Malowanie ściany z płyt gipsowo-kartonowych

31.07.2013

Malowanie ściany, która został wyrównana za pomocą płyt gipsowo-kartonowych, to temat który jest wciąż aktualny.

Gruntowanie ściany

Gruntowanie ściany

Malowanie ściany z płyt gipsowo kartonowych, nie rożni się tak bardzo od malowania innego podłoża. Jest to podłoże gładkie i równe. Jego minusem jest jednak duża chłonność, która może sprawiać, że kolor w miejscach gdzie płyta wchłonie więcej farby będzie ciemniejszy. By poradzić sobie z tym mankamentem, wystarczy zagruntować ścianę z płyt preparatem uni-grunt. Farba, na którą się zdecydowaliśmy to lateksowa farba do pomieszczeń w dwóch kolorach inna do ścian i do sufitu. Ma ona dość gęstą konsystencję, dzięki czemu nie kapie podczas malowania i łatwo rozprowadza się po malowanej powierzchni nie powodując zacieków. Jest to farba dobrze kryjąca i wydajna jeden jej litr wystarcza do pokrycia od 9-14 m kwadratowych powierzchni. Przed użyciem farbę należy dobrze rozmieszać, nie należy jej rozcieńczać!

 Malowanie ściany – jakie materiały będą nam potrzebne:

– Preparat gruntujący

– Farba podkładowa

– Farba lateksowa do pomieszczeń w dwóch kolorach

Narzędzia

– Wałki malarskie, kij teleskopowy do wałka

– Malarska taśma papierowa

Folia malarska

– Wiadro i kratka lub kuweta z ociekaczem do odsączania nadmiaru farby

– Mały pędzel

– Pędzel typu krzywik do malowania kaloryferów

Pamiętajmy by przed malowaniem wykonać prace wymagające naruszenia tynków, a wiec przeniesienie gniazdka czy kołków na półki. Do malowania ścian pokrytych gładzią gipsową lub płytami kartonowo-gipsowymi stosujemy wałki z krótkim włosiem. Do powierzchni wykończonych tradycyjnym tynkiem wapienno- cementowym można stosować wałki z dłuższym włosiem.

1.Przed przystąpieniem do pracy zabezpieczamy folią malarską podłogi, okna, drzwi i meble, które są zbyt ciężkie by je wynieść. Elementy, których nie planujemy malować a które bezpośrednio przylegają do malowanych powierzchni (ościeżnice czy ramy okien) oklejamy taśmą malarską. Dla ułatwienia sobie pracy odkręcamy osłonę gniazdka czy włączników.

Malowanie ściany

Malowanie ściany fot. Tikkurila

2. Zaczynamy malowanie, farbą podkładową białą, od wąskich pasków na styku linii sufitu i ścian. Tę pracę wykonujemy pędzlem.

3. Po zamoczeniu wałka w pojemniku, nadmiar farby wyciskamy przesuwając go po kratce.

4. Powierzchnię sufitu zaczynamy malować od rogu przy oknie. Malujemy szerokim wałkiem od okna w kierunku do środka pomieszczenia, zgodnie z kierunkiem padania światła, prostymi długimi pociągnięciami. Wałek należy równomiernie dociskać by na suficie nie powstały zacieki. Sufit wygodniej maluje się wałkiem umieszczonym na kiju teleskopowym, którego długość można dostosować, niż z drabiny, którą trzeba ciągle przesuwać.

5. Jeśli ściany mają mieć inny kolor niż sufit należy przykleić taśmę malarską na linii, od której chcemy położyć na ścianie kolorową farbę.

6. Małym pędzelkiem malujemy miejsca przy kontaktach i gniazdkach. Malując ściany postępujemy podobnie jak z sufitem, czyli rozpoczynamy pracę od malowania narożnika przy oknie. Następnie przystępujemy do malowania powierzchni ściany. By równomiernie rozprowadzić farbę na powierzchni, przesuwamy wałek w różnych krzyżujących się kierunkach, jednak ostatnie pociągnięcie powinno prowadzić od góry do dołu, wtedy powierzchnia będzie gładka.

7. Małe płaszczyzny, których nie możemy dosięgnąć wałkiem (przy oknach czy za kaloryferem) malujemy pędzlem.

8. Po upływie około godziny, gdy farba podkładowa na suficie przeschnie, zaczynamy malowanie sufitu farbą nawierzchniową białą lub w dowolnym kolorze.

9. Po pomalowaniu sufitu i sprawdzeniu czy farba podkładowa jest na tyle sucha by nie mieszać się z kolorową farbą nawierzchniową, rozpoczynamy malowanie ściany. Pracę zaczynamy od naniesienia kolorowej farby pędzlem na linie styku sufitu i ściany zabezpieczone taśmą malarską a następnie malujemy całą powierzchnię ścian wałkiem.

10. Gdy farba lekko przeschnie odklejamy taśmę malarską (z sufitu i innych miejsc), jeśli pozwolimy farbie wyschnąć do końca odklejenie taśmy może skończyć się uszkodzeniem powłoki farby.

Jeśli pierwsze malowanie ściany, nie pokryło jej powierzchni w dostatecznym stopniu, nie nakładajmy kolejnej, grubszej jej warstwy. Poczekajmy aż wyschnie, sprawdźmy, jaki jest stopień pokrycia powierzchni i jeśli to rzeczywiście konieczne, połóżmy kolejną warstwę farby.

Więcej w kategorii: Ściany

Fototapety

fototapeta na ścianie salonu

Od pewnego czasu zaobserwować możemy zainteresowanie klientów fototapetami. Kiedyś były modne, potem nieco zapomniane, a…

więcej

Dodaj komentarz