Okna drewniane i ich konserwacja

01.06.2012

Okna drewniane można było niegdyś zobaczyć wszędzie. Były popularne, lecz nie grzeszyły jakością wykonania. Seryjna produkcja w czasach komunistycznych wymuszała dużą wydajność, lecz kiepską jakość i do dzisiaj okna drewniane przysparzają użytkownikom sporo problemów.

Zacznijmy jednak od strony estetyki – okna drewniane i łuszcząca się farba to najczęstsza przypadłość okien mających już dawno za sobą lata świetności. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Odpowiedź wydaje się prosta – nieestetyczny wygląd, szczególne patrząc od zewnątrz, gdzie okna narażone są na działanie warunków atmosferycznych.

tradycyjne drewniane okna

tradycyjne drewniane okna www.sxc.hu

Przede wszystkim wilgoci, mrozu, ale także i wysokich letnich temperatur. Jest to oczywiście prawdą. Jednak należy sobie jednak uzmysłowić, że schodząca farba to nie tylko wygląd. Jej brak w niektórych miejscach, a z czasem na coraz większej powierzchni, powoduje, że drewno narażone jest coraz bardziej na działanie czynników klimatycznych i traci przed nimi pierwotną ochronę.

Począwszy od odchodzącej farby po brak dostatecznej ochrony cieplnej. I czasami nawet pomimo nieustannych prób doprowadzenia ich do porządku nasze starania kończą się fiaskiem. Jak jednak skutecznie i trwale konserwować okna drewniane? Czy jedyną możliwą opcją jest ich wymiana na bardziej trwałe i ładniej wyglądające okna plastikowe? Na szczęście nie. Ten artykuł z pewnością przekaże wiele istotnych porad praktycznych, które sprawią, że nasze drewniane okna będą wyglądały jak nowe i zapewnią dobrą ochronę mieszkań czy domów przed zimnem.

Zaczyna więc pracować. Z powodu wilgoci rozszerza się, pęcznieje. Natomiast przy wysychaniu w wyższych temperaturach lub w czasie niższej wilgotności kurczy się. Rama okna zaczyna się więc odkształcać – tworzą się szpary. I to nie tylko w miejscach widocznych, co ułatwia naprawę, ale również pomiędzy na przykład ościeżnicą a murem. Takie miejsca są zazwyczaj niewidoczne, gdyż powstają pod powierzchnią tynku.

tradycyjne drewniane okna

tradycyjne drewniane okna www.sxc.hu

Naturalne właściwości drewna, czyli przedstawiona powyżej sytuacja pracy drewna pod wpływem warunków atmosferycznych, jest główną przyczyną kłopotów. Zaczyna się przeciekanie okien – przez szpary zaczynają lecieć malutkie z pozoru kropelki, które przy większych ulewach potrafią zamienić okolicę okna w małe jeziorka. Zimą oczywiście mieszkanie szybko się wyziębia, zimne powietrze szybko wlatuje do środka, przez co oczywiście tracimy wydajność grzewczą pomieszczeń. Dla wielu jest to dostateczny sygnał, by zlecić wymianę okien na plastikowe. O ile w przypadku małych mieszkań jest to opłacalne, to w sytuacji, w której mamy już większą do wymiany ilość lub gdy okna są niestandardowych wymiarów – często koszty są już liczone w tysiącach złotych.

Czy drewniane okna da się jeszcze uratować? Oczywiście, że tak.

Jak więc dbać o okna drewniane?

Należy zacząć od łuszczącej się farby, która jest przyczyną większości problemów. Najlepiej usunąć ją przy pomocy szpachelki, ostrego noża lub gruboziarnistego papieru ściernego nałożonego na specjalnie do tego przystosowany klocek. Dokładne usunięcie starej farby wymaga sporo pracy, jednak jest stosunkowo proste. Stara farba powinna odchodzić płatami, przez co praca idzie płynnie i już po kilku godzinach możemy przejść do dalszego etapu usuwania ubytków.

Ta czynność zależy w dużej mierze od tego, jak mocno było zniszczone okno, a także jak mocno dało mu się we znaki nasze usuwanie farby. Najczęściej ubytków jest niedużo, więc bez problemu usuwamy je szpachlą do drewna, nakładając odpowiedniej grubości warstwy i czekając, aż szpachla zastygnie. Warto przeprowadzać takie czynności przy wyższej temperaturze, gdyż przyspieszy to cały proces. Następnie drobnoziarnistym papierem ściernym szlifujemy poprawiane miejsca i możemy spokojnie zacząć malowanie.

Malujemy okna drewniane

Do malowania okien używa się farb rozpuszczalnikowe (rozcieńczane rozpuszczalnikami) lub wodne (rozcieńczane wodą). Najpopularniejszą grupą są te pierwsze, wśród których możemy wyróżnić dwie grupy – olejno-alkidowe oraz akrylowe. Olejno-alkidowe są trwalsze niż tradycyjne olejne, natomiast akrylowe dobrze trzymają się podłoża i są najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia. To właśnie ich profesjonaliści używają najczęściej. Użycie farby rozpuszczalnikowej wymaga jednak długiego okresu wysychania, podczas którego wydzielane są niebezpieczne dla człowieka związki chemiczne. Czas wysychania waha się w zależności od produktu od tygodnia do nawet trzech tygodni. Podczas zakupu odpowiedniej farby należy kierować się raczej zasadą – czym droższa, tym lepsza. Z reguły tańsze farby „do wszystkiego” nie spełniają swoich zadań i po jednym czy dwóch sezonach zimowych należy ponowić proces rewitalizacji.

Ważnym elementem konserwacji jest dobre uszczelnienie okien. W zasadzie lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych gąbek, które nie są specjalnie trwałe. Lepszym wyborem jest tu wypełnienie szczelin pianką poliuretanową lub też wełną mineralną przykrywaną warstwą sylikonu lub kitu. Te dwa rozwiązania w połączeniu z użyciem lepszej od tradycyjnej gąbki profilowanej uszczelki gumowej, dają nam pewność, że będziemy cieszyć się przez długi czas szczelnymi oknami.

Więcej w kategorii: Okna drewniane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>