Materiały budowlane w budownictwie energooszczędnym i pasywnym

09.04.2011

Materiały budowlane, z których budujemy dom powinny spełniać odpowiednie normy i standardy izolacyjności. Drobne oszczędności na etapie inwestowania w dom mogą rzutować poważnymi konsekwencjami, które przekładają się na zwiększone koszty utrzymania i ogrzewania domu.

Ściana dwuwarstwowa

Ściana dwuwarstwowa fot. Wienerberger

Wzrastająca świadomość korzyści, jakie przynosi budownictwo energooszczędne i pasywne ma swoje przełożenie na wiedzę, jakiej jakości  materiały budowlane powinniśmy używać i o standardach, jakie powinny one spełniać.

Zgodnie z zasadami pasywnego i energooszczędnego budownictwa, ściany energooszczędnych domów, powinny posiadać dużą bezwładność cieplną a ich współczynnik przenikania powinien być jak najniższy. W przypadku ścian jednowarstwowych nie powinien przekraczać 0,5W/ m2K a w przypadku dwu- i trzy- warstwowych 0,3 W/ m2 K. Materiały budowlane spełniające normy energooszczędności, wykorzystywane są jednaj najczęściej, przy budowaniu ścian jednowarstwowych

Materiały budowlane wykorzystywane w budownictwie pasywnym i energooszczędnym:

– Ceramikę poryzowaną, czyli pustaki ceramiczne. Wytwarza się je z naturalnej gliny z dodatkiem mączki drzewnej lub trocin, a następnie całość wypala się. Ciepła ceramika dobrze izoluje termicznie i dźwiękowo, jest materiałem lekkim, ale kruchym. Buduje się z niej ściany jedno- i wielowarstwowe.

– Bloczki z betonu komórkowego produkuje się z kruszywa, piasku lub popiołów lotnych, spoiwa- cementu i wapna oraz spulchniacza. Jeśli kruszywem jest piasek, powstaje beton komórkowy, który nazywamy białym, natomiast beton szary ma w swym składzie popioły lotne. Beton komórkowy to materiał o najwyższym stopniu izolacyjności cieplnej, spośród znanych materiałów konstrukcyjnych stosowanych do wznoszenia ścian zewnętrznych. Używa się go do budowy ścian jednowarstwowych, które dają ciepłochłonność na poziomie 0,3 W/ m2 K. Beton komórkowy jest poza tym materiałem całkowicie mrozoodpornym i niepalnym

Silikaty. Wyroby silikonowe produkowane są z wapna, piasku i wody. Masę formuje się na prasach a następnie poddaje się ją autoklawizacji w atmosferze pary wodnej i dojrzewaniu. Dzięki wiążącym właściwościom wapna i technologii prasowani cząsteczek materiału, otrzymujemy produkt końcowy o wysokiej wytrzymałości, charakteryzujący się zdolnością do kumulacji ciepła i magazynowania jego nadmiaru. Ściany zewnętrzne budowane z silikatów powinny być warstwowe z izolacją cieplną z wełny lub styropianu, w wersji dwu- lub nawet trzy -warstwowej. Cegły silikonowe posiadają zdolność do stabilizacji wilgotności pomieszczeń, są mrozoodporne i doskonale tłumią hałasy z zewnątrz. Silka E to system murowania z bezpiecznymi kanałami elektrycznymi, który tworzy prosty system umożliwiający szybkie i oszczędne budowanie każdego typu obiektu. Tego rodzaju materiały budowlane są dość powszechnie wykorzystywane w budownictwie pasywnym.

Prefabrykaty, czyli gotowe ściany keramzytobetonowe to elementy konstrukcyjne tworzone najczęściej w zakładzie prefabrykacji. Ich największą zaletą jest skrócenie czasu pracy. Na placu budowy wykonywany jest montaż gotowych elementów. Jest to idealne rozwiązanie, którzy chcą w jak najkrótszym czasie skończyć budowę. Ściany zewnętrzne budowane są z płyt keramzytobetonowych, montowanych na placu budowy. Na ściany czeka się około 3-4 dni a ich montaż zajmuje zbliżoną ilość czasu. Takie rozwiązanie jest jednak dość kosztowne, ponieważ dodatkowo musimy zamówić ekipę do budowy fundamentów, montażu więźby dachowej, oraz pokrycia dachu. Taka technologia wymusza też konieczność ocieplania budynku i wykończenia go od zewnątrz i od wewnątrz.

Więcej w kategorii: Przed budową

Dom z bali

Dom z bali

Dom z bali – naturalność zawsze pociąga ludzi. Przede wszystkich tych, którzy dosyć mają wszelkiego…

więcej

Słoneczny dom

okna na strychu

Brak światła jest szkodliwy dla naszego samopoczucia i zdrowia. Ekologiczny dom, powinien więc wykorzystywać w…

więcej

Domy kanadyjskie

Dom kanadyjski

Do niedawna, porównując domy murowane z domami, których konstrukcja opiera się na szkielecie drewnianym, można…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

4 thoughts on “Domy kanadyjskie

  1. O tym, że ważny jest kolor ścian wiem z doświadczenia. W tym roku z żoną postanowiliśmy zaeksperymentować i pomalowaliśmy ściany farbą satynową (nową Śnieżką). Efekt? Po prostu oszałamiający. W pokoju optycznie zrobiło znacznie jaśniej i przyjemniej 😉

  2. Ostatnio wytknęłam mężowi, że w jego garażu jest wszystko i nic, w dodatku panuje straszny bałagan. Chyba wziął to sobie do serca, bo od tygodnia robi porządek i nie może skończyć :)

  3. Nic dziwnego, że domy z bali zyskują na popularności. Są po prostu świetne, przytulne, naturalne i ładnie wyglądają. Sama chcę taki wybudować :)

  4. Dobry wpis, treściwy i dzięki temu można wiele się z
    niego dowiedzieć :)