Problemy z elewacją

24.04.2012

Wszelkie uszkodzenia wierzchniej warstwy tynku zagrażają elewacji . Najmniejsze problemy z elewacją  mogą ułatwić wnikanie wody opadowej w głąb ściany, a w następstwie niszczenie powierzchni.

Niewielkie problemy z elewacją, drobne uszkodzenia czy zacieki, możemy naprawić sami, jednak zanim to zrobimy powinniśmy dowiedzieć się od specjalistów w tej dziedzinie, jak należy to prawidłowo zrobić. Duże uszkodzenia niezwłocznie powinniśmy skonsultować z bezstronnym rzeczoznawcą, który mógłby ocenić stan elewacji. Fachowej opinii możemy zasięgnąć również w rejonowym czy też wojewódzkim oddziale Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych (PZiTB) lub firmy, która służy bezpłatnymi usługami informacyjnymi i doradczymi.

problemy z elewacją budynku sxc.hu

problemy z elewacją budynku sxc.hu

Problemy z elewacją małe i duże

W rezultacie zalewania ścian wodą opadową, kondensacji pary wodnej osadza się na murach wilgoć. Najbardziej niebezpieczne staje się to podczas zimy, ponieważ woda zamarzając zwiększa swoją objętość, co w następstwie powoduje pękanie, łuszczenie się i odspajanie się tynku z elewacji. Ponad to w zawilgoconej ścianie przebiega proces krystalizacji soli, a rozrastające się wewnątrz muru kryształy powodują pęknięcia. Proces krystalizacji „wspomagany” jest przez osypywanie się tynku z dość dużych powierzchni. Kolejnym problemem zawilgoconych powierzchni jest zagrożenie grzybami, pleśnią lub innymi mikroorganizmami. Najczęściej zniszczonych powierzchni możemy doszukiwać się w miejscach gdzie znajdują się rynny, okapy, gzymsy, parapety okienne. Jest to zwykle spowodowane nieszczelnością i nieprawidłowym zamontowaniem przewodów rynnowych. Musimy być świadomi, że jeżeli nie zlikwidujemy źródła naszego problemu z wilgocią stan naszego domu sam nie poprawi się. Dlatego należy jak najszybciej zabrać się za zlikwidowanie problemu nie tylko ze względów estetycznych.

problemy z elewacją budynku sxc.hu

problemy z elewacją budynku sxc.hu

Najczęściej występujące problemy z elewacją budynków

Najczęściej na początku pojawiają się rysy i pęknięcia tynku elewacji. Małe uszczerbki w murach możemy sami naprawić specjalną zaprawą cementową dostępną w każdym większym markecie budowlanym. W przypadku większych uszkodzeń warto poprosić o pomoc fachowców, aby uniknąć błędu. Uszkodzenia murów mogą by również spowodowane użyciem nieodpowiednich materiałów budowlanych, nieprawidłowego montażu czy źle dobranej technologii. Kolejny problem to zaniedbanie budynku mieszkalnego, a jak wiemy tylko odrestaurowywanie murów może przedłużyć ich trwałość.

Duże ubytki w starych tynkach elewacji rozpoczynamy od zbicia warstwy nie trzymającej się podłoża, następnie należy oczyścić to miejsce np. szczotką drucianą oraz trzeba zagruntować środkiem , który zapewni dobra przyczepność nowego tynku. Ostatni etap renowacji to nałożenie zaprawy i wyrównanie powierzchni.

jak usunąć uszkodzenia elewacji

Nasza uwaga musi jednak skupić się także na zdrowych murach, ponieważ z różnych względów problem innych może stać się naszym. Stąd też, aby zadbać o „zdrowie” murów, powinniśmy pamiętać o użyciu preparatów zabezpieczających przed szkodliwym działaniem wody. Preparat odpowiedni powinien pozwolić na tzw. „oddychanie” murów. Taka ochrona zmniejsza niemal w stu procentach chłonność wody przez mury, a ponadto zabezpieczenie to może być skuteczne nawet przez kilka lat (jeśli nie kilkanaście). Istotne jest, aby nie nanosić preparatu na już popękane i zniszczone mury przez działanie wody i procesu krystalizacji.

Wszystkie powyższe rady mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy problemy z elewacją. Dokładne wykonanie wszystkich powyższych czynności da nam pewność, że dobrze zabezpieczyliśmy warstwę zewnętrzną naszego domu, a ta jest pierwszym elementem, który ukazuje się nam, ale i osobom pierwszy raz mającym styczność z budynkiem mieszkalnym. Powtórzymy raz jeszcze – elewacja jest wizytówką naszego domu – trzeba o nią dbać naprawdę w wyjątkowy sposób a problemy z elewacją będą niewielkie.

Więcej w kategorii: Ściany

Fototapety

fototapeta na ścianie salonu

Od pewnego czasu zaobserwować możemy zainteresowanie klientów fototapetami. Kiedyś były modne, potem nieco zapomniane, a…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>