Projektowanie ogrodu, jak zrobić to samemu?

26.04.2012

Dla wielu z nas własnoręczne projektowanie ogrodu może wydawać się wyjątkowo trudne. Nie projektujemy przecież sami domu, a zajmuje się tym architekt – człowiek z wykształceniem i doświadczeniem. Czy projekt ogrodu nie powinien być również zlecony specjaliście?

Niekoniecznie. Warto samemu pochodzić trochę po pustym jeszcze terenie i na kartce notować swoje obserwacje. Potem wystarczy sporządzić prosty plan zagospodarowania przestrzennego, a następnie konsekwentnie go realizować, nanosząc przy tym drobne poprawki. Od czego jednak zacząć?

Wydaje się, że najłatwiej rozpocząć projektowanie ogrodu od rozplanowania, gdzie będziemy tworzyć rabaty z drzewami, krzewami i ozdobnymi roślinami, a gdzie mamy zamiar stworzyć zielony dywan w postaci trawnika. Jest to pierwszy, ale bardzo ważny etap projektowania. Stworzy on pierwszą wizję, która następnie będziemy uzupełniać i modyfikować według naszych potrzeb. Niemniej jednak takie rozpoczęcie pracy z projektem da nam od razu poglądową mapę naszych kolejnych działań. A to jest właśnie w przypadku projektowania ogrodu najważniejsze.

Więcej w kategorii: Porady o ogrodach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>