Przygotowanie ściany do malowania

08.10.2011

Odpowiednie przygotowanie ściany do malowania to jeden z najważniejszych etapów prac remontowych, od którego w znaczącym stopniu zależy końcowy efekt aranżacji wnętrza

Malowanie ściany

Malowanie ściany

Właściwe przygotowanie ściany do malowania to podstawa wszystkich dalszych prac. Źle przystosowane podłoże szybko doprowadzi do pojawienia się: przebarwień, nierównych powierzchni, łuszczenia się nałożonej farby i podobnych problemów, a w konsekwencji zepsuje efekt końcowy naszej pracy.

Na co zatem zwrócić uwagę przygotowując ściany do malowania?

– sprawdźmy czy powierzchnia, którą wykańczamy była już wcześniej malowana czy też nie.

– jeśli mamy do czynienia ze ścianami, które wcześniej były już malowane zwróćmy uwagę na właściwości ich powierzchni: stopień zabrudzenia, porowatość, przyczepność.

– kolor powierzchni – powierzchnie pomalowane uprzednio intensywną barwą wymagają większej ilości warstw farby lub zastosowania specjalnego podkładu o dużej sile krycia.

malowanie ściany www.sxc.hu

malowanie ściany www.sxc.hu

Przygotowując ściany do malowania, które uprzednio już były malowane rozpoczynamy od oceny przyczepności powierzchni. Jeśli farba na ścianie wygląda dobrze (nie łuszczy się i nie pęka) przeprowadźmy szybki test za pomocą kawałka taśmy malarskiej. Taśmę przyklejamy na ścianie i po chwili zdzieramy ją zdecydowanym ruchem. Brak śladów farby będzie świadectwem na to, że powierzchnia była pomalowana preparatem dobrej jakości i nadaje się od razu do ponownego pokrycia farbą. W przeciwnym wypadku, gdy na taśmie pozostaną kawałki farby, ścianę należy poddać przeszlifowaniu siatką lub papierem ściernym, a następnie zmyć wodą. Jeżeli mamy do czynienia z powierzchnią, która się łuszczy, pęka lub wręcz odpada w całości to musimy zedrzeć starą warstwę farby, a ubytki i nierówności powierzchni zamaskować za pomocą gładzi. Ważna jest też kontrola zabrudzenia podłoża. Do sprawdzenia tego wykorzystujemy zwykłą, jasną szmatkę, którą przecieramy powierzchnię przeznaczoną do malowania. Ślady brudu na szmatce świadczą o tym, że całą powierzchnię trzeba umyć (najlepiej czystą wodą). Plamy, których nie uda się usunąć, należy zamalować specjalną farbą izolującą.

– W przypadku ścian malowanych pierwszy raz ustalmy rodzaj użytego podłoża i w zależności od jego typu podejmijmy odpowiednie działania:

– Jeśli mamy do czynienia z podłożami gipsowymi lub pokrytymi gładziami sprawdźmy na początek stopień ich wyschnięcia.

– Tynki gipsowe po wyschnięciu trzeba koniecznie zagruntować przeznaczonymi do tego preparatami.

– W przypadku płyt kartonowo-gipsowych sprawdzamy, czy zostały prawidłowo zamocowane i czy miejsca łączenia są dobrze zagruntowane. Płyty przed pomalowaniem trzeba pokryć farbą podkładową, a wkręty mocujące dobrze zabezpieczyć podkładem antykorozyjnym.

Więcej w kategorii: Ściany

Fototapety

fototapeta na ścianie salonu

Od pewnego czasu zaobserwować możemy zainteresowanie klientów fototapetami. Kiedyś były modne, potem nieco zapomniane, a…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>