Płyty gipsowo-kartonowe – rodzaje i sposoby zastosowania.

21.09.2014

Płyty karton gips są popularnym materiałem budowlanym coraz chętniej stosowanym do wyrównywania czy konstrukcji ścian czy ścianek działowych lub sufitów podwieszanych. Płyty gipsowo-kartonowe, bo o nich tu mowa, są nie tylko dość tanie, ale w dodatku łatwe w montażu.

Ścianka działowa

Ścianka działowa fot. Knauf

Szybko i łatwo

Płyt gipsowo-kartonowych można używać z powodzeniem zamiast tradycyjnych tynków czy cegły. Jest to materiał budowlany lekki, tani i łatwy w obróbce, a w dodatku pozwalający ścianom oddychać wiec przyjazny dla mieszkańców. Materiał z którego produkuje się je wchłania nadmiar wilgoci i oddaje ją gdy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho.

Prosty sposób na gładkie ściany

Powierzchnia suchego tynku z płyt gipsowo-kartonowych jest gładka, przez co tworzy dobre podłoże dla malowania, tapetowania i innych prac wykończeniowych.

Suchy tynk stosowany jest do wyrównywania ścian, wszędzie tam gdzie nierówności nie przekraczają 2 cm. Płyty gipsowo kartonowe w takim wypadku mogą być przyklejane, specjalnym klejem, bezpośrednio do murowanych ścian nośnych lub działowych, wykonanych z cegły czy też z betonu.

Technikę obudowy ścian wykonuje się wszędzie tam, gdzie podłoże może mieć zbyt mała nośność lub istnieje obawa ze tynk na ścianie jest zbyt słaby by utrzymać płyty. W takim przypadku stosuje się konstrukcję nośną z profili stalowych, do której mocuje się płyty gipsowo-kartonowe.

Ścianki działowe

Systemy ścian działowych wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych to obecnie najpopularniejszy metoda szybkiego i łatwego dzielenia pomieszczeń i najczęstszy sposób ich zastosowania. Ściany z płyt mogą mieć funkcję praktyczną (przy podziale pomieszczeń), ale stosowane są też do budowy ścian, których zadaniem jest poprawa izolacji termicznej i akustycznej domu.

Sufity podwieszane

Sufity podwieszane fot. Isover

Sufity podwieszane

To dość efektowny sposób na wykończenie wnętrza lub na zamaskowanie instalacji elektrycznej, przestrzeni koniecznej do montażu tak popularnych ostatnio lamp halogenowych czy elementów konstrukcji stropu. Do budowy podwieszanych sufitów stosuje się zwykłe płyty o standardowej grubości 12,5 mm. Ponadto sufit tego rodzaju w połączeniu z warstwa wełny mineralne, może stanowić barierę akustyczną i termiczną pomieszczenia.

Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych:

Płyty gipsowo-kartonowe mają stronę licową – znajdują się na niej symbole wkrętów i odległości w jakich należy je mocować do konstrukcji nośnej oraz tylną – na niej znajdziemy nazwę typu płyty. Płyty należy montować stroną licową do wnętrza pomieszczenia.

Płyty zwykłe grubości 12,5 mm stosuje się do budowy ścianek i okładzin oraz wyrównywania ścian w pomieszczeniach nienarażonych na nadmierne zawilgocenie.

Płyty zwykłe o grubości 9,5-12,5 mm stosuje się jako suchy tynk na ścianach nienarażonych na nadmierne obciążenia.

Płyty impregnowane stosuje się w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci.

Płyty ogniochronne stosuje się na poddaszach, w budynkach wielorodzinnych lub o konstrukcji szkieletowej wszędzie tam gdzie występuje konieczność zachowanie szczególnej ochrony przed ogniem.

Specjalne płyty do gięcia o grubości 6 mm używane są do budowy łukowych elementów ozdobnych.

Więcej w kategorii: Ściany

Fototapety

fototapeta na ścianie salonu

Od pewnego czasu zaobserwować możemy zainteresowanie klientów fototapetami. Kiedyś były modne, potem nieco zapomniane, a…

więcej

Dodaj komentarz