Fundament – jak uniknąć błędów

18.03.2012

Dobry fundament zapewnia trwałość konstrukcji domu oraz bezpieczeństwo jego mieszkańców. Solidnie wykonany fundament będzie służył nam przez długie lata. Niestety popękane ściany czy zalane piwnice to wciąż częsty obraz naszych domów. Jak zatem unikać błędów przy wykonywaniu fundamentu tak, aby już więcej takiego obrazu nie oglądać?

Wylewanie fundamentów

Wylewanie fundamentów fot. ES Polska

Fundament będzie spełniał wszystkie swoje funkcje, jeśli zostanie wykonany dokładnie oraz zgodnie z normami geotechnicznymi i zaleceniami projektanta. Nie oszczędzajmy na materiałach wykonawczych, bowiem ewentualne późniejsze korygowanie błędów może drastycznie nadszarpnąć nasz budżet. Poza tym lepiej nie zabiera się za wylewanie fundamentu na własną rękę, a zlecić tę pracę wykwalifikowanej ekipie, dzięki której unikniemy kosztownych błędów wykonawczych.

Aby uniknąć błędów przy wylewaniu fundamentów, zbadajmy najpierw warunki gruntowo – wodne na działce, na której stanąć ma nasz dom. Najlepiej w tej kwestii zasięgnąć opinii sąsiadów, zapytać ich o to, czy i jakie mieli problemy z posadowieniem swoich domów, czy zdarzają się w okolicy

podmywania lub zalewania piwnic i jaką wysokość ma woda w okolicznych studniach.
Jeżeli to nie wystarczy warto zlecić ekspertyzę geotechniczną gruntu. Na pewno będzie to mniej kosztowne niż ewentualne poprawki uszkodzeń fundamentu spowodowane złymi warunkami gruntowymi.

Upewnijmy się również czy nasz wykop na fundament jest dobrze zabezpieczony. Sprawdźmy czy nie przejeżdżają zbyt blisko jego krawędzi pojazdy, mogące go uszkodzić. Zwróćmy także uwagę na odległość składowania materiałów budowlanych. Powinna ona wynosić minimum 0,5 do 1 metra od krawędzi wykopu.

Bardzo często popełnianym błędem jest brak precyzji w wykonywaniu deskowania. Pamiętajmy, że od dokładności wykonania deskowań zależy wyrównanie górnej powierzchni fundamentu, która to stanowi podłoże dla izolacji przeciwwilgociowych i jest elementem trzymającym ściany nadziemia.

Aby móc z kolei prawidłowo wymurować ściany w naszym domu musimy upewnić się, że fundamentzostał dobrze wypoziomowany.

fundamenty domu www.sxc.hu

fundamenty domu www.sxc.hu

Pamiętajmy również aby zwrócić uwagę na ciągłość izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej. Prawidłowo wykonana izolacja przeciwwilgociowa fundamentów ochroni przed absorbowaniem przez mury wilgoci zawartej w gruncie. Natomiast dobra izolacja cieplna, czyli brak tzw. mostków termicznych, którymi intensywnie ucieka ciepło, zapobiegnie nawilgacaniu konstrukcji ścian, niszczeniu tynków czy rozwojowi pleśni.

Kluczowe przy  wykonywaniu fundamentów jest również prawidłowe zagęszczenie podbudowy pod podłogę. Podłogę podbudowuje się układając na dnie wykopu warstwy żwiru, piasku lub tłucznia. Złe zagęszczenie może prowadzić do pękania podłóg w naszym domu.

Błędy tkwią również w niepoprawnym wykonaniu zbrojenia elementów betonowych. Pamiętajmy, że po betonowaniu nie da się go już poprawić. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dodatkowe zbrojenia płyty fundamentowej, które należy wykonać w miejscach oparcia kominów, słupów i wewnętrznych ścian nośnych. Najlepiej wykorzystać listwy drewniane, które łatwo usunąć po związaniu betonu, a powstałe szczeliny wypełnić elastycznym materiałem np. pianką montażową.

Więcej w kategorii: Fundamenty

Wykonujemy fundament

Fundamenty

Solidny fundament jest podstawą konstrukcji każdego budynku. Odpowiada za bezpieczeństwo oraz trwałość szkieletu konstrukcyjnego całego…

więcej

Fundamenty i ich rodzaje

Fundamenty

Solidne, wytrzymałe i prawidłowo wykonane fundamenty gwarantują długowieczność każdego budynku. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>