Domy kanadyjskie

15.02.2012

Do niedawna, porównując domy murowane z domami, których konstrukcja opiera się na szkielecie drewnianym, można było znaleźć tyle samo zalet, co wad. W znacznym stopniu zmieniło to pojawienie się w ofercie tzw. domów kanadyjskich. 

Dom kanadyjski

Dom kanadyjski fot. Danmar

Dzięki nowoczesnym technologiom wygląd zewnętrzny takiego domu oraz wykończenie wnętrza zależy od wyobraźni przyszłych mieszkańców. Domy kanadyjskie mogą wyglądać zarówno, jak nowoczesne murowane budyni czy wiejska chata a dzięki obecnym technologiom budowy i montażu, można je  wykończyć tynkiem lub obmurować cegłą klinkierową, tak jak każdy inny dom.

Terminem domy kanadyjskie określa się  domy, których technologia wykonania opiera się na drewnianej konstrukcji nośnej.  Dzięki takiemu rozwiązaniu,  można budować je bardzo szybko. Dom w stanie surowym zamkniętym powstaje w ciągu 4-6 tyg. , a w stanie deweloperskim jest gotowy po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia budowy.

Domy budowane w technologii kanadyjskiej mają wiele zalet. Oto kilka z nich:

– Trwałość – dobrze zbudowany dom kanadyjski jest bardzo trwały. Wybudowany zgodnie z założeniami tej technologii i sztuką budowlaną, przez dobrą ekipę, będzie służył nie tylko nam i naszym dzieciom, ale także przyszłym pokoleniom.

– Domy kanadyjskie – szkieletowe są też bardzo ciepłe, gdyż ich ściana składa się niemal z samej izolacji termicznej.

Dom kanadyjski nie ma tzw. bezwładności cieplnej, co oznacza, że ogrzewane jest tylko powietrze w domu, a nie również jego ściany. Ponadto daje to możliwość łatwej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Bardzo dużą zaletą domów kanadyjskich jest fakt, że szybko się nagrzewają (od 8ºC do 21ºC w dwie godziny). Jeśli wyposażymy dom w grzejniki konwektorowe z programatorem, który będzie wyłączał grzanie w okresie gdy nie ma nas w domu, to możemy zmniejszyć koszty zużytej energii elektrycznej o 30-50%.

– Naturalne materiały– domy kanadyjskie w 90% zbudowane są z: drewna, wełny mineralnej, szyby (piasek), płyt gipsowo-kartonowych, tynku mineralnego i płyt wiórowo- drewnianych, które są w znacznym stopniu materiałami naturalnym i przyjaznymi dla naszego zdrowia.

Dom kanadyjski

Dom kanadyjski fot. Canadasystem

–  Wbrew temu co mogłoby się wydawać domy kanadyjskie są niepalne. Warunkiem jest oczywiście prawidłowe i dokładne ułożenie wełny. Jeśli zapełnia ona wszystkie szczeliny to ogień nie będzie miał „tlenowej pożywki”, aby się rozprzestrzeniać. Ponadto wełna to materiał z przetworzonego kamienia lub piasku, co powoduje, że jest ona niepalna. Owszem może dojść od jej stopienia, ale w temperaturze powyżej 900ºC. Wedle przyjętych zasad drewno konstrukcyjne wykorzystane do budowy domu szkieletowego powinno być strugane, przez co ewentualne języki ognia będą się ślizgać po jego powierzchni, a tym samym trudniej o zapalenie. Przewody instalacji elektrycznej muszą być schowane są w specjalnych peszlach. Ściany w domach kanadyjskich wyłożone są płytą gipsowo-kartonową – tą samą płytą okłada się stalowe konstrukcje jako ochronę przed ogniem (można też zastosować specjalne płyty ognioodporne). Z zewnątrz ściana pokryta jest tynkiem mineralnym, który również nie jest palny.. A wełna mineralna? Być może za bardzo kojarzona z kłębkiem wełny – wełna jest przetworzonym kamieniem albo piaskiem (wełna kamienna i szklana). Zatem wełna nie pali się, tylko topi i to w temperaturze powyżej 900ºC.

Prawidłowo wybudowany dom kanadyjski nie pęka. Warunkiem jest użycie do jego budowy suszonego drewna. W przeciwieństwie do drewna mokrego nie będzie ono dosychać, a co za tym idzie nie zmieni znacząco swojej objętości i nie dojdzie do naprężeń, czyli nie będzie pęknięć.

– Udogodnienia podczas remontu – remont w domu kanadyjskim jest naprawdę łatwy. Jeśli chcemy przenieść np.: gniazdko z jednego pokoju do drugiego to wystarczy wyciąć otwór na puszkę po drugiej stronie ściany, przeciągnąć kabel i obsadzić puszkę oraz gniazdo. Elementem wyciętym pod nowe gniazdo maskujemy dziurę w płycie gipsowo-kartonowej, która została po poprzednim gnieździe i szpachlujemy. Nie ma kucia ścian, brudu i zaklejania bruzd po kablach w tynku.
-Domowi w technologii kanadyjskiej nie zaszkodzą owady np.: korniki. Do budowy budynku powinno być użyte drewno suszone komorowo w temperaturze ok. 60ºC, w której giną zalążki pleśni, grzybów i owadów. Tuż po postawieniu konstrukcji drewno zakryte jest wiatroizolacją, wełną i tynkiem, więc szkodniki nie mają szans dostać się do drewnianych elementów.
-W domach kanadyjskich można zastosować każdy rodzaj ogrzewania dopuszczony do użytkowania w Polsce (gaz ziemny, propan butan, olej opałowy, pellet, drewno kominkowe, prąd, pompę ciepła, kominek z płaszczem wodnym, kolektory słoneczne).

Więcej w kategorii: Przed budową

Dom z bali

Dom z bali

Dom z bali – naturalność zawsze pociąga ludzi. Przede wszystkich tych, którzy dosyć mają wszelkiego…

więcej

Słoneczny dom

okna na strychu

Brak światła jest szkodliwy dla naszego samopoczucia i zdrowia. Ekologiczny dom, powinien więc wykorzystywać w…

więcej

Domy kanadyjskie

Dom kanadyjski

Do niedawna, porównując domy murowane z domami, których konstrukcja opiera się na szkielecie drewnianym, można…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

4 thoughts on “Domy kanadyjskie

  1. O tym, że ważny jest kolor ścian wiem z doświadczenia. W tym roku z żoną postanowiliśmy zaeksperymentować i pomalowaliśmy ściany farbą satynową (nową Śnieżką). Efekt? Po prostu oszałamiający. W pokoju optycznie zrobiło znacznie jaśniej i przyjemniej 😉

  2. Ostatnio wytknęłam mężowi, że w jego garażu jest wszystko i nic, w dodatku panuje straszny bałagan. Chyba wziął to sobie do serca, bo od tygodnia robi porządek i nie może skończyć :)

  3. Nic dziwnego, że domy z bali zyskują na popularności. Są po prostu świetne, przytulne, naturalne i ładnie wyglądają. Sama chcę taki wybudować :)

  4. Dobry wpis, treściwy i dzięki temu można wiele się z
    niego dowiedzieć :)