Co to jest decoupage

21.04.2012

Decoupage (wym.: dekupaż) jest starą metodą przyozdabiania przedmiotów (dawniej również mebli) papierowymi wycinkami.

Pochodzi z Wenecji, gdzie powstał w XVIII wieku, a popularn stała się w Europie za sprawą Francji, gdzie dotarł właściwie najszybciej i za sprawą francuskich mieszczanek rozprzestrzenił się na resztę Starego Kontynentu.

Decoupage polega na wycinaniu z różnokolorowego papieru wzorów lub też gotowych rysunków lub grafik (np. z czasopism), przyklejeniu go do przedmiotu (drewnianego lub metalowego) za pomocą kleju introligatorskiego, a następnie polakierowaniu go. Do tego celu należy używać lakieru bezbarwnego o dosyć krótkim czasie schnięcia. Należy położyć od 5 do nawet 15 warstw lakieru, w zależności od podłoża oraz przyklejanego materiału.

Mimo, że metoda uważana jest za wiekową i w dobie dostępności różnych produktów na półkach sklepowych, nieco już zapomnianą, do dzisiaj ma wielu sympatyków. Pozwala na stworzenie zupełnie zindywidualizowanych elementów wystroju wnętrza, poczynając od małych pudełeczek na drobiazgi, a na sporej wielkości meblach kończąc.

Więcej w kategorii: Porady o aranżacji wnętrz

Kolorowe lodówki

Coraz częściej producenci lodówek oferują nam kolorowe lodówki, których drzwiczki są oklejone kolorowymi wzorami. Wzory…

więcej

Dodaj komentarz