Grzyb w łazience

23.04.2011

Grzyb w łazience ma idealne warunki do rozwoju, wilgoć, ciepło i jeżeli pozwolimy mu się rozwinąć będziemy mieli kłopot. Tylko regularne sprzątanie i stosowanie środków grzybobójczych zabezpiecza naszą higienę i zdrowie. 

Czyszczenie łazienki

Czyszczenie łazienki fot. Atlas

Szybko rozprzestrzeniający się na ścianach grzyb, nie tylko szpeci wnętrze pokoju kąpielowego, ale przede wszystkim wnika w ściany, prowadząc do ich uszkodzenia. Grzyb w łazience może pojawić się w każdej chwili, więc lepiej zapobiegać niż później z nim walczyć.

 

Pleśnie czy grzyby niekorzystnie wpływa na estetykę i funkcjonalność naszego domu. Ponadto jest bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jeżeli w naszej łazience pojawi się grzyb, powinniśmy jak najszybciej zidentyfikować źródło powstawania wilgoci, której jest on rezultatem oraz skontrolować wentylację.

Grzyb w łazience i przyczyny jego powstawania

Grzyb w łazience, najczęściej rozwija się w miejscach, które są najbardziej narażone na działanie wilgoci, takich jak np. odpływy wody, krany, fugi itp.  W trakcie codziennych kąpieli w łazience powstaje para wodna, która niewłaściwie i nieskutecznie usuwana skrapla się na suficie i na ścianach.

Jeśli nie chcemy by grzyb w łazience się pojawił, zadbajmy o prawidłową jej. O złym wietrzeniu pomieszczenia kąpielowego, świadczyć może nieprzyjemny zapach, zaduch oraz nieschnące ręczniki. Jeżeli w naszej łazience znajduje się okno, pamiętajmy również o prawidłowej izolacji fragmentu ściany zewnętrznej tuż przy oknie.

Jak usunąć pleśń, która na dobre zadomowiła się w naszej łazience?

Najpierw trzeba dobrze wywietrzyć i ogrzać pomieszczenie, aby usunąć z niego nadmiar wilgoci. Następnie fragment ściany, znajdujący się przy oknie odpowiednio docieplić. Pamiętajmy, aby przed ociepleniem okno dobrze osuszyć i oczyścić. Jeśli ramę okienną również zaatakowała zgnilizna, poddajmy ją konserwacji. Chcąc docieplić ścianę przy oknie, można wykonać w płycie gipsowo-kartonowej otwór rewizyjny i wdmuchać przez niego sypki materiał izolacyjny np. wełnę mineralną. Jeśli zaś po dokonaniu analizy zawilgocenia łazienki, okazało się, że system wentylacyjny w niej zamontowany jest niewystarczający, zamontujmy dodatkowe nawiewniki w oknach, zapewnią one odpowiedni dopływ powietrza do pomieszczenia.

Więcej w kategorii: Chemia budowlana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>