Jakich warunków potrzebuje Tawułka japońska?

29.04.2012

Tawułka japońska (Astilbe japonica) jest piękną rośliną, ale za to mocno niedocenianą. Jej uroki poznali już ogrodnicy w wielu miejscach na świecie, choć pochodzi z Japonii, gdzie przez wiele lat była uprawiana w tamtejszych ogrodach. Tak ogrodnicy ze świata, jak i z kraju Kwitnącej wiśni sadzili Tawułkę głównie jako dopełnienie i rozświetlenie konkretnych miejsc w ogrodach, o konkretnej porze roku. W maju i czerwcu jej białe drobne kwiaty tworzące okazałe kielichy aż promienieją. O ile oczywiście spełnimy jej dosyć duże wymagania.

Przede wszystkim podłoże powinno być lekkie, niegliniaste, próchnicze i zasobne w wodę. Jeśli roślina ma takie warunki, możemy być pewni, że poradzi sobie nawet na otwartej przestrzeni nieosłonięta cieniem większych drzew czy krzewów. Będzie się tam również szybko rozmrażać, co pozwoli na stworzenie miłego dla oka zakątka w naszym ogrodzie.

Niemniej trzeba przyznać, że najokazalej Tawułka japońska prezentuje się w gęstej przestrzeni otoczona krzewami lub ozdobnymi bylinami. Potrafi przykuć wzrok do danego miejsca i zatrzymać go na dłuższy czas. To chyba jej największa zaleta.

Więcej w kategorii: Porady o ogrodach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>