Jak radzić sobie z hałasem ?

30.01.2011

Hałas dociera do wnętrza naszych domów różnymi drogami. Zakłóca nasz spokój, zmniejsza komfort życia w domu, a dodatkowo ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców.

Izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna fot. Abristo

Jakość życia we własnym domu zależy między innymi od sprawnej izolacji akustycznej. Niewłaściwa i nieszczelna izolacja dźwiękochłonna może zamienić nasze życie w koszmar. Według norm budowlanych hałas dzielimy na ten, pochodzący z zewnątrz i ten, który dociera do pomieszczeń wewnętrznymi kanałami. Ten ostatni wytwarzany jest przez mieszkańców budynków oraz przez znajdujące się nim urządzenia i systemy instalacyjne.

Przenosi się on różnymi drogami np. od sąsiada. Dźwięk przechodzi z jednego pomieszczenia do drugiego różnymi kanałami. Może się przedostawać przez listwy, wkręty czy rury. Jeżeli ściana, podłogi lub sufit mają jakiekolwiek pęknięcia, dziury czy szpary, hałas bardzo szybko przeniesie się dalej. Dlatego tak ważny jest min. materiał, z jakiego wykonana jest np. ściana. Jeśli bowiem jest ona zbudowana z materiału lekkiego, zbyt cienkiego, bądź po prostu źle skonstruowana, hałas z łatwością się przez nią przeniesie.

Przygotowując izolację akustyczną należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

1. Zgodnie z tzw. prawem masy, im cięższa ściana, tym lepsza jest jej izolacyjność akustyczna. Cegły wapienno-piaskowe, cegły ceramiczne czy beton są nie tylko wytrzymałe, ale również gwarantują wysoką izolacyjność akustyczną przy stosunkowo niewielkiej grubości przegrody. Hałas nie toleruje masywnych i ciężkich przeszkód. Nie może ich bowiem wprawić w drgania. Dlatego lepiej do budowy ścian, podłóg, dachów używać materiałów ciężkich. Lekkie bowiem nie zapewnią tak dobrych parametrów akustycznych i będą wymagały zastosowania dodatkowych warstw izolacyjnych. Nie zawsze jednak, chcąc zwiększyć masę istniejącej już ściany, poprzez np. dobudowanie do niej drugiej ściany kartonowo- gipsowej, osiągniemy zamierzony efekt tłumienia dźwięków, zwłaszcza w odniesieniu do dźwięków o niskiej częstotliwości.

2. Dźwięk lubi przestrzeń, w której ma do pokonania niewiele przeszkód. Tak więc im więcej przeszkód mu zadamy, tym lepiej go stłumimy. Dlatego budując ściany, wypełniajmy pustki powietrzne materiałami dźwiękochłonnymi, np. wełną mineralną. Izolacja z wełny zredukuje poziom dźwięku oraz obniży częstotliwość rezonansową przegrody ściennej, co oznacza tyle, że będzie ona przenosić niższe częstotliwości niż do tej pory.

3. Podczas montażu ścian pamiętajmy także o zastosowaniu specjalnych podkładek, listew mocujących czy profili. Zabezpieczy to drogi przedostawania się dźwięku.

4. Istotnymi elementami izolacji akustycznej domu są drzwi i okna. Charakteryzują się one gorszymi parametrami izolacyjnymi od ścian. Drzwi zewnętrzne zazwyczaj wykonane są z materiałów solidnych, obite blachą, dodatkowo wypełnione pianką poliuretanową albo wełną mineralną, więc świetnie spełniają funkcję dźwiękochłonną. Natomiast drzwi wewnętrzne zapewniają najlepszą izolację akustyczną wtedy, gdy są pełne i pozbawione otworów wentylacyjnych. Aby podwyższyć ich parametry izolacyjne, dobrze jest zastosować uszczelki obwiedniowe, które montuje się wzdłuż futryny drzwi lub na obwodzie skrzydła.

Izolacyjność akustyczna okien ma fundamentalne znacznie zwłaszcza wtedy, gdy nasz dom czy mieszkanie znajduje się obok często uczęszczanej drogi. Hałas dobiegający z jezdni może być tak duży, że mieszkanie w takim miejscu może się okazać niemożliwe. W takich przypadkach, najlepiej zainwestować w okna o podwyższonych właściwościach akustycznych, a do ich montażu wykorzystać dodatkowo materiały tłumiące.

Stopień pochłaniania dźwięków przez okna zależy nie tylko od budowy i właściwości akustycznych ramy, właściwego uszczelnienia, ale również od rodzaju oszklenia. Wybierajmy szyby warstwowe laminowane lub takie, w których przestrzenie zamiast powietrza wprowadzono gaz ciężki np. krypton, ksenon czy argon.

Więcej w kategorii: Izolacje

Izolujemy balkon

Balkon

Prawidłowa izolacja budynku pozwoli nam znacząco ograniczyć koszty eksploatacji coraz bardziej kosztownej energii elektrycznej. Warto…

więcej

Ocieplanie budynku

Ocieplenie sciany zewnetrznej

Każdy, kto kiedykolwiek zbudował dom wie, że ocieplanie budynku jest niezwykle istotne. Aby osiągnąć jak…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>