Domy ryglowe

07.10.2011

Swoim wyglądem domy ryglowe przypominają mur pruski lub domy łużyckie, nawiązują do tradycyjnych form budownictwa w Polsce. Teraz to już nie tylko zabytkowe domy podcieniowe, ale również nowe budynki, we współczesnej formie, wznoszone w nowoczesnych technologiach.

Dom ryglowy

Dom ryglowy fot. Rega

Tradycyjne domy ryglowe są połączeniem konstrukcji drewnianej i elementów wypełnionych murem, przez co przypominają mur pruski  lub budownictwo łużyckie. Wyjątkowość tej techniki budowlanej polega na tym, że zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz widoczna jest ich drewniana konstrukcja. Niestety ten niewątpliwy efekt dekoracyjny ma też swoje minusy – tak budowane domy ryglowe mają wysoki współczynnik przewodności ciepła. Przez ten fakt traciły one swoją popularność, jednak obecnie nowoczesne technologie ociepleń sprawiają, że znów stają się modne.

Domy ryglowe i ich konstrukcja

Budowa domu ryglowego jest dosyć charakterystyczna – konstrukcja nośna to drewniany szkielet zbudowany z belek o przekroju 140 x 140 mm lub 160 x 160 mm. Przestrzeń między belkami wypełnia mur, którego rolą jest usztywnienie i stabilizacja ścian. Głównym elementem nośnym są poziome belki – podwaliny i oczepy, między którymi zostają rozpięte słupy. Dla przejęcia sił poziomych konieczne jest wykonanie kratowania na bazie trójkątów. To sprawia, że domy ryglowe mają charakterystyczny wygląd. Ponieważ głównym elementem nośnym tego domu jest drewno, warto szczególnie zadbać o to, by było naprawdę dobrej jakości i w jak największym stopniu zabezpieczone impregnatami przed działaniem ognia. W praktyce najczęściej stosuje się drewno świerkowe. Obecnie do wypełniania przestrzeni między belkami zazwyczaj stosuje się panele składające się z warstw drewnianych płyt oraz wysokoizolacyjnych materiałów z włókna drzewnego. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest wysoka przepuszczalność pary wodnej przez ściany budynku. To pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci z pomieszczeń i „oddychanie” ścian. Domy ryglowe są więc nie tylko efektowne, ekologiczne ale i zdrowe.

tradycyjny mur pruski www.sxc.hu

tradycyjny mur pruski www.sxc.hu

 Domy ryglowe – zalety

1) Krótki, ok. trzymiesięczny cykl budowy (większości elementów ścian, stropów i dachu to prefabrykaty).

2) Prace budowlane można prowadzić o każdej porze roku, gdyż wszystkie roboty (poza wylaniem fundamentów) są prowadzone „na sucho”.

3) Niewielki ciężar konstrukcji sprawia, że domy ryglowe można wznosić na działkach o trudnych warunkach gruntowych.

4) Stopień przepuszczalności pary i naturalna zdolność drewna do kondensacji i oddawania wilgoci sprawia, że nowoczesne budynki ryglowe zapewniają również korzystny mikroklimat pomieszczeń.

Więcej w kategorii: Przed budową

Dom z bali

Dom z bali

Dom z bali – naturalność zawsze pociąga ludzi. Przede wszystkich tych, którzy dosyć mają wszelkiego…

więcej

Słoneczny dom

okna na strychu

Brak światła jest szkodliwy dla naszego samopoczucia i zdrowia. Ekologiczny dom, powinien więc wykorzystywać w…

więcej

Domy kanadyjskie

Dom kanadyjski

Do niedawna, porównując domy murowane z domami, których konstrukcja opiera się na szkielecie drewnianym, można…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

4 thoughts on “Domy kanadyjskie

  1. O tym, że ważny jest kolor ścian wiem z doświadczenia. W tym roku z żoną postanowiliśmy zaeksperymentować i pomalowaliśmy ściany farbą satynową (nową Śnieżką). Efekt? Po prostu oszałamiający. W pokoju optycznie zrobiło znacznie jaśniej i przyjemniej 😉

  2. Ostatnio wytknęłam mężowi, że w jego garażu jest wszystko i nic, w dodatku panuje straszny bałagan. Chyba wziął to sobie do serca, bo od tygodnia robi porządek i nie może skończyć :)

  3. Nic dziwnego, że domy z bali zyskują na popularności. Są po prostu świetne, przytulne, naturalne i ładnie wyglądają. Sama chcę taki wybudować :)

  4. Dobry wpis, treściwy i dzięki temu można wiele się z
    niego dowiedzieć :)