Kamień w aranżacji wnętrz

11.08.2011

W dzisiejszych czasach projektanci wnętrz bardzo chętnie sięgają po kamień, przy różnego typu aranżacjach. Kładziony jest on na ścianę, podłogę. Czasami wykonywane są z niego elementy dekoracyjne.

Kamień jest surowcem, którego użycie we wnętrzu wymaga przemyślenia i wnikliwej analizy. Na rynku występuje wiele jego rodzai. Mogą to być kamienie zwykłe, takie, które możemy spotkać na drodze lub te bardziej wyszukane, które zazwyczaj kosztują dosyć słono. Można je zakupić w wielu kolorach i wzorach. Są bardzo cenionym materiałem zdobiącym wnętrze naszego mieszkania. Pomysłów na jego wykorzystanie jest naprawdę wiele. Producenci ozdób wymyślają coraz to nowe elementy dekoracyjne bogate formą i wzornictwem. Kreują nowe trendy w aranżacji wnętrz.

Kamień w aranżacji wnętrza fot. Bors

Kamień w aranżacji wnętrza fot. Bors

Dekoracje z kamienia nadają mieszkaniu urok i styl. Zamieniają zimne, nieciekawe pomieszczenie w ciepłe wnętrze z charakterem. Przeważnie wybierają go osoby lubiące naturę, przyrodę i naturę. Kamień dekoracyjny pozwala przemienić nawet chłodne pomieszczenie w stylowe i urokliwe miejsce. Z reguły kamień kojarzy nam się z zimnem, chłonnością, surowością. A więc jak to możliwe, że nadaje on wnętrzu klimatu i zamienia nasze mieszkanie w urokliwe miejsce? A jednak kamień dekoracyjny to ciepło. Często występuje on w przyjaznych, naturalnych barwach, ma strukturę chropowatą oraz posiada nieregularne kształty. Kamień wykorzystywany do dekoracji naszego wnętrza występuje w postaci płyt lub małych kawałeczków. Stosujemy go jako element ozdobny ściany lub podłogi.

Pamiętajmy jednak, że przy wykorzystywaniu kamienia należy być szczególnie ostrożnym. Dostosowujemy go do wielkości i rodzaju pomieszczenia. W pomieszczeniu małym zbyt duża jego ilość może spowodować, że nie będziemy się w jego otoczeniu czuć dobrze i bezpiecznie. Pomimo jasnych barw pamiętać należy o tym, że w stosunkowo niedużych mieszkaniach kamień najlepiej wygląda maksymalnie na jednej ścianie lub jej części. Gdy mamy większe pomieszczenie do aranżacji wówczas możemy pozwolić sobie małe szaleństwo aranżacyjne z kamieniem. Co jeszcze oprócz dekoracji ścian możemy z nim zrobić?

Kamienie służą także do pokrywania na przykład schodów. Kamień do tego celu musi charakteryzować się odpowiednią twardością oraz musi być odporny. Do tego celu idealnie nadaje się na przykład granit, piaskowiec oraz bazalt. Powierzchnia kamienia nie powinna być, w przypadku schodów, polerowana. Polerowanie spowoduje, że będzie śliska nawierzchnia, a to w połączeniu ze schodami jest wysokie ryzyko.

Kamień możemy także wykorzystać do wzmocnienia a zarazem udekorowania elewacji. W ten sposób można uwydatnić walory budynku. Położenie tego surowca wymaga fachowej wiedzy i umiejętności. Z kamienia można wykonać także ozdoby i dekoracje do naszego mieszkania. Na przykład rzeźby, które coraz częściej można spotkać w naszych domach. Mogą to być zegary, misy, wazony lub na przykład umywalki w łazience.

Kamień w aranżacji wnętrza fot. Abart

Kamień w aranżacji wnętrza fot. Abart

Zastosowanie kamienia w pokoju, nadaje mu wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Może świadczyć o wyszukanym guście, a także o chęci utrzymania w domu atmosfery spokoju i stabilizacji, dzięki kamieniowi, który ma takie właśnie właściwości. Popularnymi kamieniami są marmur i granit. Są one wykorzystywane na ścianę i podłogi w mieszkaniach. Marmur oraz trawertyn służą ponadto do wykończenia mebli i kominków. Na podłogi polecane są twardsze materiały jak granit, który jest odporny na ścieranie. Trafia on także na schody czy elewacje zewnętrzne. W Polsce kamień staje się coraz bardziej popularny przy wykorzystywaniu go do wykańczania wnętrz. Moda ta pochodzi z zachodu z państw, w których jego stosowanie jest bardzo powszechne, jak na przykład we Włoszech.

Więcej w kategorii: Dekoracje

Dekoracje wielkanocne

stól wielkanocny w tonacji zielonej

Dekoracje wielkanocne wykonane z żywych kwiatów, skorupek jajek i gałęzi brzozowych, łączone z naturalnymi materiałami…

więcej

Taca

taca

Tace nie tylko pomagają nam przy noszeniu. Nie jest ich jedną zaletą to, że nałożymy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>