Ściana w połysku czy w macie, jakie wybrać farby?

13.04.2011

Podczas wyboru farby, kolor i cena nie są jedynymi kryteriami jakie bierzemy pod uwagę. Ważny jest także stopień w jakim stopniu farba odbija światło. Wybrać połysk czy mat?

Paleta farb do malowania ścian

Paleta farb do malowania ścian

Na naszym rynku od lat nieodmiennie królują trzy stopnie połysku farb: mat, półmat oraz półpołysk. Różnią się one od siebie stopniem w jakim malowana powierzchnia odbija promienie światła. Sklepy oferują także farby o wysokim stopniu połysku. Są one jednak najrzadziej kupowane przez polskich odbiorców. W ofercie pojawiły się również farby satynowe, perłowe i metalic.

Wysoki połysk ma swoje wady, ale też kilka zalet. Po pierwsze farby o wysokim stopniu połysku są dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości, gdyż łatwiej usuwa się z nich zabrudzenia (zawierają najwięcej żywiczego spoiwa, co umożliwia ich wielokrotne czyszczenie, bez naruszania powierzchni). Powierzchnie pomalowane farbą matową lub półmatową są bardziej narażone na wnikanie brudu. Po drugie połysk pozwala na wydobycie głębi koloru, szczególnie jeśli nasze ściany chcemy pokryć ciemnymi odcieniami. Z kolei mat jest niezastąpiony, gdy chcemy ukryć nierówności, chropowatość i defekty ścian. Farby matowe nadają ścianie jedwabisty wygląd. Dodatkowo będą dobrym tłem dla połyskujących mebli. Nakładanie na powierzchnie farby o wysokim połysku jest trudniejsze niż malowanie farbami matowymi, półmatowymi czy nawet tymi w półpołysku. Wymaga dokładności i precyzji, a przede wszystkim wręcz idealnego przygotowania podłoża (najlepiej, aby ściany były pokryte gładzią, co niestety zwiększa koszty wykończenia wnętrza). Farby o wysokim stopniu połysku odbijając więcej światła jednocześnie powodują wyeksponowanie wszystkich niedoskonałości pomalowanej nimi powierzchni, a poza tym wszelkie tłuste zabrudzenia są na nich dużo bardziej widoczne przez co wymagają częstszego czyszczenia niż powierzchnie matowe.

Skoro farby o wysokim połysku mają takie zalety dlaczego Polacy tak rzadko się na nie decydują. Być może jest to wywołane siłą skojarzeń. Jeszcze nie tak dawno temu jedynymi farbami o wysokim połysku dostępnymi na naszym rynku były farby olejne. Niestety malowane nimi pomieszczenia wymagały długiego wietrzenia i nie były przyjazne alergikom. Uprzedzenia z tym związane ciągle jeszcze wywołują niechęć do błyszczących powierzchni.

Rozwiązaniem łączącym w sobie oba powyższe są farby półmatowe i z półpołyskiem. Jeśli chcemy, aby nasza ściana była łatwa w czyszczeniu, ale nie lubimy błyszczących powierzchni, zdecydujmy się na pomalowanie jej farbą półmatową. Natomiast dla osób, które lubią połysk, ale nie mają wiele czasu na ciągłe czyszczenie ściany i drażnią je widoczne z daleka tłuste plamy rozwiązaniem będzie farba z efektem półpołysku.

Oczywiście wybór rodzaju farby jest kwestią gustu. Nie każdemu podobają się błyszczące ściany, ale dobrze zaaranżowane nadają one też wnętrzu bardziej ekskluzywnego wyglądu niż przy użyciu materiałów matowych.

Więcej w kategorii: Ściany

Fototapety

fototapeta na ścianie salonu

Od pewnego czasu zaobserwować możemy zainteresowanie klientów fototapetami. Kiedyś były modne, potem nieco zapomniane, a…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>