Instalacja odgromowa, czy jest konieczna?

22.04.2012

Po wybudowaniu domu często zastanawiamy się nad jego odpowiednim zabezpieczeniem. Nie tylko jeśli chodzi o dobór odpowiednich drzwi wejściowych, stosowanie zabezpieczeń elektrycznych czy też zakup rolet antywłamaniowych. Czasami zapominamy o naturze, która również potrafi spłatać czasami figla.

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkiem zapisanym w Prawie budowlanym?

Nie jest. Owszem w zapisach dotyczących domów jednorodzinnych jest sytuacja, w których należy taką instalację zamontować, jednak dotyczy to tylko domów powyżej 15 metrów wysokości i powierzchni większej niż 500 metrów kwadratowych. Dla standardowej wielkości domków jednorodzinnych instalacja odgromowa nie jest wymagana.

Niemniej jednak warto zastanowić się nad montażem instalacji odgromowej, gdyż nie jest wbrew pozorom droga, a dodatkowe zabezpieczenie nigdy nikomu nie zaszkodziło. Dużo zależy jednak od miejsca, w którym zbudowaliśmy lub budujemy dom. Trzeba pamiętać, że domy na odkrytej przestrzeni są dużo bardziej narażone na uderzenie pioruna niż domy budowane na osiedlu domków jednorodzinnych. Pamiętajmy też o starym powiedzeniu – przezorny zawsze ubezpieczony!

Więcej w kategorii: Porady o instalacjach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

3 thoughts on “Zbyt suche powietrze w domu – co zrobić?

  1. kominek stwarza niezwykłą atmosferę w domu, jest tyle rodzajów kominków, że każdy może stylistycznie dopasować kominek do siebie

  2. Jeżeli zastosujemy odpowiednie filtry i system dezynfekcji wody deszczowej spokojnie możemy ją pić. Czytałam wiele komentarzy osób, które mało wiedzą w temacie oczyszczania wody i zwykle ich komentarze to, że taka woda nie jest zdatna do picia.
    Ja osobiście spokojnie spożywałabym taką wodę po zastosowaniu mikrofiltracji i chlorowaniu (dostępne są tabletki dzięki którym ten proces łatwo można zastosować). Wszelkie patogeny (wirusy, bakterie i protozoa) zostaną wtedy unieszkodliwione.

  3. Hej, wie ktoś jak z tymi zabezpieczeniami w Kruzerach do 7kW?