Okna drewniane – zalety i wady

26.11.2011

Drewno jest najstarszym materiałem używanym do produkcji okien. Produkowane z niego okna występują w różnych kształtach i wzorach. Okna drewniane cenione są przede wszystkim ze względu na swój naturalny wygląd.

Najczęstszym rodzajem drewna, z którego wykonuje się okna jest drewno sosnowe. Okna drewniane wykonuje się jednak również ze świerku, modrzewiu, dębie czy w drewnie egzotycznym. Odmiana mahoniowa tego ostatniego jest niezwykle trwała i wytrzymała. Jednakże koszt mahoniu jest zdecydowanie wyższy niż koszt rodzimej sosny.

Przekrój okna drewnianego

Przekrój okna drewnianego fot. MS Okna

Drewno przeznaczone do produkcji okien powinno być bardzo starannie wyselekcjonowane. Musi być przede wszystkim zdrowe – pozbawione ubytków, sęków i pęcherzy żywicznych.

Okna drewniane występują w różnorodnej kolorystyce. Zazwyczaj pokrywa się je farbami akrylowymi lub lakierami o różnym stopniu krycia. Inne występują w dwukolorowym wykończeniu.

Zacznijmy od zalet drewna. Niewątpliwym atutem okien drewnianych jest ich wysoka szczelność. Ponadto bezkonkurencyjnie redukują hałas i utrzymują ciepło. Izolują znacznie lepiej niż okna z PVC czy aluminium. Mogą mieć dowolny kształt. Są sztywne, dlatego nadają się do dużych przeszkleń. Charakteryzują się łatwym sposobem obróbki oraz możliwościami dowolnego barwienia w każdym czasie użytkowania. Nadają wnętrzu ciepły i przytulny charakter.

Okna drewniane mimo wielu zalet posiadają również wady. Są one niezwykle podatne na uszkodzenia, co niesie za sobą konieczność stałego konserwowania. Najmniej odporna na czynniki atmosferyczne jest powierzchnia ram, wymaga ona konserwacji mniej więcej co 5 do 8 lat. Kolejną wadą tego typu okien jest słaba odporność na działanie szkodników oraz grzyba.

Aby poprawić trwałość okien wykonuje się je również w wariancie drewniano – aluminiowym. Wnętrze okna stanowi drewno, zaś warstwa zewnętrzna pokryta jest nakładką z profili aluminiowych.

Więcej w kategorii: Okna drewniane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>