Brak miejsca w garażu – czas na pomieszczenie gospodarcze

21.12.2012

Gdy nasz garaż pęka w szwach i trudno w nim cokolwiek znaleźć to znak, że czas wybudować dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Składowanie wielu sprzętów nie musi wynikać z pasji zbieractwa, a jedynie z faktu, że używamy je sezonowo lub okresowo.

pomieszczenie gospodarcze

pomieszczenie gospodarcze www.sxc.hu

Ich składowanie nie wynika tylko z faktu, że nie potrafimy ich wyrzucić. Z reguły ich użytkowanie wiąże się z sezonowością (rowery, kosiarki), a także pracami wykonywanymi rzadko, ale jednak wymagającymi specjalnych urządzeń (kompresor, agregat, przyrządy do murowania czy wykończenia wnętrz). Nie ma czasami sensu doprowadzać do sytuacji, w której nie będziemy mogli znaleźć choćby roweru przed sezonem. Jedną możliwością jest wtedy dobudówka, które będzie mogła pomieścić wszystkie nasze skarby.

W poprzednim artykule daliśmy kilka ogólnych rad, które miały na celu zainspirowanie czytelników do zaprowadzenia porządku. Jeśli zdecydujemy się, wybudować dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, warto jeszcze przed jej rozpoczęciem przemyśleć kwestię wyposażenia wnętrza i dobrania jego elementów w taki sposób, by można było w nim, nie tylko utrzymać porządek, ale też łatwo znaleźć każdą rzecz.

Gdzie szukać oszczędności?

Pomieszczenie gospodarcze,  może być budowane ekonomicznie, ale nie kosztem jego funkcjonalności. O ile możemy sobie pozwolić na zakup zaprawy cementowej nieznanego producenta w atrakcyjnej cenie, czy wykorzystaniu niefirmowej posadzki samopoziomującej, nie warto szukać oszczędności w miejscach, gdzie nie powinno się oszczędzać. Jeśli mamy problem z własnoręcznym wypoziomowaniem posadzki warto poprosić o pomoc osoby znające się na rzeczy lub też zatrudnić do wykonania tej czynności fachowca.

O ile tynki czy gładź szpachlową wewnątrz pomieszczenia możemy położyć samodzielnie, bo nie wymagana jest tu wielka dokładność, tak jak choćby w przypadku wykończenia domu, to już w przypadku układania płytek na podłodze warto sprawę głębiej przemyśleć.

warsztat pracy

warsztat pracy www.sxc.hu

Kluczową jest tu kwestia funkcjonalności. Więc wykańczając pomieszczenie gospodarcze ułóżmy w nim  płytki odporne na ścieranie i łatwe do utrzymaniu w czystości. Warto układać je bez fug – pozwoli to na łatwiejsze ich mycie przy użyciu zwykłego mopa. Nie będziemy się już martwić o brud znajdujący się między płytkami, który znajdzie się tam szybciej niż nam się wydaje.

Sama kwestia ułożenia zależy już tylko od naszych umiejętności. Jeśli potrafimy ułożyć prosto i równo płytki, jedną przy drugiej bez szpar na fugi – wtedy jesteśmy zwycięzcami. Uda nam się zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jeśli zaś nie czujemy się zbytnio na siłach, zatrudnijmy specjalistę, który za 15-20 złotych ułoży nam płytki idealnie. A musimy pamiętać, że ich złe ułożenie to kłopoty w sprzątaniu.

Wybierając farbę na ściany możemy spokojnie kierować się zasadą czym tańsza farba tym lepsza. Nie jest dobrym wyborem kupowanie świetnej jakości farb, choćby lateksowych, które według producenta są łatwo zmywalne i odporne na uszkodzenia. Żadna, nawet najdroższa farba nie pomoże, gdy uderzymy w nią kierownicą roweru, zderzakiem kosiarki czy drewnianym trzonkiem szpadla. Nie mówiąc już o zabrudzeniach wynikających z kontaktu z ziemią, tłustymi cieczami czy olejami. Trzeba mieć świadomość, że od czasu do czasu pomieszczenie będzie trzeba po prostu pomalować.

miejsce pracy

miejsce pracy www.sxc.hu

Oświetlenie miejsca pracy

Warto zastanowić się również nad bardzo ważnym elementem, jakim jest niewątpliwie oświetlenie pomieszczenia. Nawet jeśli teoretycznie nie będziemy chcieli w nim remontować rowerów czy kosiarek z biegiem czasu może się okazać, że jednak świetlówka może nie wystarczyć. Warto zamontować kilka źródeł światła o dużej mocy, a także doświetlić stanowisko pracy, jeśli zdecydujemy się postawić w pomieszczeniu gospodarczym biurko lub stolik do pracy nad drobniejszymi elementami.

By łatwiej było utrzymać porządek, wyposażmy pomieszczenie gospodarcze w regały, szafy i pojemne szuflady, które umożliwią nam ułożenie wielu rzeczy na stosunkowo niewielkiej powierzchni. W marketach budowlanych od czasu do czasu w promocyjnych cenach sprzedawane są regały zbudowane z aluminium, które na jednej tylko półce mogą unieść nawet kilkadziesiąt kilogramów. Ich cena również nie jest zbyt wysoka – z reguły nie przekracza 100 złotych.

Czy  pomieszczenie gospodarcze powinno być wyposażone w węzeł sanitarny, jest już indywidualną sprawą. O ile wodę mamy gdzieś w okolicy wyprowadzoną, nie jest problemem zamontowanie zlewu oraz przepływowego ogrzewacza wody. Odpływem może być zwykły drenaż umieszczony na żwirowym podłoży pod powierzchnią ziemi (około 30 centymetrów), który szybko rozprowadzi wodę choćby po umyciu rąk. Czasami jednak w niektórych przypadkach poprowadzenie wody nie ma sensu – koszty są spore, pracy dużo, a do domu nie jest daleko. Kwestia jest do osobistego przemyślenia.

Więcej w kategorii: Przed budową

Dom z bali

Dom z bali

Dom z bali – naturalność zawsze pociąga ludzi. Przede wszystkich tych, którzy dosyć mają wszelkiego…

więcej

Słoneczny dom

okna na strychu

Brak światła jest szkodliwy dla naszego samopoczucia i zdrowia. Ekologiczny dom, powinien więc wykorzystywać w…

więcej

Domy kanadyjskie

Dom kanadyjski

Do niedawna, porównując domy murowane z domami, których konstrukcja opiera się na szkielecie drewnianym, można…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

4 thoughts on “Domy kanadyjskie

  1. O tym, że ważny jest kolor ścian wiem z doświadczenia. W tym roku z żoną postanowiliśmy zaeksperymentować i pomalowaliśmy ściany farbą satynową (nową Śnieżką). Efekt? Po prostu oszałamiający. W pokoju optycznie zrobiło znacznie jaśniej i przyjemniej 😉

  2. Ostatnio wytknęłam mężowi, że w jego garażu jest wszystko i nic, w dodatku panuje straszny bałagan. Chyba wziął to sobie do serca, bo od tygodnia robi porządek i nie może skończyć :)

  3. Nic dziwnego, że domy z bali zyskują na popularności. Są po prostu świetne, przytulne, naturalne i ładnie wyglądają. Sama chcę taki wybudować :)

  4. Dobry wpis, treściwy i dzięki temu można wiele się z
    niego dowiedzieć :)