Jak dbać o okna z PCV?

04.07.2011

Okna z PCV wybierane są przede wszystkim ze względu na wyjątkową trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Jak więc o nie dbać, aby zachować ich funkcjonalność na długie lata? 

Okna z  PCV są niezwykle odporne na działanie różnic temperatur, promieniowania UV czy wilgoci. W odróżnieniu od okien drewnianych ich pielęgnacja nie wymaga wielu skomplikowanych zabiegów. Regularność i stosowanie odpowiednich środków czyszczących oraz okresowy przegląd techniczny zapewnią naszym oknom długi żywot, a naszym oczom miły widok.

Mycie okna

Mycie okna

Pielęgnacja okna z PCV

W pielęgnacji okna z PCV ważny jest wybór odpowiednich środków i akcesoriów czyszczących, bowiem to od nich w dużej mierze zależy stan i wygląd naszych okien.

1. Wybór odpowiednich środków czyszczących

Do czyszczenia okna z PCV wybierajmy preparaty antystatyczne, które zapobiegną nadmiernemu osadzaniu się kurzu. PVC charakteryzuje się wyjątkową zdolnością do elektryzowania się, co sprzyja przyciąganiu kurzu. Kurz jest bardzo szkodliwy dla profili, stanowi pożywienie dla mikroorganizmów, które tworzą mikropory na powierzchni ramy, a to znacznie zwiększa absorpcję brudu i wszelkich zanieczyszczeń.

Zwróćmy uwagę na skład detergentów do mycia okien. Unikajmy tych, które zawierają rozpuszczalniki (aceton lub chlor), kwasy oraz substancje ścierne (np. proszek do czyszczenia). Substancje te mogą nieodwracalnie uszkodzić ramę, odbarwić ją lub zarysować.

2. Dobór właściwych akcesoriów do czyszczenia.

Nie używajmy przyrządów, które mogłyby zarysować powierzchnię PCV, takich jak szorstkie zmywaki czy druciane ściereczki. W przeciwnym razie zarysujemy taflę szkła. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku ircha albo kuchenny ręcznik papierowy. Jeśli mamy problem z usunięciem np. zaschniętej plamy po farbie, użyjmy do tego plastikowej szpachelki.

Pamiętajmy, aby oprócz szyb i ram okiennych wyczyścić także okucia oraz uszczelki. Najwięcej kurzu gromadzi się właśnie na okuciach w górnej części skrzydła. Tyle samo brudu zbiera się na uszczelkach na dole okna. Do mycia tych elementów użyjmy wody z dodatkiem tego samego preparatu, którym czyściliśmy ramy okienne.

Konserwacja okien PCV

mycie okien morgue.com

mycie okien morgue.com

Zaleca się, aby konserwację okien PCV przeprowadzać przynajmniej raz w ciągu roku. Należy dokładnie skontrolować działanie wszystkich metalowych elementów – okuć, zawiasów i klamek. Jeśli mamy problem z otwieraniem i zamykaniem okna, to znak, że trzeba je wyregulować. Sprawdźmy czy wszystkie elementy okienne są dobrze umocowane. Jeśli któryś z elementów (np. zawias) jest poluzowany, dokładnie go dokręćmy.

Aby zabezpieczyć metalowe części okna, należy je smarować specjalną oliwą. Najlepiej nasmarować je oliwą techniczną lub smarami opartymi na silikonie. Natomiast w żadnym wypadku nie używajmy środków na bazie żywic czy kwasów, bo powodują one powstawanie korozji. Najbardziej narażone na działanie deszczu, wiatru czy mrozu są uszczelki. Pod wpływem czynników atmosferycznych zmniejszają znacząco swoją elastyczność i się kruszą. Dlatego pamiętajmy, aby również je naoliwić. Do tego celu można wykorzystać glicerynę albo inne preparaty do tego przeznaczone.

Więcej w kategorii: Okna PVC

Nowoczesne okna

Okna

Nowoczesne okna mają duży wpływ na wygląd zewnętrzny domu i potrafią w niebanalny sposób podkreślić…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>