Farby do zadań specjalnych

06.11.2011

Jeśli znudziła się wam zwykła solidna ściana i szukacie właśnie świeżego pomysłu na nią czas zainteresować się farbami do efektów specjalnych. Na rynek wkraczają farby, przy pomocy których bez większego trudu można uzyskać różnorodne efekty specjalne, różne faktury, struktury i imitacje powierzchni do złudzenia przypominające powierzchnię skóry drewna czy kamienia…

Farba czy nie farba

Nazwa – farba, w tym przypadku ma pojemne znaczenie, ponieważ preparaty te nie zawsze są płynne. Czasem mają konsystencję masy lub szpachli, innym razem są wieloskładnikowe a jeszcze innym razem efekt końcowy osiągamy przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Farby strukturalne

Farby strukturalne fot. Tikkurila

Gdzie można je stosować

Farbami imitacyjnymi i fakturowymi można malować ściany, płyty gipsowo-kartonowe, pilśniowe lub wiórowe, pokryte tkaniną czy zaprawą piaskową.

Farby strukturalne można stosować na wymienione wyżej powierzchnie, ale nie zaleca się stosowania ich w przypadku powierzchni o małej przyczepności, a takimi są płyty wiórowe i tkaniny, ponieważ struktura ze względu na swój ciężar, ma tendencje do odpadania.

Farby imitujące

Przy ich pomocy możemy uzyskać efekt do złudzenia przypominający powierzchnie kamienne takie jak marmur czy, granit, drewniane od pospolitej sosny do drewna egzotycznego, ale też stiuki weneckie lub stare antyczne tynki. Do wykonania takich imitacji przydadzą się oczywiście odpowiednie narzędzia, jak zestawy pędzli grzebieniowych, koniecznych do wykonania rysunku słoi drewna oraz sporo wyobraźni i odrobina zdolności manualnych.

Farby strukturalne

Farby strukturalne fot. Tikkurila

Farby dające efekt faktury

Jeśli marzy nam się efekt gruboziarnistego tynku na ścianie, baranek faktura gąbki korka czy pogniecionego papieru, taką ozdobną Fakturę otrzymamy przy pomocy wieloskładnikowych farb w różnych postaciach. Najczęściej jest to proszek, który dodajemy do farby akrylowej albo masa plastyczna. Czasem jednak może to być zestaw kilku składników, w którego skład może wchodzić masa plastyczna i płatki plastikowe lub inne dodatki. Farby fakturowe można stosować na ściany nowe i stare, mogą mieć kolor lub być substancjami bezbarwnymi. Farby płynne i masy nakładamy na ściany wałkami, (pamiętajmy, że im dłuższy włos wałka tym bardziej wyrazistą fakturę uzyskamy) lub za pomocą pędzla, niektóre rodzaje nadają się do natryskiwania pistoletem malarskim.

Farby do zadań specjalnych

Efekt w postaci stiuku weneckiego, starej popękanej czy nierównej powierzchni otrzymamy za pomocą farb strukturalnych w postaci mas szpachlowych mieszanek wapiennych lub tynków dekoracyjnych. Wybór preparatu uzależniony jest nie tylko od efektu jaki chcemy uzyskać, ale też od tego jaki ma być kolor ściany. Intensywne odcienie uzyskujemy używając dyspersyjnej masy szpachlowej, którą możemy zabarwić dowolnie. Mieszanka wapienna daje kolor naturalny i nie można jej zabarwiać, ale można nadać jej połysk. Masy mineralne mają konsystencję, która wymusza ich nakładanie za pomocą twardych pacek, natomiast do nakładania mas szpachlowych można używać miękkich elastycznych szpachelek (tzw. japonek) ze stali nierdzewnej. Konieczne jest nakładanie dwóch warstw farb strukturalnych dla osiągnięcia pożądanego efektu.

Więcej w kategorii: Chemia budowlana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>