Kominek w domu, jak urządzić

03.10.2014

Kominek instaluje się zwykle w dużym domu wolnostojącym. Kominek w domu umiejscowiony jest zwykle w centrum największego pomieszczenia, salonu, doskonale odgrywa rolę miejsca skupiającego gości.

Kominek w domu

Kominek w domu

Ile to razy widzieliśmy w telewizji sceny łóżkowe w takiej właśnie scenerii marząc by znaleźć się w takiej sytuacji ze swoim partnerem. Ile razy widzieliśmy sceny spotkań wigilijnych, czy rodzinnych kolacji, tyle razy marzyliśmy by mieć kiedyś taką sposobność i wypić, choć jedną lampkę wina przy cicho tlącym się ogniu za plecami.

Dziś takie rozwiązanie jest możliwe w każdym domu. Niezależnie – dużym czy małym, domku jednorodzinnym, czy mieszkaniu w bloku. Wystarczy mieć odpowiednia ilość  miejsca i pieniędzy w portfelu, aby posiadać kominek w domu. Takie rozwiązanie, choć cudownie się zapowiadające jest kosztowne, wymaga dużo pracy i czasu do pielęgnacji i utrzymania. Chyba, że zdecydujemy się na imitacje kominka, czyli jego elektryczny odpowiednik.  Do niedawna posiadanie kominka było możliwe jedynie w przypadku domków jednorodzinnych lub wiejskich chat. Obecnie elektryczne odpowiedniki nadają ten sam klimat bez konieczności dokładania drewna, czyszczenia czy konserwacji.

Przyjrzyjmy się jednak bliżej temu klasycznemu kominkowi. Jeśli nasz kominek ma stanowić główną atrakcję mieszkania to bardzo ważna będzie jego forma. Po pierwsze kominek w domu musi zgrać się z resztą pomieszczenia i stanowić dopełnienie wyposażenia pokoju. Typowy tradycyjny kominek z portalem wykonanym z cegłówki i wysokim okapem otynkowanym w formie baranka kojarzy się ze skórzanymi fotelami, wiszącą na ścianach bronią i oprawionymi skórami zwierząt wyłożonymi na posadzce. Taki styl przyjmują zazwyczaj chatki położone na stokach gór lub leśne zacisza. Nowoczesny kominek w domu to prostokątny otwór w białych barwach, w otynkowanej ścianie. Ta forma nie dominuje nad resztą pomieszczenia, nie zachwyca aż tak bardzo jak poprzednia swą monumentalnością i charakterem. Tu najwięcej uwagi skupi ogień i strzelające iskry. Wobec tego aranżacja pozostałego pomieszczenia jest prosta. Białe ściany, unikajmy ostrych kolorów, bo będą ona odwracały uwagę od kominka. Dobrze komponowałaby się grafika lub obrazy na ścianie, wyraziste i wielkie dodadzą one życia i przełamią biel tynków. Meble powinny być stylowe aczkolwiek proste i funkcjonalne. Do zupełnie innego wnętrza będzie pasował klasyczny kominek a do innego nowoczesny. Ten pierwszy nadaje się idealnie do dużych powierzchni.

Salony wypełnione antycznymi, zabytkowymi przedmiotami, pamiątkami rodzinnymi czy portretami przodków oprawionymi w duże złocone ramy. Bardzo często główną ozdobą kominka w domu staje się wielkie lustro zawieszone tuż nad nim. Jeśli miejsce przy kominku na to pozwala ułóżmy wokół niego poduchy lub pufy. Przyjemnie jest usiąść w pobliżu ciepłego strumienia i patrzeć na tańczący ogień. To miejsce do zadumy i odpoczynku i taką funkcję mu przypisujemy, tak go wykorzystujmy.

Kominek w salonie

Kominek w salonie

Reasumując, projektując swój kominek w domu pamiętajmy o tym, że jego forma zawsze warunkuje charakter pozostałych elementów wyposażenia. To do niego powinniśmy dostosować meble, dywany, podłogę i ściany. Zakładanie kominka tylko to po żeby go mieć mija się z celem. Źle wykorzystany będzie się gubił w pomieszczeniu lub nie będzie zupełnie do niego pasował, przez co straci swój urok. Tak samo jak straci urok kominek niezadbany. Drewno się pali. Ogień i dym brudzi, a my musimy zadbać o to by nasz punkt kulminacyjny zachwycał, a nie obrzydzał i odstraszał, więc poczytajmy w magazynach branżowych o sposobach konserwacji i czyszczenia wnętrza kominka, aby wiedzieć jak najlepiej o niego dbać.

Więcej w kategorii: Dekoracje

Dekoracje wielkanocne

stól wielkanocny w tonacji zielonej

Dekoracje wielkanocne wykonane z żywych kwiatów, skorupek jajek i gałęzi brzozowych, łączone z naturalnymi materiałami…

więcej

Taca

taca

Tace nie tylko pomagają nam przy noszeniu. Nie jest ich jedną zaletą to, że nałożymy…

więcej

Dodaj komentarz