Elewacja domu – odnawianie

06.06.2012

Elewacja domu i jej odnawianie jest bardzo szerokim zagadnieniem. Właściwie dotyka wielu różnorodnych kwestii uzależnionych w dużej mierze od rodzaju elewacji, rodzaju zabrudzeń oraz intensywności, jak także od naszych możliwości finansowych.

W zdecydowanej większości przypadków nie jest możliwe zaproponowanie jednej, skutecznej we wszystkich sytuacjach, metody. Niemniej jednak zapoznanie się z różnymi sposobami odnawiania elewacji domu pozwoli nam stosunkowo małym kosztem odnowić całkowicie wygląd naszego domu. Bo wbrew temu, co niektórzy myślą elewacja domu  – jest naszą wizytówką domu. Bardziej nawet niż wnętrze, które choćby było dopieszczone w najmniejszym detalu i wykonane z najdroższych materiałów – nie zawsze będzie w stanie uratować wizerunek domu, gdy mamy do czynienia z brudną czy zniszczoną elewacją.

elewacja domu

elewacja domu fot. www.morguefile.com

W zasadzie można powiedzieć, że elewacja domu i jej odnawianie nie jest przesadnie trudne, a efekt, który możemy uzyskać przez poświęcony na ten cel czas, warty jest naszej pracy. Przez jedno, dwa czy trzy dni możemy całkowicie odmienić wizerunek naszego domu jednocześnie nie wydając przy tym fortuny. Musimy tylko zaopatrzyć się w kilka dni urlopu i czekać na ładną, wiosenną pogodę, gdyż właśnie o tej porze roku najlepiej przeprowadzić odnawianie elewacji.

Najczęściej mamy do czynienia z chropowatą i porowatą powierzchnią tynków w naszych domach. Na początku, świeżo po położeniu warstwy tynku jesteśmy pod wrażeniem. Wystarczy jednak jeden rok, by elewacja domu (szczególne jasne kolory) straciła naprawdę dużo wdzięku, a po latach na przykład dziesięciu musimy już myśleć o jej odnawianiu. Nie da się tego uniknąć. Zabrudzenie, niezależnie od warunków zawsze się znajdzie i niestety rzadko pomaga opłukanie tynku wodą z węża – płynie ona pod zbyt małym ciśnieniem, by można było dokładnie wyczyścić strukturę tynku ze wszystkich zabrudzeń.

Najlepiej do tego celu użyć myjki ciśnieniowej, która na wyjściu nadaje wodzie ciśnienie ponad 150 atm. Kierując strumień wody pod kątem 45 stopni mamy pewność największej skuteczności mycia, a także niwelujemy ryzyko odpadnięcia elementów tynku. Trzeba jednak pamiętać, że kilkunastoletni (czy nawet kilkudziesięcioletni) elewacja domu może nie mieć już tak mocnej struktury jak kiedyś. Najlepiej sprawdzić działanie myjki w najmniej widocznym miejscu.
Dużo większą skuteczność uzyskamy, jeśli mamy do dyspozycji myjkę ciśnieniową z podgrzewaczem wody oraz ze zbiorniczkiem pozwalającym na dodanie do wody detergentów. Nie muszą być one wcale drogie i specjalistyczne – wystarczy zwykły płyn do naczyń, który w połączeniu z gorącą wodą będzie miał naprawdę wyśmienitą skuteczność.

Czasami jednak zwykłe mycie, nawet myjką z gorącą wodą nie wystarczy. Co wtedy zrobić? Najlepiej pomalować elewację akrylową farbą elewacyjną, która dostępna jest w każdym markecie budowlanym. Przed jej naniesieniem warto jednak umyć myjką z dodatkiem płynu całość, by tynk dobrze odtłuścić.

elewacja domu

elewacja domu fot. sxc.hu

Wtedy farba łatwiej przyklei się do podłoża, a poza tym będzie bardziej wytrzymała. Jeśli tynk jest natomiast popękany i ma niezbyt urodziwą fakturę nie trzeba od razu zastanawiać się nad jego skuwaniem. Jest to nie tylko czasochłonne, ale niesie ze sobą niebezpieczeństwo różnych problemów – np. z kolejnymi warstwami. Wystarczy jednak zaopatrzyć się w sklepie w cienkowarstwowy tynk mineralny lub akrylowy i pokryć stary tynk cienką warstwą.

Tak czy inaczej, niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, należy pomyśleć nad tym, jak na przyszłość zabezpieczyć nasz tynk. Najlepiej zabezpieczyć powierzchnię przed zabrudzeniem specjalnym impregnatem. Pozwoli to na łatwiejsze usuwanie zabrudzeń w przyszłości. Nawet przy pomocy zwykłego węża ogrodowego i szczotki z płynem do naczyń.

Mimo, że sposobów na utrzymanie w czystości elewacji naszego domu jest sporo – wszystkie są stosunkowo proste i wymagają od nas niewielkiej pracy. Warto więc zaplanować na wiosnę przy ciepłej słonecznej pogodzie kilka dni na odnawianie elewacji – efekt będzie na pewno bardzo dobry, a nasza elewacja domu  zmieni się nie do poznania.

Więcej w kategorii: Izolacje

Izolujemy balkon

Balkon

Prawidłowa izolacja budynku pozwoli nam znacząco ograniczyć koszty eksploatacji coraz bardziej kosztownej energii elektrycznej. Warto…

więcej

Ocieplanie budynku

Ocieplenie sciany zewnetrznej

Każdy, kto kiedykolwiek zbudował dom wie, że ocieplanie budynku jest niezwykle istotne. Aby osiągnąć jak…

więcej

Dodaj komentarz