Budujemy ciepłe ściany

13.07.2011

Coraz wyższe ceny paliw i związane z tym wysokie koszty ogrzewania powodują, że przy budowie domu coraz baczniej zwraca się uwagę na kwestię izolacyjności cieplnej budynku. Podstawowym problemem są tu ściany budynku.

Koszty ogrzewania domu statystycznie stanowią około 60% wszystkich nakładów finansowych przeznaczonych na utrzymanie domu. Dlatego inwestycja w lepszej jakości ciepłe materiały może doprowadzić do zmniejszenia zużycia drogich paliw, co pozwoli nam długoterminowo płacić niższe rachunki za ogrzewanie i jednocześnie przysłużyć się misji ekologicznej, by zmniejszyć emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery.

Stosując odpowiednie materiały i technologie przy budowie  domu, z pewnością odczujemy znaczącą ulgę dla naszego portfela, bowiem to właśnie przez ściany dom traci przeciętnie 20 do 30% ciepła.

Ściana dwuwarstwowa

Ściana dwuwarstwowa fot. Wienerberger

Ściana jednowarstwowa

Ściana jednowarstwowa fot. Wienerberger

 

Zalecenia dotyczące wymogów izolacyjności cieplnej ścian zawierają się w wielkości wskaźnika U. Powinien on wynosić, zarówno dla ścian jedno-, dwu-, jak i trzywarstwowych 0,3 W/(m²·K). Dla domów energooszczędnych zaleca się ściany o wskaźniku U niższym niż 0,2 W/(m²·K).

W przypadku ścian jednowarstwowych właściwości izolacyjne budulca są kluczowe. Aby ściany jednowarstwowe pozwalały oszczędzać energię, do ich budowy należy stosować materiały o jak najwyższym współczynniku przenikania ciepła. Mogą to być np. bloczki keramzytowo – betonowe ze specjalnymi wkładkami termoizolacyjnymi (z poliuretanowej pianki lub styropianu) albo bloczki z betonu komórkowego 400. Są to materiały o strukturze porowatej, dzięki czemu mają niski współczynnik przenikania ciepła. Jednocześnie należy pamiętać, że nie są tak wytrzymałe jak np. materiały o strukturze zwartej, takie jak np. bloczki silikatowe. Jednakże w przypadku ścian jednowarstwowych wytrzymałość ma znaczenie drugorzędne. Chcąc bowiem użyć silikatów o litej strukturze, o nieprzeciętnej wytrzymałości, nie możemy liczyć na jakiekolwiek oszczędności związane z izolacją cieplną. Budulce silikatowe mają niestety bardzo wysoką przenikalność cieplną.

W odróżnieniu od ścian jednowarstwowych, wybór materiałów budowlanych przy wykonywaniu ścian dwuwarstwowych jest znacznie łatwiejszy. W tym przypadku wykonuje się mur właściwy o szerokości od 18 do 30 cm oraz ochronną warstwę ocieplenia o podobnej grubości od 12 do 20 cm. Ściany zatem wznosi się z betonu komórkowego, keramzytobetonu, z silikatów czy ceramiki poryzowanej. Można więc mieć ściany i ciepłe i wytrzymałe jednocześnie. Właściwości termoizolacyjne zależą od warstwy ocieplenia muru właściwego. Ocieplenie można wykonać z wełny mineralnej lub styropianu w technologii lekkiej, mokrej bądź suchej. Sucha elewacja montowana jest na stalowym, drewnianym lub wykonanym z tworzyw sztucznych ruszcie. Między poszczególnymi elementami rusztu rozmieszcza się materiał izolujący. Jeśli wykonujemy elewację w technologii mokrej, izolacja cieplna mocowana jest do muru kołkami mocującymi i zaprawą klejową oraz dodatkowo pokrywana warstwą wapienno – cementową. Na wierzchu kładzie się cienką warstwę tynku.

Ściana trójwarstwowa

Ściana trójwarstwowa fot. Wienerberger

Przy budowie ścian trójwarstwowych stosuje się najczęściej materiały o najwyższej wytrzymałości – silikaty, cegły czy pustaki ceramiczne. Ściany trójwarstwowe są to ściany dwuwarstwowe z dodatkowym murem osłonowym, który osłania warstwę ocieplenia. Każda warstwa spełnia inne funkcje. Ściana nośna odpowiada za wytrzymałość konstrukcji, ocieplenie za izolację termiczną, a mur osłonowy zapewnia ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zewnętrzną ścianę osłonową wznosi się z cegieł klinkierowych lub silikatowych z dekoracyjnymi wzorami albo z betonu komórkowego, tak, aby stanowiła elewację.

Z ekonomicznego punktu widzenia ściany trójwarstwowe wykonuje się zwłaszcza wtedy, gdy chce się uzyskać wysoką wytrzymałość i bardzo dobrą izolację cieplną albo w przypadku potrzeby zapewnienia doskonałej izolacji akustycznej.

Więcej w kategorii: Ściany

Fototapety

fototapeta na ścianie salonu

Od pewnego czasu zaobserwować możemy zainteresowanie klientów fototapetami. Kiedyś były modne, potem nieco zapomniane, a…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>