Szklane pustaki, luksfery

01.11.2012

doświetlenie domu

Szkło jest materiałem pasującym do każdego niemal pomysłu na aranżację wnętrza. Niezależnie od tego, czy skłaniamy się raczej ku tradycji, czy stawiamy na nowoczesność.Szklane pustaki i luksfery są też świetnym rozwiązaniem pozwalającym wykorzystać światło naturalne do doświetlania mieszkania.

Nic dziwnego, szkło dostępne jest w tak wielu wersjach kolorystycznych, w tak różnych kształtach, że każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie. Szczególnie, jeśli nie ma innego sposobu na zmianę i doświetlenie swojego wnętrza. Szklane pustaki i luksfery są materiałem wykorzystywanym przede wszystkim do rozświetlania pomieszczenia i powiększania go optycznie. Czasami są jedyną możliwą metodą na to, by cieszyć się wielkością tam, gdzie jej właściwie nie ma. Powszechnie znane metody, czyli jasne barwy, lub zastosowanie ściany z luster, czasami nie wystarczają – przydałaby się ściana przepuszczająca promienie słońca. I tu właśnie przychodzą z pomocą szklane pustaki i luksfery.

ściana ze szklanych pustaków

ściana ze szklanych pustaków fot.morguefile.com

Zapewne cześć czytelników zdziwiona jest, gdy mowa o dwóch odrębnych produktach. Wydawać by się mogło, że jest to jeden i ten samo produkt. Nic bardziej mylnego. Zacznijmy więc od systematyzacji pojęć.

Luksfery są to szklane elementy budowlane wykonane z pełnego szkła. Natomiast pustaki szklane również spełniają taką samą funkcję – służą do budowy, jednak zrobione są z dwóch zgrzanych ze sobą części. W środku zaś wypełnione są powietrzem.

Wykorzystanie pustaków, bo o nich raczej będziemy mówić ze względu na większą dostępność, może być właściwie nieograniczone. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i pomysłowości. Z reguły najczęściej spotkać je można w ciemnych z zasady pomieszczeniach – na klatkach schodowych czy korytarzach. Ale nie tylko – często buduje się z nich ścianki działowe choćby w kuchni, pokoju dziennym czy pokojach dziecinnych. Dostarczenie światła jest jednak najważniejszą funkcją, niezależnie od tego, gdzie chcielibyśmy wykorzystać szklane pustaki.

luksfery

luksfery fot.morguefile.com

Producenci, jak to już obecnie coraz częściej bywa, oferują nam naprawdę bogatą paletę kolorów i rodzajów pustaków szklanych. Możemy bez kłopotu kupić pustaki kolorowe, matowe, błyszczące, gładkie, mleczne i właściwie wszystkie, jakie tylko sobie wymyślimy. Wszystko jest oczywiście odzwierciedlone w cenie i za nietypowe zabarwienie możemy drożej zapłacić. Możliwość jednak tak czy owak istnieje.

Gdy naprawdę spodobały nam się szklane pustaki do wykorzystania przy budowie na przykład ścianek działowych, warto zainteresować się również pustakami podłogowymi. Odpowiednio doświetlone światłem sztucznym mogą dać naprawdę piorunujący efekt nieporównywalny z żadnym innym materiałem budowlanym. A przy okazji, ich wykorzystywanie przy budowie podłóg jest jeszcze niezbyt popularne (głównie ze względu na koszty), więc możemy również poprzez ich użycie dorzucić trochę odmienności i indywidualnych wizji do naszego wnętrza.

Wracając jednak do pustaków szklanych warto nieco przypatrzeć się sposobowi ich montażu. Wydaje się on prosty, chociaż pamiętać należy o kilku podstawowych zasadach.

Budowa z wykorzystaniem szklanych pustaków przebiega podobnie, jak ze zwykłymi pustakami. Łączone są one za pomocą zaprawy cementowej z odpowiednim dodatkiem dostępnym w sklepach budowlanych. Należy jednak pamiętać, że pustaki szklane nie wchłaniają wody – w przeciwieństwie do cegieł czy pustaków tradycyjnych – należy więc przygotować zaprawę z małą ilością wody. Z kolei piasek musi być przesiany przez sito – nie powinno wykorzystywać się ziaren większych niż 2 mm.

Poza tym warto pamiętać o tym, by nie używać nadtłuczonych czy nawet delikatnie uszkodzonych pustaków. Z powodu dosyć dużego ciężaru kolejnych elementów  (z reguły jeden pustak waży od 2,5 do ponad 4 kg) może dojść do obniżenia trwałości ściany zbudowanej z choćby kilku uszkodzonych części.

Konstrukcje przekraczające powierzchnię 1,5 metra kw. powinny być też dodatkowo zbrojone prętami metalowymi o grubości od 6-8 mm. W ten sposób mamy pewność, że ściana zostanie wykonana stabilnie.

Pustaki szklane są coraz popularniejsze i doskonale spełniają funkcję doświetlania pomieszczenia poprzez rozbicie światła. Ich zakup to jednak nadal spore obciążenie – najtańsze pustaki kosztują około 10 złotych za sztukę. Sztukę o wymiarach około 20×20 cm. Trzeba przyznać, że dosyć dużo. Czy jednak warto zapłacić? Jak zwykle wszystko zależy od zasobności naszego portfela

Więcej w kategorii: Ściany

Fototapety

fototapeta na ścianie salonu

Od pewnego czasu zaobserwować możemy zainteresowanie klientów fototapetami. Kiedyś były modne, potem nieco zapomniane, a…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>