Parapet wewnętrzny odpowiednie wykończenie okna i wnętrza

26.04.2013

Parapet wewnętrzny jest jednym z ważniejszych elementów wykończenia nie tylko okien, ale i całości pomieszczenia, które powinno stanowić integralną jego część. Należy więc dobrać je tak by pasowały do stylistyki i aranżacji wnętrza, ale jednocześnie były użyteczne i funkcjonalne.

Różnorodność kolorystyki i materiałów, z których możne być wykonywany parapet wewnętrzny jest ogromna. Czym zatem kierować się w wyborze odpowiedniego do pomieszczenia parapetu? W pokojach, gabinecie i sypialni oczywiście dominującym argumentem będą nasze preferencje i gust. W innych pomieszczeniach, które maja bardziej użyteczne przeznaczenie jak łazienka czy pralnia warto wybierać parapety wykonane z materiałów odpornych na wodę i działanie środków czystości.

Parapet wewnętrzny

Parapet wewnętrzny

Parapet wewnętrzny

Parapet wewnętrzny

 

 

 

 

 

 

Parapet w pokoju, głównym kryterium doboru parapetu w salonie, sypialni, gabinecie czy pokoju dziecięcym są względy estetyczne i nasz gust czy moda oraz dopasowanie do stylu i wystroju pomieszczenia. Ciekawy efekt uzyskamy, przez zestawienie parapetu i okna w tym samym kolorze, choć oczywiście nie musi to być regułą. Najczęściej wybierane są parapety kamienne, marmurowe czy drewniane, ale dużą popularnością cieszą się też nieco tańsze materiały takie jak imitacje marmuru, kamienia czy postforming i soforming. Parapety wykonywane z naturalnego kamienia, są dostępne w oszałamiającej gamie kolorów i odcieni, co pozwala na łatwe dostosowanie ich do niemal każdego wnętrza. Są niezwykle trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Kamień to materiał piękny i unikalny. Każdy ma specyficzne ożyłkowanie i unikalny odcień. Z pewnością dlatego, mimo dosyć wysokiej ceny, parapety z naturalnego kamienia, są one tak chętnie stosowane, wręcz do dekoracji wnętrz.

Parapet w kuchni może pełnić rolę dodatkowego blatu czy półki. W takim przypadku zwróćmy uwagę czy materiał, z którego go wykonano jest odporny na działanie wilgoci, odporny na zarysowania i czy jest łatwy do utrzymania w czystości przy użyciu uniwersalnych środków czyszczących. W kuchni najlepiej sprawdzi się parapet kamienia syntetycznego i kompozytów lub konglomerat marmurowy. Parapety wykonane z marmuru syntetycznego, w trakcie użytkowania nie wymagają w zasadzie żadnej konserwacji. Jest to materiał niezwykle trwały i po prostu ładny. Odpowiedni do kuchni, choć oczywiście droższy, będzie też granit czy marmur.

Parapet w łazience przede wszystkim powinien być odporny na działanie dużej ilości wilgoci i łatwy do utrzymania w czystości. Materiałem polecanym do łazienki są kompozyty i płytki ceramiczne, ale sprawdzą się tu też naturalne materiały, takie jak piękny kamień i marmur, jeśli oczywiście będziemy pamiętać by nie stosować do jego czyszczenia zbyt ostrych środków zawierających kwasy.

Parapety w pomieszczeniach gospodarczych. Tu najczęściej stosuje się parapety z najtańszych materiałów takich jak PVC, akryl czy laminaty.

Więcej w kategorii: Parapety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>