Pompa w piecu centralnego ogrzewania

27.04.2012

Do czego właściwie służy pompa będąca podstawowym elementem wyposażenia pieca centralnego ogrzewania? Często, gdy zepsuje się stara pompa lub gdy mamy do czynienia z zakupem pieca c.o. stajemy przed dylematem. Przede wszystkim, czy ona w ogóle jest nam potrzebna? A może poradzimy sobie bez niej. Nic bardziej mylnego. Pompa jest podstawą naszej instalacji centralnego ogrzewania.

Nawet wtedy, gdy obieg ciepłej i zimnej wody może być przeprowadzony w czysto grawitacyjny sposób, może dojść do sytuacji, w której najdalej umieszczone grzejniki będą niewystarczająco nagrzane. Przyczyną jest tu właśnie brak lub uszkodzenie pompy wody, której zadaniem jest wymuszenie obiegu wody. Jeśli natomiast wszystkie grzejniki zamontowane są w domu właściwie na jednym poziomie – na przykład w domkach parterowych – wtedy użycie pompy wodnej jest obowiązkowe.

Jej koszt nie jest oczywiście duży – najtańsze, ale spełniające swoją rolę doskonale i wyposażone w trzy poziomy prędkości pracy, kosztują około 200 złotych.

Więcej w kategorii: Porady o instalacjach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

3 thoughts on “Zbyt suche powietrze w domu – co zrobić?

  1. kominek stwarza niezwykłą atmosferę w domu, jest tyle rodzajów kominków, że każdy może stylistycznie dopasować kominek do siebie

  2. Jeżeli zastosujemy odpowiednie filtry i system dezynfekcji wody deszczowej spokojnie możemy ją pić. Czytałam wiele komentarzy osób, które mało wiedzą w temacie oczyszczania wody i zwykle ich komentarze to, że taka woda nie jest zdatna do picia.
    Ja osobiście spokojnie spożywałabym taką wodę po zastosowaniu mikrofiltracji i chlorowaniu (dostępne są tabletki dzięki którym ten proces łatwo można zastosować). Wszelkie patogeny (wirusy, bakterie i protozoa) zostaną wtedy unieszkodliwione.

  3. Hej, wie ktoś jak z tymi zabezpieczeniami w Kruzerach do 7kW?