Drzwi zewnętrzne – rodzaje

23.07.2013

Drzwi zewnętrzne, są nie tylko wizytówką, ale również strażnikiem domu. Powszechnie wykorzystywane do produkcji drzwi zewnętrznych materiały, to drewno, PCV, aluminium, stal, włókno szklane a ostatnio nawet specjalnie wzmocnione szkło.

Drzwi zewnętrzne mogą być wykonywane z rożnych materiałów. Zanim zdecydujemy się jakie wybrać poznajmy ich plusy i minusy.

Drzwi zewnętrzna drewniane

Do produkcji drzwi  z drewna, wykorzystuje się materiał najwyższej jakości technicznej, pochodzący z drzew liściastych takich jak dąb lub jesion i iglastych jak sosna, świerk czy cedr a nawet drewno egzotyczne takie jak teak czy mahoń, których kolorystyka i rysunek słoi podnosi walory dekoracyjne. Niektórzy specjaliści uważają, ze rama skrzydła powinna być wykonana z drewna klejonego, które jest bardziej odporne na wilgoć i odkształcenia. Drewniane drzwi zewnętrzne często składają się z kilku warstw i są specjalnie wzmacniane np. stalową blachą ukrytą między nimi. Taka konstrukcja drzwi podnosi ich walor bezpieczeństwa. Przestrzeń pomiędzy tymi warstwami wypełniona jest najczęściej pianką poliuretanową, styropianem lub płytą drewnopochodną, które dodatkowo izolują drzwi.

Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne fot. Porta

Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne fot. Porta

 

 

 

 

 

 

Zaletą drewna jako materiału konstrukcyjnego, jest przede wszystkim jego dobra izolacyjność termiczno-akustyczna, duża wytrzymałość oraz mała rozszerzalność cieplna. Drzwi drewniane wprawdzie wymagają konserwacji, ale można je przemalowywać dostosowując ich kolor do nowej elewacji.

Za wadę uznaje się jego brak odporności na wilgoć, tę jednak można zminimalizować poprzez właściwą impregnację drewna.

drzwi zewnętrzne www.sxc.hu

drzwi zewnętrzne www.sxc.hu

drzwi zewnętrzne www.sxc.hu

drzwi zewnętrzne www.sxc.hu

Drzwi zewnętrzne z PCV

Ramę skrzydła wykonuje się z wielokomorowych profili PCV, które wzmacnia się wkładami ze stali ocynkowanej lub aluminium.Pianka poliuretanowa, styropian lub wełna mineralna wypełniająca poszczególne elementy, zapewnia dobrą izolację cieplną i akustyczną. Na ramie drzwi osadzone są panele z PCV o różnorodnych kształtach i kolorach. Drzwi wykonane z PVC mogą być pokryte folią, okleiną np. drewnopodobną lub barwione, skrzydła i ościeżnice są anodowane lub malowane proszkowo, z połyskiem lub matowe.

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju drzwi jest wysoki współczynniki dźwiękochłonności oraz dobra izolacyjność cieplna, niektórzy twierdzą, że jest ona najwyższa spośród dostępnych na rynku materiałów. Zaletą jest też łatwość montażu wynikająca z lekkości materiału. Drzwi z PCV są stosunkowo tanie i łatwo je utrzymać w czystości.Wadą jest fakt, że raz zniszczonego PCV nie można naprawić ani przemalować, przyznać jednak należy, że trwałość tego materiału jest duża.

Drzwi zewnętrzne z włókna szklanego

Fiberglass, czyli włókno szklane, to nowoczesny, lekki, wytrzymały i odporny materiał, łatwy do pielęgnacji i konserwacji. Jest przy tym estetyczny i zapewnia nam izolację termiczną. Kompozyt poliestrowo-szklany, wykazuje niezwykłą wytrzymałość mechaniczną, dzięki czemu nie wymaga usztywnienia profilami stalowymi, przyczynia się to do zmniejszenia wagi i grubości drzwi wykonanych z tego materiału. Wypełnia się je utwardzoną pianką poliuretanową, która jest lekka i charakteryzuje się doskonałą izolacyjnością cieplną. Drzwi wyglądem imitują drewno. Na podkreślenie zasługuje fakt, ze można je przemalowywać. Drzwi z włókna szklanego nie są tanie, co można zaliczyć do ich głównych wad.

Więcej w kategorii: Drzwi zewnętrzne

Wybieramy drzwi

drzwi wejściowe www.sxc.hu

Drzwi powinny nam służyć przez długie lata. Niestety ich trwałości i wytrzymałości nie można ocenić…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>