Pleśń na fugach – jak się jej pozbyć!

19.08.2013

Pleśń na fugach w łazience w postaci czarnego lub zielonego nalotu,  jest zmorą wielu użytkowników łazienek. Nie jest to niestety jedynie estetyczny problem. Pleśnie i grzyby są szkodliwe dla naszego zdrowia.  Jak sobie z tym radzić?

Czyszczenie fug

Czyszczenie fug fot. Atlas

Pleśń na fugach powstaje w wyniku gromadzenia się i skraplania pary podczas kąpieli.  Wilgotny klimat łazienki i to doskonała pożywka dla rozwoju pleśni i grzybów, które są odpowiedzialne za powstawanie przebarwień na spoinach naszych płytek.

Rozwiązanie problemu wydaje się na pozór zupełnie proste i błahe – wystarczy usunąć przebarwione fragmenty fug i uzupełnić ubytki. Ostatecznym posunięciem wydaje się być wymiana całych fug. Stosując jednak powyższe metody tylko „zamiatamy problem pod dywan” i narażamy się na to, iż wkrótce powróci.

Co zatem zrobić gdy pojawi się pleśń na fugach?

Nie należy walczyć z samymi widocznymi efektami problemu, ale przede wszystkim skutecznie zlikwidować jego przyczyny. Pierwszą z nich jest wysoki poziom wilgotności w łazience. Aby więc pozbyć się pleśniowych nalotów najlepiej postarać się zmniejszyć poziom wilgotności w pomieszczeniu przez zapewnienie mu lepszej wentylacji.W łazience z wentylacją grawitacyjną warto pomyśleć o montażu systemu z wymuszonym obiegiem powietrza. Jeśli nasza łazienka ma okno można również zastosować wywietrzniki okienne. Pamiętajmy również o otworach wentylacyjnych umieszczonych w drzwiach do pomieszczenia.

Gdy pleśń na fugach jest wynikiem błędów technicznych

Zdarza się i to dosyć często, że za przebarwienia spoin odpowiada niefachowe ułożenie glazury (np.: źle dobrana zaprawa klejowa lub źle położone fugi, itp.) oraz błędy w instalacji urządzeń i armatury sanitarnej (np.: nieumiejętnie mocowane umywalki, wanny, brodzika, itp.). Fugi pokryte pleśniowym nalotem najlepiej usunąć w całości.

Oczywiście można próbować zdrapać jedynie ich zewnętrzną część i położyć nową warstwę (oczywiście po uprzednim zaimpregnowaniu powierzchni środkiem grzybobójczym), ale takie rozwiązanie z reguły nie likwiduje problemu na stałe. Dlatego zaleca się całkowite skucie spoin. Wykorzystujemy do tego specjalne rylce, do nabycia w sklepach z ceramiką budowlaną. Praca jest czasochłonna i ciężka, ale to jedyna w pełni skuteczna metoda. Wykuwając zagrzybione fugi zachowajmy ostrożność, aby nie uszkodzić glazury. Puste szczeliny trzeba oczyścić z pyłu i resztek, a następnie zaimpregnować środkiem grzybobójczym (zaleca się co najmniej dwukrotne malowanie). Po jego wyschnięciu kładziemy grunt redukujący chłonność podłoża, a na koniec nowe fugi.

Czyszczenie fug

Czyszczenie fug fot. Atlas

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie fug epoksydowych, charakteryzujących się wysoką odpornością na wilgoć i uszkodzenia, ale jest to sposób drogi z uwagi na koszt zapraw na bazie żywicy epoksydowej. Niezależnie od wymiany fug warto profilaktycznie wymienić wszystkie silikonowe spoiny oraz uszczelnienia mocujące wannę, umywalkę, czy kabinę prysznicową do ścian. W tym przypadku też wykorzystajmy preparaty odporne na grzyby.

Ostateczne rozwiązanie?

Problem jakim jest pleśń na fugach zaprzątał głowę wielu producentom fug. W wyniku ich starań powstała fuga zawierająca w swym składzie środki grzybobójcze.

Więcej w kategorii: Chemia budowlana

Dodaj komentarz