Okna na poddaszu

06.02.2012

Szczególna atmosfera i niepowtarzalny klimat pomieszczeń ze skośnym dachem, skłania coraz więcej osób, do adaptowania strychów na powierzchnie mieszkalne oraz do budowania domów z mieszkalnym poddaszem. Jakie jednak powinny być okna na poddaszu, czy użytkowe poddasze wymaga stosowanie pond standardowych materiałów?

Poddasza to wnętrza, które z łatwością można zaaranżować niestandardowo. Kto choć raz mieszkał na poddaszu przekonał się z pewnością, że jest to miejsce prawdziwie magiczne.

Okna na poddaszu

Okna na poddaszu fot. Roto

Ale by tak było w rzeczywistości, trzeba przede wszystkim zadbać by na poddasze wpuścić odpowiednio dużo naturalnego światła. Najprostszym, najzdrowszym i w miarę niedrogim rozwiązaniem jest właściwa instalacja okna na poddaszu lub większej ich ilości.

Wielkość okna na poddaszu

Wielkość okna jest zależna od stopnia spadku dachu. Na stromych bardziej sprawdzają się okna krótkie a na płaskich odwrotnie. Przyjmuje się, że powierzchnia okien nie powinna być mniejsza niż 10% powierzchni dachu, przy czym coraz częściej okna łączy się w oryginalne grupy zajmujące znaczną powierzchnię dachu i dużą ilość światła na poddasze.

Funkcjonalny montaż

Montując okna na strychu nie zapominajmy, ze poza walorami estetycznymi okna mają przede wszystkim pełnić funkcje użytkowe. Jeśli chcemy przez nie podziwiać krajobraz okolicy, zamontujmy je mniej więcej na wysokości 90-100 cm od podłogi. Pozwoli to na swobodny dostęp do okna. Klamka służąca do otwierania okna powinna znajdować się, na wysokości nieprzekraczającej 2m, a dokładniej na wysokości dogodnej dla nas, by bez trudu otwierać okno, zamontować na nim i później przesuwać rolety, czy po prostu umyć okna.

Okna na poddaszu  ich wielkość i  funkcje

Poddasze i jego nietypowa konstrukcja, wymusza często poszukiwanie rozwiązań niestandardowych. Okna na poddaszu mogą być okrągłe i półokrągłe, wówczas wyglądają pięknie i podnoszą walory architektoniczne wnętrza, ale są produktem droższym od przeciętnego kwadratowego okna, chociażby już przez samą niszowość takiego rozwiązania. Jest jednak wiele typów okien standardowo przeznaczonych do pomieszczeń strychowych i uwzględniających nietypowość budowlaną poddasza.

Na przykład, jeśli istnieje konieczność zamontowania okna na dużej wysokości a czasakonstrukcja budynku wymusza takie rozwiązanie, wyjściem jest okno obrotowe lub uchylno obrotowe z klamką umieszczoną w dolnej części skrzydła.

W sytuacjach, gdy okno umieszczone jest na wysokości niepozwalającej na swobodny dostęp do niego, celowym wydaje się zainstalowanie sterowania elektronicznego. Okno można w takim wypadku otwierać i zamykać przy pomocy pilota lub przycisku zainstalowanego na ścianie. Są to rozwiązanie nietypowe, ale budującym jest fakt ze producenci nadążają tu za oczekiwaniami klientów, odchodzących od typowych i standardowych koncepcji aranżacji wnętrz.

Do kuchni i łazienki

Z myślą o pomieszczeniach szczególnie wilgotnych, takich jak kuchnie czy łazienki zaprojektowane zostały specjalne okna, nie tylko o podwyższonej odporności na wilgoć, ale też poprawiające wymianę powietrza w tych pomieszczeniach. Parowanie okien, zbieranie się na nich i skraplanie pary wodnej, związane jest z wysoką wilgotnością. Przy niskiej temperaturze na zewnątrz, para wodna skrapla się na szybach. Zjawisko to jest wynikiem „złej wentylacji”. Aby wentylacja działała w sposób właściwy, konieczne jest doprowadzenie powietrza do mieszkania. Zapewnić nam to mogą nawiewniki okienne, które można domontować do istniejących już okien, ale ze względu na skomplikowany montaż a dokładniej frezowanie otworów pod nawiewniki, nie polecamy samodzielnego ich montażu. Dużo lepszym rozwiązaniem, jest montowanie okien, przeznaczonych do kuchni i łazienek, które maja już wbudowane nawiewniki. Okna do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, mogą też być wyposażone w specjalne mechanizmy rozszczelniające je, co ułatwia naturalną wymianę powietrza.

Więcej w kategorii: Okna dachowe

Okna na poddaszu

Okna na poddaszu

Szczególna atmosfera i niepowtarzalny klimat pomieszczeń ze skośnym dachem, skłania coraz więcej osób, do adaptowania…

więcej

Dodaj komentarz

One thought on “Nietypowe okna na poddaszu

  1. szczerze mówiąc to montaż zleciłbym fachowcom, którzy się na tym znają i na ciepłym montażu zjedli już zęby. Jeśli wydaję sporo pieniędzy na produkt, to chciałbym go odpowiednio wykorzystać, a to możliwe tylko przy dobrym montażu.