Jaka ściana taki dom

10.11.2011

Ze względu na rosnące zainteresowanie budownictwem energooszczędnym i pasywnym, rosną też wymagania, jakie stawiamy materiałom budowlanym. Ściana w domu pasywnym, możne być wykonana z rożnych materiałów, więc warto znać ich właściwości.

Oczekujemy, że materiał, z którego zbudujemy nasz dom nie tylko ograniczy zużycie energii potrzebnej na utrzymanie kom fortu cieplnego, ale również zapewni naszemu wnętrzu zdrowy i przyjazny mikroklimat. W domu pasywnym liczy się więc ściana, a właściwe materiał z którego ją zbudujemy.

Ceramika poryzowana - pustak ceramiczny

Ceramika poryzowana - pustak ceramiczny fot. Porotherm

Normy pasywnego i energooszczędnego budownictwa

Zgodnie z zasadami pasywnego i energooszczędnego budownictwa, ściana tego typu budynkach, powinna posiadać dużą bezwładność cieplną a  współczynnik przenikania powinien być jak najniższy. W przypadku ścian jednowarstwowych nie powinien przekraczać 0,5W/ m2K a w przypadku dwu- i trzy- warstwowych 0,3 W/ m2 K. Materiały spełniające normy energooszczędności, wykorzystywane są jednak najczęściej, przy budowaniu ścian jednowarstwowych.

Beton komórkowy

Beton komórkowy fot. Solbet

Ściana chroni dom od zewnątrz i od wewnątrz

Wybierając technologię i materiały do budowy naszego domu, nie zapominajmy, że ściany to nie tylko jego strona wewnętrzna. By chronić dom od zewnątrz, materiały, których użyjemy do budowy, powinny być odporne na wilgoć, wiatr, zmienne warunki atmosferyczne, skoki temperatury czy ogień. W końcu od ich trwałości i wytrzymałości zależeć będzie bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny.

 

Z czego powinna być zbudowana ściana?

Do materiałów budowlanych wykorzystywanych w budownictwie pasywnym i energooszczędnym zalicza się:

– Beton komórkowy, charakteryzuje się najkorzystniejszą izolacyjnością cieplną spośród wszystkich materiałów konstrukcyjnych używanych do budowy ścian zewnętrznych. Pozwala na uzyskanie ciepłochłonności na poziomie 0,3W/m2K, jest w zasadzie niepalny, co pozwala na stosowanie go jako materiału do budowy ścian nośnych i działowych oraz stropów. Dodatkowo ściana z betonu komórkowego, jest  mrozoodporna oraz ma odporność na działanie bakterii i pleśni.

– Ceramika poryzowana znana bardziej pod nazwą pustaków ceramicznych. Ciepła ceramika, dzięki swej porowatej strukturze i szczelinowej budowie, dobrze izoluje termicznie. Ściana z niej zbudowana może być  jedno- i wielowarstwowa, bo dzięki mikroporom jest cieplejsza od tradycyjnych wyrobów ceramicznych. Jest to materiał lekki i łatwy w obróbce, ale niestety dość kruchy, co jest niewątpliwą wadą materiału.

– Keramzytobeton produkowany jest w postaci pustaków i bloczków. Bloczki maja w środku wkład styropianowy, który służy jako ocieplenie ściany, a w niektórych typach jedna ze ścianek bloczka jest grubsza, dzięki czemu ma ona zdolność do akumulacji ciepła. Bloczki i pustaki keramzytowe są lekkie i odporne na niskie temperatury, a ich współczynnik izolacyjności cieplnej, waha się pomiędzy 0,2-0,3 W/ m2 K. Ściany wykonane z keramzytobetonu zapewniają dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, są przy tym trwałe i odporne na działanie wilgoci

– Popularne i dość powszechnie stosowane są również prefabrykaty (prefabrykowane elementy ścienne) oraz silikaty, ale te z kolei wykorzystywane są najczęściej, do budowy ścian dwuwarstwowych.

Więcej w kategorii: Przed budową

Dom z bali

Dom z bali

Dom z bali – naturalność zawsze pociąga ludzi. Przede wszystkich tych, którzy dosyć mają wszelkiego…

więcej

Słoneczny dom

okna na strychu

Brak światła jest szkodliwy dla naszego samopoczucia i zdrowia. Ekologiczny dom, powinien więc wykorzystywać w…

więcej

Domy kanadyjskie

Dom kanadyjski

Do niedawna, porównując domy murowane z domami, których konstrukcja opiera się na szkielecie drewnianym, można…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

4 thoughts on “Domy kanadyjskie

  1. O tym, że ważny jest kolor ścian wiem z doświadczenia. W tym roku z żoną postanowiliśmy zaeksperymentować i pomalowaliśmy ściany farbą satynową (nową Śnieżką). Efekt? Po prostu oszałamiający. W pokoju optycznie zrobiło znacznie jaśniej i przyjemniej 😉

  2. Ostatnio wytknęłam mężowi, że w jego garażu jest wszystko i nic, w dodatku panuje straszny bałagan. Chyba wziął to sobie do serca, bo od tygodnia robi porządek i nie może skończyć :)

  3. Nic dziwnego, że domy z bali zyskują na popularności. Są po prostu świetne, przytulne, naturalne i ładnie wyglądają. Sama chcę taki wybudować :)

  4. Dobry wpis, treściwy i dzięki temu można wiele się z
    niego dowiedzieć :)