Piwnica – czy na pewno jest przeżytkiem?

01.02.2011

Gdy budujemy dom jednorodzinnych coraz częściej myślimy – czy na pewno potrzebna nam piwnica? Wątpliwości są głównie z uwagi na dodatkowe koszty jakie niesie ze sobą takie rozwiązaniem. Czasem warto jednak zainwestować w podpiwniczenie budynku. Kiedy?

Dom z piwnicą

Dom z piwnicą fot. Ursa

Piwnica – to przeżytek.  Jej budowa wiąże się z dodatkowymi wydatkami, a  dom jednorodzinny stwarza możliwości innego zagospodarowania przestrzeni. Zawsze można przecież zrobić pomieszczenie gospodarcze. No i po co inwestować w dodatkowe pomieszczenie do sprzątanie. Czy jednak na pewno taki tok myślenia jest prawidłowy, a płynące z niego wnioski słuszne?

Dom z piwnicą – w jakim przypadku?

W niektórych sytuacjach piwnica to rozwiązanie niezbędne. W jakich? Choćby tam gdzie zabudowa terenu jest bardzo gęsta, a ceny gruntu wysokie, w wyniku czego dostępne działki mają stosunkowo niewielkie rozmiary. Budując dom w takim miejscu, szukamy każdego dostępnego rozwiązania, które oszczędzi nam nieco przestrzeni, a jednym z nich jest właśnie wybudowanie piwnicy.

Sytuacje, w których dom powinien mieć piwnicę:

Nawiązując do tego co zostało napisane powyżej, piwnica będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy jesteśmy posiadaczami stosunkowo małej działki. Żeby zachować jak największą powierzchnię ogrodu, część pomieszczeń, jak choćby: pomieszczenia techniczne, schowki do przechowywania rzeczy, spiżarnię, pralnię z suszarnią, dodatkowe w.c., garderobę, pomieszczenie na piec c.o., itp., można „schować” pod ziemią. Jeżeli mamy możliwość zapewnienia w piwnicy odpowiedniego dostępu światła dziennego to możemy pokusić się nawet o przeniesienie tam części pomieszczeń salonowych, np.: pomieszczenia przeznaczyć na bibliotekę, salon telewizyjny lub muzyczny (możliwość wygłuszenia pomieszczeń). Piwnicajest także świetnym miejscem na usytuowanie: pomieszczeń rekreacyjnych, warsztatu modelarskiego, kącika perkusisty czy salki ze sprzętem sportowym.

pracownia garncarska w piwnicy domu /www.sxc.hu

pracownia garncarska w piwnicy domu /www.sxc.hu

Ograniczona powierzchnia zabudowy może wynikać nie tylko z małej wielkości działki, ale także z przepisów dotyczących lokalnej zabudowy. Bywają sytuacje, gdy zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni pod budowę domu przeznaczone może zostać 10-20% jej powierzchni. Także wtedy dobrym rozwiązaniem będzie podpiwniczenie budynku.

Piwnica ma wiele zastosowań. Wyjątkiem jest przeznaczenie jej na garaż. To rozwiązanie, które bardzo często nie sprawdza się szczególnie w warunkach zimowych, gdy problemem staje się odśnieżanie i oblodzenie zjazdu.

Dodatkowo przepisy dotyczące warunków zabudowy regulują także odległości budynku od granicy działki. Jeśli jesteśmy właścicielami małej i wąskiej posesji warto zastanowić się nad „ucieczką” w dół i wybudowaniem podpiwniczenia, omijając w ten sposób przepisy zabraniające stawiania budynku w odległości mniejszej niż 3 – 4 metry od sąsiada. Ograniczenie odległości nie dotyczy bowiem kondygnacji podziemnych.

Na koniec krótkie zestawienie zalet i wad domu z piwnicą.

Zalety domu z piwnicą:

1. Uzyskanie dodatkowych pomieszczeń użytkowych np.: na pokój hobby, saunę, siłownię, spiżarnię.

2. Pomieszczenie na kotłownię i zbiorniki oleju opałowego lub innego paliwa.

3. Zwiększenie wysokości przewodów dymowych lub spalinowych i poprawa „ciągu”.

4. Zwiększenie głębokości posadowienia, ograniczające skutki przemarzania gruntu na budynek.

5. Stały dostęp do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej.

6. Poprawa efektywności wentylacji pomieszczeń mieszkalnych.

Wady domu z piwnicą:

1. Zwiększona głębokość i kubatura wykopów.

2. Wzrost kosztów budowy: wyższa cena za budowę stropu nad piwnicą, dodatkowy koszt za wykonanie schodów do piwnicy, inwestycja w stolarkę okienną i drzwiową oraz koszt instalacji (elektrycznej i wod. –kan.).

Więcej w kategorii: Piwnica

Piwnica w domowym stylu

Barek w piwnicy

Współczesna piwnica nie musi być jedynie przechowalnią rzeczy zbędnych i zapomnianych. Zagospodarowując ją możemy zyskać…

więcej

Dodaj komentarz