Izolujemy balkon

25.09.2011

Prawidłowa izolacja budynku pozwoli nam znacząco ograniczyć koszty eksploatacji coraz bardziej kosztownej energii elektrycznej. Warto więc ocieplić dach, ściany, zainwestować w szczelne okna, nie należy jednak zapominać również o tym by zadbać o balkon.

Balkon

Balkon fot. Atlas

Na balkon przez cały rok oddziaływają różne czynniki atmosferyczne. Poddawany jest on wysokim temperaturom oraz długotrwałemu działaniu wilgoci. Balkon jest miejscem słabym termicznie, o szczególnej podatności na powstawanie tzw. mostków termicznych, którymi bardzo intensywnie ucieka ciepło z budynku. Skutkiem powstawania mostków cieplnych są duże straty energetyczne i ogólny zły bilans cieplny budynku. Ponadto zjawisko to prowadzi również do zawilgocenia ścian, co w konsekwencji powoduje rozwój grzyba i pleśni. Dzieje się tak najczęściej w porze zimowej, kiedy w miejscu powstawania mostka termicznego, temperatura ściany znacząco się obniża i powstaje w ten sposób skraplająca się para wodna.

Aby przeciwdziałać znacznym utratom ciepła przez balkon związanym z powstawaniem mostków termicznych, należy przedsięwziąć odpowiednie środki już na etapie projektowania i wykonania budynku. Jeżeli jednak nie udaje nam się wyeliminować wszystkich miejsc intensywnej ucieczki ciepła, skorzystajmy z dostępnych na rynku rozwiązań budowlanych, takich jak np. łączniki balkonowe. Są to dodatkowe systemy ociepleniowe. Umieszcza się je pomiędzy płytą balkonu, a ścianą budynku. W ten sposób nie tylko skutecznie izolujemy balkon, ale uzyskujemy również dodatkowe wsparcie konstrukcji nośnej, które chroni płytę balkonową przed zarysowaniem i pęknięciem.

Najwięcej ciepła na balkonie ucieka w miejscach, w których łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku, tak jest np. z połączeniem płyty balkonowej ze stropem. Miejscem tym może uciekać tyle samo ciepła, co przez nieocieploną ścianę zewnętrzną budynku. Mostek termiczny powstaje w miejscu przecięcia elementu konstrukcyjnego i warstwy ocieplenia ułożonej na ścianie. Płyta balkonowa poddawana jest wpływom wahań temperatury, natomiast strop ma temperaturę pokojową. Prowadzi to do tego, że balkon oddaje swoje ciepło i ogrzewa powietrze na zewnątrz budynku.

W tej sytuacji mogą pomóc specjalne łączniki zbrojeniowe wyposażone we wkładkę termiczną. Pamiętajmy jednak, że za dokładne ocieplenie płyty balkonu zapłacimy znacznie mniej, niż za tego rodzaju gotowe rozwiązanie. Niektórzy rezygnują z ocieplenia wierzchniej strony płyty balkonowej, przeważnie z uwagi na brak miejsca między płytą balkonu, a dolną krawędzią drzwi balkonowych. Tymczasem trzeba pamiętać, że efektywne zaizolowanie termiczne balkonu wymaga ocieplenia zarówno spodniej, jak i wierzchniej strony płyty balkonowej.

Więcej w kategorii: Izolacje

Izolujemy balkon

Balkon

Prawidłowa izolacja budynku pozwoli nam znacząco ograniczyć koszty eksploatacji coraz bardziej kosztownej energii elektrycznej. Warto…

więcej

Ocieplanie budynku

Ocieplenie sciany zewnetrznej

Każdy, kto kiedykolwiek zbudował dom wie, że ocieplanie budynku jest niezwykle istotne. Aby osiągnąć jak…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>