Efektywna akustyka pomieszczeń

09.06.2011

Właściwa akustyka pomieszczeń, pozytywnie wpływa na samopoczucie  mieszkańców. Jeśli jednak nie jest odpowiednio dostosowana, może drażnić, męczyć i powodować stres.

Izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna fot. Weber

Dobra akustyka pomieszczeń, pozwoli nam z łatwością porozumieć się z drugą osobą, niezależnie od tego, w jakiej części pomieszczenia ona się znajduje. Zapewni dyskrecję rozmów oraz pomoże się skoncentrować. W pomieszczeniu o prawidłowej akustyce ilość odbitego od sufitu i od ścian dźwięku zostaje znacząco zredukowana.

Co to znaczy dobra akustyka pomieszczenia?
Poziom rozumienia mowy powszechnie określa współczynnik „sygnału szumów”. Jest on różnicą liczoną w decybelach pomiędzy poziomem mowy, a stopniem hałasu, który dociera z otoczenia. Aby zapewnić jak najlepsze rozumienie mowy, różnica ta powinna wynosić nie mniej niż 10-15 dB. Z drugiej strony dyskrecja rozmów będzie możliwa, jeśli dźwięki nie będą przenosiły się do sąsiednich pomieszczeń. Natężenie i poziom głośności rozmowy będzie zależny również od stopnia hałasu dochodzącego z otoczenia. Dyskrecję rozmowy gwarantuje współczynnik sygnał – szum na poziomie 5 dB.  Pamiętajmy, że dobra akustyka to także odpowiednia redukcja natężenia hałasu, powodowanego przez pracę sprzętu, ruch uliczny, dźwięki wentylacji czy telefonów oraz głosy innych osób. 

Akustyka mieszkania w parametrach

1. Podstawowym kryterium oceniającym komfort akustyczny pomieszczenia jest tzw. czas pogłosu. Określa on czas, przez który zanikający dźwięk utrzymuje się w pomieszczeniu. Optymalna rozpiętość czasów pogłosów dla potrzeb rozumienia mowy nie może być zbyt długa, nie większa niż 0,8 s. Zbyt krótki czas pogłosu, poniżej 0,4 s, sprawi, że rozmowa w takim pomieszczeniu będzie bardzo utrudniona, szczególnie w sytuacji komunikowania się z grupą osób z pewnej odległości.

2. Pochłanianie dźwięku wewnątrz pomieszczenia

3. Izolacyjność akustyczna (tzw. dźwiękoizolacyjność) pomiędzy pomieszczeniami.

Sufit podwieszany a akustyka pomieszczenia

Podczas rozmowy wytwarzane są fale dźwiękowe, które rozchodzą się od źródła dźwięku w kierunku ścian, podłogi, sufitu oraz wszystkich przedmiotów, które znajdują się w pomieszczeniu. Przeszkody, na które napotyka fala dźwiękowa, pochłaniają ją częściowo. Przekłada się to bezpośrednio na jakość akustyczną danej przestrzeni. Jeśli natomiast przeszkoda zamiast pochłaniać, odbija dźwięk, powoduje to wydłużenie czasu pogłosu i nałożenie fal dźwiękowych na siebie.

Sufit podwieszany

Sufit podwieszany fot. Art of Home

Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie sufitu podwieszanego. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, ma on zasadniczy wpływ na kwestię akustyczną. Przestrzeń ponadsufitowa, czyli powierzchnia między stropem, a sufitem podwieszanym właśnie, jest ważnym kanałem przenoszenia dźwięku.

Sufity podwieszane sprawdzają się zwłaszcza na dużych przestrzeniach, które podzielone są na mniejsze pomieszczenia. Ich skuteczność określa wartość współczynnika izolacyjności akustycznej wzdłużnej. Pokazuje ona stopień izolacyjności, w momencie gdy źródło dźwięku znajduje się w przylegającym pomieszczeniu, a dźwięk przenosi się w poziomie, przechodząc dwukrotnie przez wspólny sufit podwieszany, który jest nad dwoma pomieszczeniami.

Więcej w kategorii: Izolacje

Izolujemy balkon

Balkon

Prawidłowa izolacja budynku pozwoli nam znacząco ograniczyć koszty eksploatacji coraz bardziej kosztownej energii elektrycznej. Warto…

więcej

Ocieplanie budynku

Ocieplenie sciany zewnetrznej

Każdy, kto kiedykolwiek zbudował dom wie, że ocieplanie budynku jest niezwykle istotne. Aby osiągnąć jak…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>