimisię. Czasem trzeba będzie ustąpić przed literą prawa, która nakazuje by drzwi do łazienki czy toalety otwierały się na zewnątrz ze względów bezpieczeństwa. Innym razem warto zwrócić uwagę, na problem kolizyjności, czyli czy skrzydło otwierając nie zawadzi o ścianę czy inne drzwi lub nie zasłoni dostępu do innego pomieszczenia.

Drzwi prawe

Drzwi prawe fot. Winthaus

Drzwi lewe

Drzwi lewe fot. Winthaus

 

 

 

 

 

 

Drzwi standard czy na miarę

Wybór rodzajów, kształtów i kolorów drzwi, może przyprawić o zawrót głowy, jednak ograniczeniem może stać się ich wymiar. Najbardziej dostępne, są drzwi prostokątne, dużo rzadziej, ale spotkać już można w ofercie drzwi nietypowe; zakończone łukiem, przesuwane czy składane. Oczywiście można zamówić drzwi, które wykonane zostaną dla nas na miarę i tu jedynym ograniczeniem może okazać się nasza fantazja i…portfel.

Materiał

Drzwi wewnętrzne, wykonywane są w tradycyjnej technologii z litego drewna lub z wielowarstwowej klejonki. Alternatywą dla drzwi drewnianych są produkty z płyt drewnopochodnych wiórowych i pilśniowych. Materiał sprawia, że same drzwi i ich cena są dużo lżejsze. Tę zaletę mają też drzwi z PCV, produkowane z tworzywa trwałego i utwardzanego, powlekanego folią lub specjalna powłoką akrylową imitującą drewno. Drzwi te, mają jeszcze jedną zaletę, są najbardziej dźwiękoszczelne z wymienionych tu rodzajów i łatwe w montażu.

Aktualnie na rynku pojawiają się też drzwi z nietypowych materiałów jak choćby z hartowanego szkła, ale to już zupełnie inna historia…

Więcej w kategorii: Drzwi wewnętrzne

Jak wybrać drzwi

drzwi www.sxc.hu

Mimo, że coraz częściej i chętniej żyjemy na otwartej przestrzeni, rezygnując lub wręcz likwidując ściany,…

więcej

Drzwi wewnętrzne

Drzwi harmonijkowe

Oferta drzwi dostępnych na rynku jest szeroka i różnorodna.  Aby właściwie wybrać drzwi wewnętrzne do…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Drzwi wewnętrzne

  1. Rzeczywiście spośród wszystkich czynnosci jakich możemy dokonać w interesie odświeżenia drzwi i ja najbardziej polecam między innymi przemalowanie ich faktury na inny kolor. Swoje przemalowalam na kolor biały i dzięki temu wyglądają naprawde dobrze, aż trudno uwierzyć, że służą mi już tyle lat.