Samodzielna wymiana okien

11.06.2012

Umiejętność, jaką jest samodzielna wymiana okien może wydawać nam się całkowicie niepotrzebna. W czym może nam pomóc wiedza na taki temat jak samodzielna wymiana okien drewnianych na plastikowe? Przede wszystkim pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze na nowych oknach.

Większość firm sprzedających okna plastikowe ma  specjalistów, którzy bez dodatkowej opłaty założą nam nowe okna, pozbywając się oczywiście starych. I to bez naszej zupełnej ingerencji. Wymiana okien nie jest trudna, lecz wymaga od nas trochę przygotowania teoretycznego. Nie znając kilku sztuczek, zasad, jak i nie znając kolejności kolejnych kroków, niestety nic sensownego nie uda nam się zrobić. Wystarczy jednak trochę literatury fachowej i z powodzeniem wymienimy w naszym mieszkaniu czy domu okna z minimalnym wkładem finansowym. A przy większej ilości okien może być to naprawdę spora oszczędność.

okno

okno fot. sxc.hu

Wymiana okien powinna się zacząć  od usunięcia starego okna. Rozcinamy je piłą ręczną w dwóch miejscach – na dole i na górze, następnie energicznie staramy się wyszarpnąć starą ramę. Powinna po przecięciu odejść bez problemu. Całość zajmie chwilę – około pół godziny. Pamiętajmy, że nowe (prawie nowe) okno plastikowe nie może być identycznych wymiarów, jak okno stare. Otwór będzie bowiem kilka centymetrów mniejszy. Należy odjąć od szerokości i wysokości starego okna ok. 4 – 5 cm. Po wyrzuceniu starej ramy należy wypoziomować ościeżnicę (oczywiście bez skrzydeł) za pomocą drewnianych klinów oraz oprzeć ją na drewnianych klockach dystansowych. Pamiętajmy, by sprawdzić stabilność ramy oraz odchylenie – także od zewnątrz. Następnie po kilku pomiarach poziomicą możemy przejść do kolejnych czynności.

Najważniejszą czynnością jest dobre zamocowania dybli – kołków rozporowych, którymi przytwierdza się ramę do muru. Czynność ta nie jest trudna, jednak musi być wykonana dokładnie przy kilkakrotnym sprawdzaniu pionu i poziomu poziomicą. Jeśli wszystko poszło dobrze, mamy już właściwie gotowe okno.

Następnie należy zamontować skrzydła okna i zamknąć je, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do odkształceń samej ramy. Pianka, którą będziemy wypełniać szczeliny jest przecież rozprężająca, dlatego całość musi być usztywniona – właśnie przez założenie skrzydeł okna. Tak zamknięte okno możemy już zacząć wypełnianie szczelin pianką. Po zakończeniu pracy okien nie należy ich otwierać przez 48 godzin – tyle potrzebuje pianka do całkowitego wyschnięcia. Po wyschnięciu pianki usuwamy jej nadmiar nożykiem do tapet, a następnie przy pomocy szpachli wyrównujemy ścianę używając również do tego celu specjalnych listew profilowych. Da nam to pewność, że ściana będzie trwała.

Najlepiej wszystkie powyższe czynności robić w dwie osoby – szczególnie jest to pomocne przy poziomowaniu oraz kotwieniu okien. Poza tym praca idzie wtedy dużo szybciej i wygodniej, a przy okazji nie jest taka ciężka. W ten sposób na pewno zaoszczędzimy sporo czasu, a w ostatecznym rozrachunku również i pieniędzy. Jak widać wymiana okien nie jest tak trudna jak się nam wydawało.

Więcej w kategorii: Okna PVC

Nowoczesne okna

Okna

Nowoczesne okna mają duży wpływ na wygląd zewnętrzny domu i potrafią w niebanalny sposób podkreślić…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>