Uszczelnienie drzwi

19.06.2012

Od drzwi ciągnie zawsze – niezależnie od tego czy mieszkamy w domu, czy w mieszkaniu w bloku. Szczególnie zimą staje się to bardzo uciążliwe, chociaż już jesienią, ale i wczesną wiosną daje się to we znaki mieszkańcom. 

Przez szczelinę u dołu drzwi hula wiatr, ale równie denerwujące mogą być insekty przechodzące bez trudu przez szparki czy też zachodzący kurz. Nie można się temu przyglądać biernie i trzeba podjąć odpowiednie środki, by wszystkiemu zapobiec. Skąd wzięło się popularny związek frazeologiczny – „ciągnie od drzwi”? Ciężko to określić i na pewno trzeba by sięgnąć głęboko w zakamarki historii języka polskiego, by dokładnie stwierdzić, w którym momencie historii przedostało się do języka to określenie. Zgodnie jednak z zasadą, że jeśli coś jest utrwalone w języku w postaci frazeologizmu, to musi być powszechne, można przypuszczać, że powiedzenie jest tak stare, jak powszechne używanie drzwi.

drzwi wejściowe

drzwi wejściowe fot. sxc.hu

Najgorsze jest to, że uszczelnienie drzwi nie jest wcale proste. Nie możemy po prostu zakleić szpary, ponieważ istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że drzwi nie będą się otwierały lub będą się otwierały bardzo ciężko. Z drugiej strony nawet uszczelnione filcem mogą przepuszczać wiatr. A w przypadku drzwi wewnętrznych powodować dziwne dźwięki szalejącego wiatru.

Najlepszą metodą jest uszczelnienie,  z wykorzystaniem niedrogich, ale skutecznych profili. Profile zwykłe wykonane są przede wszystkim z dwóch materiałów – PCV oraz z aluminium. Najczęściej aluminium ma kolor właśnie metaliczny (szlifowany z połyskiem lub matowy) natomiast wykonane z tworzywa sztucznego mogą mieć różne kolory. Najczęściej dobiera się je po prostu pod kolor materiału.

Profile zwykłe mogą uszczelniać za pomocą paska gumy o różnych szerokościach lub też specjalnej szczotki, która zatrzymuje powietrze czy kurz. W zależności od naszych upodobań istnieją dwa rodzaje montażu profili. Jeden rodzaj montuje się od dołu drzwi, dobierając jego rozmiar idealnie do rozmiaru szczeliny. Drugi natomiast typ montuje się z boku, w ich dolnej części i przymocowuje się za pomocą gwoździków czy samoprzylepnej taśmy dołączonej do kompletu. Obie metody są w zasadzie bardzo trwałe i tylko od naszych preferencji zależy, co wybierzemy.

drzwi

drzwi fot. sxc.hu

Oprócz profili tradycyjnych tzw. zwykłych, które opisane były powyżej występują również profile automatyczne. Właściwie pełnią taką samą rolę, co zwykłe, jednak ich działanie jest nieco bardziej skuteczne. Wynika to z ich ukształtowania i zasady działania.

Profile automatyczne przypominają odwróconą literę U. Górna krawędź przylega do dolnej warstwy drzwi, natomiast w środku profilu znajduje się specjalna uszczelka najczęściej wykonana z gumy. Podczas  zamykania (dochodzą do futryny), automatycznie wychodzi z profili uszczelka bardzo mocno dociskając do posadzki. Dzięki temu oczywiście skuteczność uszczelnienia bardzo wzrasta i przewyższa
profile tradycyjne. Istnieje również możliwość zamontowania profili automatycznych w specjalnych wyżłobieniach (rowkach) w drzwiach, dzięki czemu będą zupełnie niewidoczne, a nadal będą spełniały dobrze swoją rolę. Tego typu profile można kupić niemal do wszystkich rodzajów i szerokości drzwi, natomiast nietypowe wymiary mogą być z reguły wytworzone przez producenta w przeciągu około tygodnia.

Oprócz profili do drzwi wejściowych czy też wewnętrznych istnieją również specjalne profile do drzwi balkonowych lub tarasowych. Z reguły nawet zapewnienie dobrej ochrony przed przede wszystkim insektami powinno również obejmować te rodzaje drzwi.

Na szczęście niezależnie od tego na jaki typ profili się zdecydujemy, a także niezależnie od tego, jaki typ drzwi chcemy uszczelniać – ceny kształtują się na przystępnym poziomie. W zależności od materiału, producenta i typu kształtują się od 30 do 80 złotych.

Więcej w kategorii: Drzwi zewnętrzne

Wybieramy drzwi

drzwi wejściowe www.sxc.hu

Drzwi powinny nam służyć przez długie lata. Niestety ich trwałości i wytrzymałości nie można ocenić…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>