Białe ściany – pomysł na aranżację wnętrz

20.03.2012

Białe ściany uważane są za bezpieczne, ale i dające wielkie pole do popisu poprzez dobieranie i eksponowanie na nich dodatkowych elementów.

Kolory naszych ścian nie tylko świadczą o nas, ale jeszcze o naszej zdolności do przełamywania mody na aranżacje, barwy czy inne wymyślane potrzeby kreowane za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Ściana w bieli fot. Tikkurila

Ściana w bieli fot. Tikkurila

My jednak nie musimy się wcale tym martwić – jeśli chcemy, możemy nasze ściany pomalować oczywiście jak tylko nam się będzie podobać. Co roku możemy zmieniać kolory i eksperymentować z zestawieniami. Dzisiaj zimne, jutro ciepłe, pojutrze mieszanka. Że o kolorowych wzorach nie będziemy nawet wspominać.

Niedawno okazało się również, że wróciła moda na tapety – nie tylko wzorzyste, ale i jednokolorowe. Każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Czyżby moda w aranżacjach wnętrz wracała równie szybko, jak w przypadku ubioru? Na to chyba wygląda. Niemniej pozostawiając z boku wszystkie insynuacje dotyczące wracającej mody, warto chyba zastanowić się nad tym, jakie rozwiązania możemy wybrać, jeśli chcemy naprawdę urządzić dosyć niespotykane wnętrze. Owszem, możemy eksperymentować z zestawieniami i barwami, ale jeśli tak naprawdę nie mamy zbytniego doświadczenia i zmysłu estetycznego – z naszych eksperymentów wyjdzie tylko kolejne malowanie. Ewentualnie oczywiście zrywanie tapet i ponowne ich zakładanie. A tak, niestety, możemy robić bez przerwy i nigdy nie osiągnąć zadowalającego nas efektu. Nic nie poradzimy – nie każdy może wyrażać swoją osobowość poprzez improwizowanie ścian.

Ściana w bieli ze wzorem fot. Tikkurila

Ściana w bieli ze wzorem fot. Tikkurila

Czy białe ściany są dla nas nadzieją? Czy osoby, które próbowały już wszystkich kolorów i wzorów, a nadal czują się znudzone, powinny wziąć do ręki pędzel, ustawić sobie wszystkie możliwe farby świata i zacząć malować ściany z zamkniętymi oczami? Nie. Pozostaje nam wrócić do wcześniejszych czasów – do niepamiętnych czasów poprzedniego systemu, gdzie niezależnie od rodzaju pomieszczenia, lokalizacji bloku czy domu, statusu społecznego i finansowego, wszyscy bez wyjątku mieli jeden kolor ścian – biały.

Dlaczego aktualnie rzadko spotykamy białe ściany? Wszyscy zachwyceni są kolorem, którego w większości przypadków nie potrafimy dobrać odpowiednio do pomieszczenia i jego stylistyki. To dziwne, ale naprawdę tak się dzieje. Często wydaje nam się, że lubimy dany kolor, lecz gdy pomalujemy tak pomieszczenie – nie możemy w nim wytrzymać. Ot, cała natura ludzka.

Czy białe ściany muszą być smutne i mdłe? Okazuje się, że nie. Biały kolor ma wiele zalet, o których często nawet nie myślimy, a o których zapomnieliśmy po zachłyśnięciu się mnogością dostępnych na rynku kolorów. Przede wszystkim biały to kolor czystości. Komponuje się doskonale ze wszystkimi rodzajami wnętrza, niezależnie od tego, jakie materiały zostały użyte. Poza tym,  świetnie uwypukla kolory i kształty sprzętów. Biel jest tłem, ale tłem, które eksponuje każdy, choćby najmniejszy szczegół. Tło, na którym najpiękniej wyglądają obrazy – powieszone bez opraw lub w drewnianych ramach. Biel najmocniej podkreśla nasze meble, wygląd naszej podłogi, naszych sprzętów.

Dodatkowo wysoki kontrast bieli z innymi kolorami daje nam wrażenie świeżości i dynamizmu wnętrza, ale przy tym braku przesytu i efektu kolorów tęczy w pomieszczeniu. Wszystko bowiem uzyskuje nie tylko czystość, ale także efekt porządku i spokoju, którego czasami na próżno szukać w zestawieniach kolorystycznych przez nas wymyślanych.

Białe ściany uważane są za bezpieczne, ale i dające wielkie pole do popisu poprzez dobieranie i eksponowanie na nich dodatkowych elementów. Białe ściany nie powinny być traktowane jako relikt mijającej przeszłości. Biały zaczyna wracać do łask i przebojem wchodzi do naszych domów. Nie bójmy się (i nie zapomnijmy) otworzyć mu drzwi. Mimo, że moda wraca (tak w przypadku aranżacji, jak i odzieży), nie jest powiedziane, że biały kiedykolwiek z mody wyszedł.

Więcej w kategorii: Ściany

Fototapety

fototapeta na ścianie salonu

Od pewnego czasu zaobserwować możemy zainteresowanie klientów fototapetami. Kiedyś były modne, potem nieco zapomniane, a…

więcej

Dodaj komentarz