Słoneczny dom

11.06.2012

Brak światła jest szkodliwy dla naszego samopoczucia i zdrowia. Ekologiczny dom, powinien więc wykorzystywać w maksymalnym stopniu światło naturalne, ponieważ jest dla naszego organizmu najzdrowsze.

Jednym z najpotrzebniejszych w życiu elementów, które daje nam dobre samopoczucie, siłę, radość i pogodę ducha, są nie pieniądze, ale światło. Bez światła czujemy się przygnębieni i ospali, nie możemy się skupić, cały czas wydaje nam się, że dopada nas depresja i chandra. Szczególnie jesteśmy na nie narażeni na jesieni, w zimę i wczesną wiosną – czyli właściwie przez trzy czwarte roku.

ekologiczne domy

ekologiczne domy fot. sxc.hu

Nie jesteśmy jednak bez szans w walce z brakiem światła – szczególnie jeśli mamy zamiar wybudować dom. Dom pełen światła będzie dla nas idealnym rozwiązaniem niezależnie od tego, czym się zajmujemy, czego oczekujemy od domu i jak dużo czasu będziemy w nim spędzać.

Najważniejszą umiejętnością przy wyborze odpowiedniego projektu architektonicznego jest świadomość wynikająca z chęci dobrego zagospodarowania naturalnego światła słonecznego. Wpuszczając promienie słońca przez dobrze dobrane okna, mamy świadomość nie tylko wystarczającego oświetlenia, ale także oszczędności finansowych.

Najkorzystniejsze usytuowanie pomieszczeń w domu zależy od naturalnej wędrówki słońca po niebie w ciągu dnia. Na północy powinny być umiejscowione kuchnia z jadalnią, spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze. Po południowej stronie pokój dzienny z tarasem (również południowo zachodni czy zachodni kierunek wchodzą w grę). Na wschodnie powinny zostać umiejscowione sypialnie i łazienki.

Nie zawsze możliwe jest takie usytuowanie pomieszczeń, jednak w razie naszych wątpliwości co do tego elementu na gotowym projekcie, można się jeszcze skonsultować z naszym architektem, który na pewno rozjaśni wszelkie wątpliwości i ewentualnie naniesie odpowiednie poprawki.

Nawet jeśli dom możemy postawić tylko w jednym położeniu, nawet wbrew powyższym wskazówkom, możliwe jest bardzo skuteczne doświetlenie wnętrza światłem słonecznym – najlepszym dla naszego samopoczucia i zdrowia.

W tym oczywiście pomogą nam dobrze dobrane, odpowiedniej wielkości okna.

Od wielu lat podstawową zasadą doboru wielkości okien przez architektów jest obliczenie stosunku powierzchni okien do powierzchni podłogi. Powinien wynosić co najmniej 1:8. Dla powierzchni podłogi równej 30 metrom kw. minimalna powierzchnia okien wynosi więc 3,78 metra kw. Dla pomieszczenia 20 metrowego – 2,52 metra kw. okien. Należy jednak podkreślić, że jest to wartość minimalna, która stosowana jest raczej w wyjątkowych sytuacjach. Częściej za to, o ile jest oczywiście taka możliwość, stosuje się zasadę im więcej, tym lepiej. Każdy bowiem promień słońca niezależnie od pory roku jest zawsze na wagę złota.

Co ciekawe, należy pamiętać obliczając powierzchnię okien w stosunku do powierzchni użytkowej, że przez okna wyższe wpada więcej światła niż przez okna o mniejszej wysokości. Nawet, jeśli mają identyczną powierzchnię. Zasada ma również zastosowanie w oknach połaciowych naszego poddasza. W zależności od kąta nachylenia dachu okna muszą mieć większą wysokość. Im mniejsze nachylenie dachu, tym większa wysokość okna.

Jednak bez budowy nowego budynku lub wielkiego remontu połączonego z powiększaniem i wymianą okien, nasz dom może robić wrażenie bardziej słonecznego.Nawet dla małych pomieszczeń nie tylko w domu, ale i w mieszkaniu można zastosować kilka prostych sztuczek, które sprawią, że uzyskamy efekt większego pomieszczenia.

okna na strychu

okna na strychu fot. sxc.hu

Przede wszystkim pomaga pomalowanie ścian na jasny kolor oraz umieszczenie wystarczającej ilości mocnych źródeł światła. Z reguły pomagają także lustra, które odbijają światło i jeszcze bardziej wzmacniają poczucie przestronności wnętrza. W przypadku mniejszych pomieszczeń warto też zrezygnować z firanek czy kotar, które ograniczają jeszcze dostawanie się promieni słonecznych do wnętrza. A jak już było napisane powyżej, każdy promień jest na wagę złota. I do tej zasady należy się bezwzględnie stosować.

Więcej w kategorii: Przed budową

Dom z bali

Dom z bali

Dom z bali – naturalność zawsze pociąga ludzi. Przede wszystkich tych, którzy dosyć mają wszelkiego…

więcej

Słoneczny dom

okna na strychu

Brak światła jest szkodliwy dla naszego samopoczucia i zdrowia. Ekologiczny dom, powinien więc wykorzystywać w…

więcej

Domy kanadyjskie

Dom kanadyjski

Do niedawna, porównując domy murowane z domami, których konstrukcja opiera się na szkielecie drewnianym, można…

więcej

Dodaj komentarz

4 thoughts on “Domy kanadyjskie

  1. O tym, że ważny jest kolor ścian wiem z doświadczenia. W tym roku z żoną postanowiliśmy zaeksperymentować i pomalowaliśmy ściany farbą satynową (nową Śnieżką). Efekt? Po prostu oszałamiający. W pokoju optycznie zrobiło znacznie jaśniej i przyjemniej 😉

  2. Ostatnio wytknęłam mężowi, że w jego garażu jest wszystko i nic, w dodatku panuje straszny bałagan. Chyba wziął to sobie do serca, bo od tygodnia robi porządek i nie może skończyć :)

  3. Nic dziwnego, że domy z bali zyskują na popularności. Są po prostu świetne, przytulne, naturalne i ładnie wyglądają. Sama chcę taki wybudować :)