Farby lateksowe to wydatek, który się opłaca

10.02.2011

Farby lateksowe to nowa generacja  farb, które tworzą na ścianie miękką elastyczną i trwałą powłokę, odporną na ścieranie i zmywanie. Farby te są bardzo wydajne i mimo, że są droższe od tradycyjnych, w dłuższej perspektywie może okazać się, że ten wydatek się nam opłaca.

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz fot. Tikkurila

Farba do każdego pomieszczenia

Farby lateksowe mają różne przeznaczenie, dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak kuchnia i łazienka. Z powodzeniem można zastąpić nimi tradycyjne kafelki, ponieważ tworzą na powierzchni ściany powłokę, która nie wchłania wilgoci i jest zmywalna a poza tym jej skład został wzbogacony specjalnym środkiem grzybobójczym. Rodziców małych artystów z pewnością ucieszy wiadomość, że jest już farba do ścian, szczególnie narażonych na częste zabrudzenia. Do ścian w korytarzu, przedpokoju czy w pokoju dziecięcym przeznaczone są farby lateksowe o dużym połysku, które są bardzo odporne na ścieranie i wielokrotne mycie. Inne pomieszczenia można z powodzeniem malować matowymi, znacznie tańszymi farbami lateksowymi klasy III- V, które wprawdzie nie są tak odporne na zmywanie, ale za to świetnie kryją i są bardzo wydajne. Dzięki swej konsystencji nie kapią w trakcie malowanie, a także pozwalają ścianie oddychać i co bardzo ważne nie pozostawiają śladów na odzieży po zetknięciu z nimi. Farby lateksowemają jeszcze i tę zaletę, że nie żółkną po latach i nie tracą na intensywności zabarwienia. Warto wiedzieć, że farby lateksowe mają różne stopnie połysku, przy czym wraz z wyższym stopniem połysku uzyskujemy też powierzchnię bardziej odporną na ścieranie. Stosując akrylową farbę lateksową uzyskamy gładką powierzchnię i wysoki połysk. Na opakowaniach farb znajdziemy bez trudu informacje o ich przeznaczeniu i właściwościach.

farby lateksowe www.sxc.hu

farby lateksowe www.sxc.hu

Malowanie ścian farbą lateksową

W porównaniu z tradycyjnymi, farby lateksowe są bardzo wydajne. Jeden ich litr wystarcza na pokrycie do 14 m2 ściany. Są to farby dobrze kryjące, już jedna warstwa wystarczy do pokrycia ściany i uzyskania pożądanego odcienia i koloru, ale dwukrotne malowanie daje gwarancję wyższej odporności na ścieranie i zmywanie. Warto o tym pamiętać zwłaszcza przy odnawianiu kuchni i łazienki oraz w przypadku miejsc, które z reguły są bardziej narażone na zabrudzenia a więc np. okolice kontaktów, więc ściana tam będzie częściej zmywana.

Pamiętajmy – farby lateksowej nie rozcieńcza się, jest ona sprzedawana w gotowym stężeniu i konsystencji. Najlepszą metodą jest malowanie przy użyciu wałka, mniej dostępne miejsca można malować wąskim pędzlem o nylonowym włosiu. Po skończonej pracy narzędzia należy dokładnie umyć w letniej wodzie. Powłoka, którą tworzy farba na ścianach jest trudno zmywalna po wyschnięciu a więc trudne do usunięcia są też wszystkie plamy i zachlapania, które mogą nam się zdarzyć w trakcie malowania. Nie dajmy im szans na wyschnięcie a usuniemy je bez większego wysiłku przy użyciu ciepłej wody z detergentem.

Więcej w kategorii: Chemia budowlana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>