Jak ważne w oknie są szyby?

22.10.2013

Podejmując decyzję o zakupie okien,  należy określić przede wszystkim swoje potrzeby. Musimy zastanowić się jak chcemy aby nasze okna wyglądały i jakie powinny one spełniać funkcje a te w dużym stopniu, zależą od rodzaju użytej w oknie szyby.

Szyby stanowią większą część powierzchni ona. To z jakiego materiału są wykonane i jakie mają właściwości jest więc sprawą istotną.   Wybierając poszczególne elementy składowe okien warto zwrócić uwagę na jakość produktów oraz na samego producenta. Pamiętajmy, że dobór odpowiednich części okien istotnie wpłynie nie tylko na ich walory estetyczne, ale także na jakość życia w naszym domu.

Okna dachowe obrotowe

Okna dachowe obrotowe fot. Fakro

Najważniejszym parametrem, któremu należy poświęcić uwagę podczas doboru okien, są profile okienne. Różnią się one kształtem, rodzajem uszczelnienia, szerokością i grubością ścianek. Od szerokości profili zależy izolacyjność akustyczna i cieplna oraz sztywność okna. Im profile są szersze, tym okno lepiej redukuje hałas, posiada lepszą izolacyjność termiczną i odznacza się większą sztywnością. Ponadto dzięki odpowiednio szerokim profilom, możemy zamontować bardziej nowoczesne szyby.

Szyby są kolejnym, niezwykle ważnym parametrem dobrze dobranego okna. Mają one bowiem duży wpływ na  jego finalną termoizolacyjność. Pamiętajmy, że dobra izolacja termiczna ogranicza straty ciepła w domu, a to pozwala znacząco zredukować koszty ogrzewania pomieszczeń. Funkcję izolacyjną spełnią najlepiej szyby zespolone niskoemisyjne.

typy okien www.morguefile.com

typy okien www.morguefile.com

Na rynku dostępne są szyby spełniające różne funkcje. Jeśli zależy nam na np. znacznym stłumieniu hałasu dobiegającego z zewnątrz, zwróćmy uwagę na szyby dźwiękochłonne. Dzięki odpowiedniej grubości i masie, szyby dźwiękochłonne skutecznie izolują akustycznie pomieszczenie, wyciszając dźwięki o różnych częstotliwościach. Aby wzmocnić efekt redukcji dźwięków, stosuje się  tzw. szyby zespolone, czyli połączenie dwóch albo trzeb szyb  o różnej grubości.

Jeśli z kolei chcemy uniknąć niebezpieczeństwa zranienia szkłem na skutek jego rozbicia, warto zdecydować się na tzw. szyby bezpieczne. Wykonywane są one ze specjalnego rodzaju szkła, które  na skutek silnego uderzenia  rozsypuje się na bardzo drobne kawałki o tępych krawędziach albo jedynie pęka pozostając w całości. Dzięki swoim właściwościom szyby bezpieczne utrudniają złodziejom włamanie się do domu.

Chcąc zminimalizować ryzyko kradzieży, świetnym rozwiązaniem jest zainstalowanie szyb o zwiększonej odporności na włamanie ( potocznie zwanych szybami antywłamaniowymi). Wykonuje się je ze szkła żywicowego lub laminowanego. Dzięki swojej konstrukcji szyby antywłamaniowe nie wymagają stosowania dodatkowych zabezpieczeń, takich jak; rolety zewnętrzne, kraty czy okiennice.

W sytuacji gdy doskwiera nam duże nasłonecznienie i szybkie nagrzewanie się pomieszczeń, postawmy na szyby przeciwsłoneczne. Produkuje się je ze szkła absorpcyjnego, które redukuje częściowo ilość promieni słonecznych docierających do pomieszczenia. Szyby przeciwsłoneczne występują w jednym z czterech kolorów- zielonym, szarym, brązowym albo niebieskim. Innym rozwiązaniem tego rodzaju są szyby refleksyjne lub selektywne. Pokryte są warstwą tlenków metalu, która odbija promienie słoneczne. W odróżnieniu od zwykłych szyb przeciwsłonecznych, można je nabyć również w wersji bezbarwnej.

Kolejnym ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy doborze okna są uszczelki. Odpowiednio dobrane uszczelki zabezpieczą wnętrze naszego domu przed dostaniem się wody oraz podniosą izolacyjność akustyczną i termiczną pomieszczeń. Wykonuje się je ze specjalnie przetworzonego kauczuku albo z mieszanki kauczuku i PVC.

W oknach stosuje się dwa typy uszczelek – oporowe, montowane między skrzydłem, a ramą oraz przyszybowe, które instaluje się między szybą zespoloną, a profilem PVC. Zastosowanie dodatkowej, trzeciej uszczelki podnosi znacząco izolacyjność akustyczną i termiczną okna.

Więcej w kategorii: Okna dachowe

Okna na poddaszu

Okna na poddaszu

Szczególna atmosfera i niepowtarzalny klimat pomieszczeń ze skośnym dachem, skłania coraz więcej osób, do adaptowania…

więcej

Dodaj komentarz

One thought on “Nietypowe okna na poddaszu

  1. szczerze mówiąc to montaż zleciłbym fachowcom, którzy się na tym znają i na ciepłym montażu zjedli już zęby. Jeśli wydaję sporo pieniędzy na produkt, to chciałbym go odpowiednio wykorzystać, a to możliwe tylko przy dobrym montażu.