Dywan, w jaki sposób wybrać właściwy?

19.12.2011

Dywan w pomieszczeniach nowoczesnych nie przypomina dywanu sprzed lat. Kiedyś panowała moda na dywany duże powierzchniowo, niemalże na całą podłogę.

dywan

dywan fot. sxc.hu

Obecnie dywany wyglądają inaczej i inaczej je się użytkuje w domach. Estetyczny dywan powinien być dopasowany kształtem i rozmiarem do mebli, oraz do całości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Dywan dobieramy do charakteru pomieszczenia oraz jego funkcji. Dywan, na którym będzie stał stół, powinien mieć kształt identyczny jak jego blat. Jest to podstawowa zasada. A więc adekwatnie do stołów okrągłych  lub owalnych dobieramy dywany okrągłe, owalne i tak dalej. Rozmiar dywanu zależy od rodzaju stołu. Inaczej ma się sprawa dywaniku pod małym stolikiem na przykład kawowym. Pod taki stolik kładziemy dywanik dostosowany wielkością do stolika, w taki Sposób aby wystawał z każdej Jego strony mniej więcej o rozmiar  20 –30 centymetrów. Zasada, że kształt dywanu powinien być taki sam jak stołu, posiada swój wyjątek. A mianowicie możemy odbiec od niej, gdy inne elementy dekoracyjne w pomieszczeniu mają inne kształty, Do kwadratowego stolika można zatem dopasować inny, nie koniecznie kwadratowy, jeśli meble, czy elementy dekoracyjne mają inne kształty.

Teraz zajmiemy się jadalnią. Dywan w tym pomieszczeniu powinien być na tyle duży, aby na nim można było postawić stół oraz krzesła, pozostawiając zapas kilkudziesięciu centymetrów z każdej ze stron. A więc kupujemy dywan znacznie większy. Mato znaczenie, ponieważ krzesła w jadalni wysuwamy i przemieszczamy, nie stoją one przecież sztywno na swoich miejscach. Najbardziej pasują tutaj dywany prostokątne lub kwadratowe. Często dywany kładziemy w łazienkach. Są to małe dywaniki często w kształcie koła, owalu lub prostokąta. Tutaj kształt Jego dobieramy do elementów dekoracyjnych w łazience. Obłe kształty to i okrągły dywaniki odwrotnie. Wyjątkiem od wszystkich tych reguł są dywaniki pełniące funkcję tylko ozdobną. Mogą mieć one wówczas nietypowe kształty, tak aby urozmaicały wnętrze.

Nasze przedpokoje także „ubieramy” w dywany. Tutaj dobór właściwego kierowany jest kształtem pomieszczenia. Mamy przecież przedpokoje długie i wąskie, okrągłe, kwadratowe. Możliwości jest bardzo wiele. Wybierając dywan do naszego wnętrza ważne jest także zwrócenie uwagi na materiał z jakiego zostały wykonane. Najlepsze są oczywiście dywany bawełniane. Są one najbardziej zdrowe i ekologiczne. Jednakże są tez drogie. Tańszą wersją są dywany z domieszką akrylu lub akrylowe. Jedyną ich zaletą jest łatwość czyszczenia usuwania z nich palm. Tak ważny jest materiał z jakiego dywan jest wykonany zwłaszcza ten do pokoju dziecka. Tutaj koniecznie musimy sprawdzić rodzaj materiału. Niezbędnym dodatkiem do każdego chodnika czy dywanu jest wyposażenie go w warstwę antypoślizgową. Myślę, ze przyda się ona w każdym pomieszczeniu ze względu na bezpieczeństwo. Po co ryzykować.

nowoczesny dywan

nowoczesny dywan fot. sxc.hu

Na rynku w sprzedaży mamy także dywany wełniane, które są wysokiej jakości. Są  miękkie, przyjemne w dotyku. Są one szczególnie polecane ze względu na długi okres użytkowania, ponieważ nie ścierają się i nie niszczą. Są trudnopalne, co jest bardzo ważne oraz łatwe w czyszczeniu. Modne ostatnimi czasy są dywany sznurkowe. Wyglądają elegancko i nowocześnie. Wykonany jest z dużej ilości sznureczków połączonych ze sobą w całość. Ciekawie wygląda we wnętrzu. Dla leniuchów polecany, ponieważ nie widać na nim okruchów. Jest łatwy w odkurzaniu. Ale trudniej już z czyszczeniem ponieważ nie można go zamoczyć. Czyszczenie odbywa się za pomocą specjalnej pianki, którą można nabyć w sklepie.

Więcej w kategorii: Dekoracje

Dekoracje wielkanocne

stól wielkanocny w tonacji zielonej

Dekoracje wielkanocne wykonane z żywych kwiatów, skorupek jajek i gałęzi brzozowych, łączone z naturalnymi materiałami…

więcej

Taca

taca

Tace nie tylko pomagają nam przy noszeniu. Nie jest ich jedną zaletą to, że nałożymy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>