Dom z bali

01.08.2015

Dom z bali – naturalność zawsze pociąga ludzi. Przede wszystkich tych, którzy dosyć mają wszelkiego plastiku, metalu i zimnych, sterylnych pomieszczeń. Nie można się w nich wyciszyć, wydają się mało przytulne, brakuje im ciepła.

Najczęściej osoby szukające kontaktu z naturą i powrotu do korzeni decydują się na eksperymentowanie z drewnem. Drewniane podłogi, meble z litego drewna, drewniane dodatki są elementami, które każde pomieszczenie w naszym domu potrafią zamienić w coś nadzwyczaj przytulnego. Gdy jednak to nie wystarcza i chcemy jeszcze bardziej oprzeć wystrój naszego wnętrza na naturalnym drewnie wtedy może się okazać, że potrzeba nam czegoś więcej. Dom z bali może być odpowiedzią na nasze potrzeby.

Dom z bali

Dom z bali fot. Kraina Okien s.c.

Nie jest prawdą, że budowanie domu z bali niesie ze sobą ograniczenie kosztów czy łatwość montowania kolejnych elementów w jedną całość. Niestety, nie są to klocki lego, które każdy może sobie ułożyć według własnego uznania. Budowa nie tylko pochłania sporo czasu, mnóstwo pieniędzy, trochę nerwów, wymaga specjalistów doświadczonych w podobnych inwestycjach, ale cóż z tego, jeśli satysfakcja i wygląd domu jest później naprawdę oszałamiający i na każdym zrobi wrażenie.

Kiedyś jednak nie było tak kolorowo. Początki domów z drewna sięgają kolonizacji Ameryki Północnej, kiedy to przypływali tam zdobywcy z Europy Zachodniej i Skandynawii. Głównie ci drudzy położyli fundamenty pod budowę z tego materiału przystosowanych do osadnictwa chat. Różniły się one jednak znacznie od tych, które możemy oglądać dzisiaj. Przede wszystkim były budowane na różne sposoby i z różnie obrobionych materiałów. Skandynawowie budowali z bali półokrągłych lub okrągłych, które układali poziomo według doświadczenia zdobywanego jeszcze na Starym Kontynencie. Z kolei mieszkańcy Europy Zachodniej – głównie Niemcy i mieszkańcy Wielkiej Brytanii budowali najczęściej z bali o przekroju prostokąta lub kwadratu. Niezależnie jednak od tego, kto jakim sposobem budował – wszystkim chodziło o to samo. By jak najniższym kosztem wybudować dom z dostępnych powszechnie materiałów. Domy z bali w stu procentach sprawdzały się w tej sytuacji.

Dom z bali

Dom z bali fot. Kraina Okien s.c.

Obecnie jednak czasy są już zupełnie inne. O ile proste domy z bali możemy oglądać jeszcze w różnych skansenach na terenie całego kraju, większość ludzi ani myśli budować dom z bali najtańszym kosztem. Dzisiaj powstają one przede wszystkim jako domki letniskowe najzamożniejszych klas społecznych, które mogą sobie pozwolić na sfinansowanie budowy przez profesjonalistów. Najczęściej setki kilometrów od miejsca stałego zamieszkania. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy.

Plusem przede wszystkim jest to, że profesjonaliści zbudują nasz wymarzony dom z bali właściwie bez większej naszej ingerencji dostosowując odpowiedniej jakości drewno do naszych wymagań. Do wyboru mamy oczywiście wiele rodzajów drewna, jednak najważniejsze są oczywiście jego wymiary. Grubsze belki są oczywiście bardziej wytrzymałe i stabilniejsze, jednak są dużo cięższe i trudniejsze w ułożeniu. Z reguły są też dużo droższe. Belki cieńsze są łatwiejsze do ułożenia i transportu, jednak wymagają od budowniczych zastosowania specjalnych metod łączeniowych, co podwyższa nieco koszt budowy. Domy wykonane z bali o mniejszym przekroju są też oczywiście mniej trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Oprócz grubości użytego budulca, ważna jest jego wilgotność. Tylko znawcy tematu potrafią ją dobrze określić i scharakteryzować. Suche drewno jest odpowiednie do budowy domu, drewno świeże, mokre, może być przyczyną późniejszych kłopotów. Warto tego uniknąć i nie próbować oszczędzać na słabszym jakościowo materiale.

Dom z bali i jego budowa wiąże się czasami z ryzykiem. Nie zawsze łatwo znaleźć ekipę, która wybuduje nam dom marzeń i nie puści nas przy tym z torbami. Warto szukać specjalistów przede wszystkim przez pocztę pantoflową – przede wszystkim na terenach górskich, gdzie nie tylko mieszka wielu specjalistów, ale także gdzie można oglądać efekty ich pracy. A to jest właściwie najważniejsze. Pozwoli nam ocenić kunszt i dokładność fachowców, bez podejmowania wielkiego ryzyka na naszej inwestycji.

Więcej w kategorii: Przed budową

Dom z bali

Dom z bali

Dom z bali – naturalność zawsze pociąga ludzi. Przede wszystkich tych, którzy dosyć mają wszelkiego…

więcej

Słoneczny dom

okna na strychu

Brak światła jest szkodliwy dla naszego samopoczucia i zdrowia. Ekologiczny dom, powinien więc wykorzystywać w…

więcej

Domy kanadyjskie

Dom kanadyjski

Do niedawna, porównując domy murowane z domami, których konstrukcja opiera się na szkielecie drewnianym, można…

więcej

Dodaj komentarz

4 thoughts on “Domy kanadyjskie

  1. O tym, że ważny jest kolor ścian wiem z doświadczenia. W tym roku z żoną postanowiliśmy zaeksperymentować i pomalowaliśmy ściany farbą satynową (nową Śnieżką). Efekt? Po prostu oszałamiający. W pokoju optycznie zrobiło znacznie jaśniej i przyjemniej 😉

  2. Ostatnio wytknęłam mężowi, że w jego garażu jest wszystko i nic, w dodatku panuje straszny bałagan. Chyba wziął to sobie do serca, bo od tygodnia robi porządek i nie może skończyć :)

  3. Nic dziwnego, że domy z bali zyskują na popularności. Są po prostu świetne, przytulne, naturalne i ładnie wyglądają. Sama chcę taki wybudować :)