Nowoczesne okna

03.07.2011

Nowoczesne okna mają duży wpływ na wygląd zewnętrzny domu i potrafią w niebanalny sposób podkreślić charakter naszego wnętrza.

Coraz częściej wybieramy dość nowoczesne okna, które wyróżniają się oryginalnym designem, natomiast tradycyjne okna o prostokątnym, kanciastym kształcie powoli znikają z mapy naszych preferencji. Nowoczesne okna mają formy opływowe i niebanalne kształty. Sprawiają wrażenie lekkich i występują w ciekawej gamie kolorystycznej. Najbardziej popularne na rynku, okna PCV, produkuje się coraz częściej z profili zaokrąglonych, a nie jak dotychczas – z płaskich. Dzięki opływowej linii okna, wnętrza sprawiają wrażenie bardziej przytulnych i przyjemnych.

Okna

Okna fot. Deceuninck

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii w stolarce okiennej projektanci mają możliwość na bardziej twórcze podejście do tematyki projektowania budynków, natomiast my konsumenci możemy podkreślić wyjątkowość architektury naszego domu i tworzyć niezwykłe wnętrza. Mamy wiele designerskich możliwości, które z pewnością przyciągną uwagę i nie pozwolą obojętnie przejść obok.

 

Różnorodność kształtów

Nowoczesne okna i ich wygląd,w znacznym stopniu od kształtu ramy, w której osadzona jest szyba. Obecnie możemy wybierać spośród wielu niebanalnych kształtów. Okna w kształcie elipsy, łuku, półkola czy będące połączeniem kilku elementów geometrycznych, niewątpliwie zwrócą uwagę każdego. Niemniej jednak należy pamiętać, że wybór okna w fantazyjnym kształcie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Radzimy również dobrze przemyśleć dobór kształtu i rozmiaru okien już w fazie projektowania, bowiem jeśli np. na etapie zamykania stanu surowego budynku, zrezygnujemy z wysokiego na dwa piętra okna lub zapragniemy zamienić je na inne, z pewnością nie przyniesie to dobrego efektu. Różne kształty okien to znacznie bogatsze i ciekawsze wnętrza. Nie tylko podkreślają ich stylistykę i charakter, ale także różnicują oświetlenie. Jeśli np. projektujemy dom z założeniem wykorzystania ciepła energii słonecznej, warto wybrać duże okna od strony południowej i mniejsze od północy. Pamiętajmy jednak, że niewłaściwie dobrane okno może zaburzyć architekturę domu i stylistykę wnętrza. Jeśli chcemy mieć w domu okna niebanalne, zaskakiwać ich formą, warto dobrze przemyśleć, w którym pomieszczeniu takie rozwiązanie się sprawdzi bez szkody dla parametrów technicznych i funkcjonalności okna.

Kolorystyka

Nowoczesne okna oferuje się w oryginalnej palecie kolorystycznej. Odkąd coraz rzadziej ukrywamy okna pod firanami i zasłonami, i doceniamy widok rozpościerający się za oknem, kolor ram okiennych zyskuje na znaczeniu. Dlatego przed wyborem koloru okien warto jest przyjrzeć się otoczeniu. Może się okazać, że na przykład wieża kościoła rysująca się na horyzoncie czy piękny, zielony ogród będą doskonałą wskazówką przy wyborze odpowiedniego koloru. Choć wciąż królują okleiny w kolorze orzecha, złotego dębu i klasycznej bieli, to coraz częściej wybieramy również ramy w odcieniach szarości i okna kolorowe. Do wyboru mamy niezwykle różnorodną paletę kolorów i faktur. Bardzo modne i zarazem odważne rozwiązania stanowią okleiny o fakturze skórki pomarańczy czy do złudzenia przypominające fakturę metalu. Bardzo interesujące są również okna o podwójnej kolorystyce, która jest inna od zewnętrznej strony domu, i inna od wewnątrz. Dzięki temu nie musimy iść na kompromis i wybierać jednego koloru, który będzie pasował zarówno do zewnętrznej elewacji budynku, jak i do wystroju wnętrza. Jeśli z kolei chcemy aby dominantą stylistyczną w naszym domu było okno w intensywnym kolorze, warto dla dobrego efektu, wyciszyć inne kolory użyte do aranżacji wnętrza. Kolorystykę okna najlepiej w tym przypadku podkreślą drobne przedmioty lub detale w tym samym odcieniu. Ciekawym pomysłem jest także stylistyczne skomponowanie okien ze ścianami przez dobór tapet, które powtarzają kolor okna.

Okna

Okna fot. Deceuninck

Pamiętajmy, że okna inne niż białe, będą nas kosztować o jakieś 20 do 40% więcej. Nie zawsze również wybór zaskakującego koloru służyć będzie funkcjonalności okna. I tak na przykład okleiny w ciemnych kolorach nadmiernie przyciągają promienie słoneczne, co może skutkować powstawaniem ekstremalnych różnic temperatur wewnątrz profilu i na jego powierzchni. Może to z kolei grozić trwałym uszkodzeniem okna. Dlatego radzimy aby przy wyborze kolorystyki okiennej zwrócić uwagę na zaawansowane rozwiązania technologiczne, obniżające temperaturę okien o kilkanaście stopni i zapewniające odporność okna na odkształcenia. Okna w ciemnych, kolorowych barwach muszą być wyposażone od zewnątrz w specjalne folie, które ograniczają absorpcję promieni słonecznych. Od wewnątrz z kolei profil powinien być właściwie wentylowany.

Pamiętaj!

Nawet najbardziej oryginalne i designerskie okno powinno posiadać dobre parametry techniczne aby spełniać wymogi bezpieczeństwa, funkcjonalności i energooszczędności.

Więcej w kategorii: Okna PVC

Nowoczesne okna

Okna

Nowoczesne okna mają duży wpływ na wygląd zewnętrzny domu i potrafią w niebanalny sposób podkreślić…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>